i ECONOMIE 11 KREDIETVERSTREKKING Een Britse partij stapt in de markt van Nederlandse hypotheken. Waarom? Ql Veilinghuis Korendijk KUNST- EN ANTIEKVEILING APELDOORN - Talloze malen zijn hypotheken door buitenlandse kredietbeoordelaars en denktanks uitverkozen tot het grootste pro bleem van de Nederlandse econo mie. Nu ineens is daar een Britse investeerder, Venn Partners, die zich door overname van het pak ket van de kleine aanbieder Arte- sia voor 500 miljoen euro inkoopt in de markt. De komende ander halfjaar willen de Britten boven dien voor nog eens 500 miljoen euro aan hypotheken verstrekken. Waarom? Vijf verklaringen. De huizenmarkt heeft mogelijk de bodem bereikt Na jaren van misère lijken zowel de prijzen van koopwoningen als het aantal verkopen niet veel meer te dalen. De prijsdalingen zijn de laatste maanden nihil en de verkoop trekt lichtjes aan. Opti misten denken dat de weg naar boven weer ingezet wordt. Nieu we kopers zouden onder meer kunnen komen uit de huursector, waar veel mensen te maken heb ben met een huurverhoging. Venn-topman Jonathan Clayton ziet de toekomst in ieder geval zonnig tegemoet: „Wij denken dat er een interessante dynamiek is op de Nederlandse markt." Nederlandse hypotheken zijn zo slecht nog niet De Nederlandse hypotheekschuld is naar verhouding twee keer zo groot als het gemiddelde van de eurozone. Bij veel mensen staat het huis 'onder water': de schuld is hoger dan de woningwaarde. Dat leidt tot nu toe echter niet tot massale wanbetaling op hypothe ken. Het aantal huizenbezitters met betalingsachterstand neemt weliswaar toe, maar volgens het BKR, het Bureau Krediet Registra tie zijn het er nog altijd minder dan 100.000. Wanneer het toch misgaat, is daar in veel gevallen nog de Nationale Hypotheek Ga rantie. Die staat garant voor een eventuele restschuld. Deze facto ren leiden ertoe dat Nederlandse hypotheken voor financiers een ta melijk veilige belegging zijn. Hypotheken zijn eenvoudiger Het kabinet heeft eind 2012 een streep gezet door fiscaal aantrek kelijke hypotheekvormen. Volle dig aflossen is voor nieuwe hypo theken de enige optie. „Er valt nu weinig meer te kiezen", zegt een woordvoerder van Vereniging Ei gen Huis. „Je kunt hypotheekaan bieders nu vergelijken met tankstations. De benzine is overal hetzelfde. Alleen de koffie is an ders." Dat maakt het niet alleen voor klanten, maar ook voor bui tenlandse aanbieders een stuk overzichtelijker. Voorheen werd de Nederlandse markt nog wel eens ondoorzichtig gevonden. Er zijn nog maar weinig aanbieders over Het is natuurlijk leuk dat er een tje bijkomt, maar vergeleken met de jaren voor de crisis zijn er nog steeds weinig aanbieders. De afge lopen jaren verlieten veel buiten landse partijen de markt. Gevolg daarvan was dat er te weinig con currentie was op de markt. Dat leidde weer tot een flinke winst opslag op de hypotheekrente, bleek uit verschillende onderzoe ken. Voor nieuwe aanbieders is er daarom flink wat te winnen. Banken zijn minder dominant dan voorheen Rabobank, van oudsher dé hypo theekbank van Nederland, was in het vierde kwartaal van 2013 nog maar net de grootste verstrekker van nieuwe hypotheken. Verzeke raar Aegon zit Rabo op de hielen, blijkt uit onderzoek van IG&H Consultants. Bij banken drukken hypotheken zwaar op de balans, wat de lust om er nieuwe klanten bij te nemen, danig beperkt. Ande ren springen in het gat. Het zijn nu net tankstations. De benzine is overal hetzelfde, alleen de koffie is anders Storing internet ING ING kampte gisteren opnieuw met een storing bij het internet- bankieren. Ook mobiel bankie ren was lang niet mogelijk. De bank wordt al maanden vaak ge teisterd door technische storin gen. Op Twitter wordt dan ook geklaagd over de problemen. Even geen keurmerk The Greenery en dochterbedrijf Hoogsteder mogen een halfjaar het keurmerk Fair Produce niet meer gebruiken op champig nons. The Greenery heeft regels overtreden door Nederlandse champignons zonder keurmerk in het buitenland te verkopen. Uitstoot auto's in Europa aan banden De uitstoot van Europese perso nenauto's wordt verlaagd. Er ko men strengere CO2 -normen voor nieuwe voertuigen. Het Eu ropees Parlement stemde giste ren in met het eerder bereikte akkoord hierover met de EU-lid- staten. Nieuwe auto's mogen vanaf 2021 nog maar 3,9 liter brandstof per 100 kilometer ver bruiken: 95 gram CO, -uitstoot per kilometer. In 2020 moet al 95 procent van alle nieuwe au to's deze norm halen. Duitsland blokkeerde lange tijd dit dossier. Het land wilde de nieuwe regels met vier jaar vertragen om de au to-industrie meer tijd te geven. Aardappelen droog uit de schuur 40 mm opw.) Frites geschikt: 9,50 - 15,00; Export: 11,00 -13,00. Zaaiuien (grof, uit de schuur 30%: 16,00 -18,00; 60%: 18,00 - 20,00. Granen, zaden en Peulvruchten Maaltarwe: 180,00; Voertarwe: 178,00; Voergerst: 164,00; Blauw- maanzaad: 2150,00. Prijzen per 1000 kg uit collecterende opslag Hooi, stro nieuwe oogst, uit de schuur, per ton Weidehooi: 75,00 - 100,00; Veld- beemdhooi: 80,00 -110,00; Rood- zwenkhooi: 80,00 - 110,00; En gels raaigras: 90,00 - 110,00; Riet- zwenkhooi: 80,00 - 90,00; Tarwe- stro, grote pakken: 65,00 - 80,00. ZATERDAG 1 MAART, 10.00 UUR Korendijk 28 4331 HP j Middelburg Tel. 06-200 60 280 Catalogus: www.veilinghuiskorendijk.nl WOENSDAG 26 FEBRUARI 2014 Hypotheekmarkt ligt open door Sander van Mersbergen illustratie jos Diender Vereniging Eigen Huis AMSTERDAM DEN BOSCH STRAATSBURG Donderdag 27 februari 9.00 - 21.00 uur KIJKDAGEN Vrijdag 28 februari 9.00 - 18.00 uur aiftoïiijsttfr" -''■'-■■ithlIl'IH'WWi*' Schilderijen, sieraden, keramiek, zilver, meubelen, klokken, etc. Tevens een collectie boeken en prenten. Totaal ca. 850 kavels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11