Grol vraagt om meer steun voor topsporters SPORT 29 Hoogerland in Amstel Gold Race Wielrenner Johnny Hooger land kan op 20 april mee doen aan de Amstel Gold Ra ce. De organisatie van de Lim burgse klassieker heeft de Italiaanse ploeg Andro- ni-Giocatolli van de Neder lands kampioen een wild card gegeven. Ook de Pro- continental-formaties van IAM Cycling, CCC Polsat en Topsport Vlaanderen heb ben een uitnodiging ontvan gen. Snelle Keniaan in CPC Loop De CPC Loop in Den Haag heeft gisteren nog een bui tenlandse topatleet toege voegd aan het deelnemers veld. De Keniaan Stanley Bi- wott is de zesde deelnemer die de halve marathon al eens binnen het uur liep. De Keniaan heeft een persoon lijk record van 58.56 minu ten achter zijn naam. De hardloopwedstrijd tussen Den Haag en Scheveningen is zondag 9 maart. Schumacher nog altijd in coma Michael Schumacher is nog altijd niet ontwaakt uit zijn kunstmatige coma. Dat zei zijn manager Sabine Kehm gisteren. De zevenvoudig wereldkampioen Formule 1 wordt sinds 29 december in coma gehouden in het zie kenhuis in Grenoble. Hij ligt daar met ernstig hersenlet sel, dat hij opliep door een skiongeluk in de Franse Al pen. „Het ontwakingsproces wordt onveranderd voortge zet", zei Kehm. Earnhardt wint Daytona 500 De Amerikaanse autocou reur Dale Earnhardt Jr. heeft de prestigieuze Daytona 500 op zijn naam geschreven. Hij stuurde zijn Chevrolet als eerste over de finish. Denny Hamlin (Toyota) ein digde als tweede, vlak voor Brad Keselowski (Ford). De Daytona 500 geldt als belang rijkste wedstrijd van het sei zoen in de Nascar-series. De wedstrijd werd door regen ruim zes uur onderbroken. Derde plaats voor Martijn de Kok Martijn de Kok is bij een wedstrijd over bijna tien ki lometer in Moergestel als derde geëindigd. De atleet van Dynamica realiseerde een tijd van 31 minuten en vijf seconden. De zege ging naar Wesley van der Gouw, Collin Bekers legde beslag op de tweede plaats. Na af loop bleek dat de afstand van de wedstrijd niet hele maal klopte. De atleten lie pen 300 meter te weinig. Volgens Grol moet de regering er voor zorgen dat topsporters zich niet langer zorgen hoeven te ma ken over hun toekomst, zo blijkt in de brief die De Telegraaf heeft gepubliceerd. „De meeste topspor ters verdienen minder dan mo daal. Het is te zot voor woorden dat er voor atleten, die geen tijd hebben gehad om te studeren, te werken en veel risico nemen met hun fysieke gestel geen vorm van overbrugging of pensioen is. Ik vind dat voor topsporters met een bepaalde status een apart pakket met regelingen moet komen, zo als het CFK-fonds voor voetbal lers. Daarin kan bijvoorbeeld wor den opgenomen dat een deel van de inkomsten belastingvrij in een pensioenpot vloeit of dat er een overbruggingsregeling komt. Top sporters in Nederland zouden in staat moeten zijn na hun sportcar- rière zich vijf jaar te kunnen voor bereiden op een tweede carrière." „In sommige landen krijgen olym pische medaillewinnaars hun le ven lang een maandelijkse bijdra ge", vervolgt Grol. „Dat is mis schien het andere uiterste, maar het geeft wel aan hoe het ook kan. Geld is geen drijfveer voor top sporters maar wel een belangrijke voorwaarde om door te gaan. Een financieel vangnet heeft ook in mentaal opzicht een positieve werking. Anders leef je toch in on zekerheid over je toekomst. De Sven Kramers van deze wereld redden zich wel, omdat ze com mercieel aantrekkelijk zijn. Maar hoe gaat het nu verder met grote sportmensen als Bob de Jong en Jorien ter Mors? Ik vrees dat nie mand zich straks over hen bekom mert, terwijl ze in andere landen de rest van hun leven absolute helden zouden zijn." Minister Edith Schippers (VWS) begrijpt dat sporters graag meer fi nanciële steun zouden krijgen. Maar zij is er trots op dat juist in deze tijden van forse bezuinigin gen het geld voor de sport niet is verminderd en dat er aandacht is voor hoe het verder moet na de sportieve carrière. Het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport trekt jaar lijks tientallen miljoenen euro's uit voor topsporters, zo laat de mi nister via haar woordvoerder we ten. De laatste tien jaar steeg dat budget van 20 naar 37 miljoen. Ook krijgen sporters een maande lijkse toelage uit een speciale rege ling (tien miljoen euro) waardoor ze zich volledig op hun sport kun nen richten. Met dat geld worden de toppers gestimuleerd hun sport te combi neren met een studie of oplei ding, zodat zij goed voorbereid zijn op hun leven na de actieve carrière. Het verwijt van judoka Henk Grol dat de overheid geen oog heeft voor de topsporters na hun sportieve carrière gaat de be windsvrouw dan ook te ver. Vol gens VWS is het niet uitsluitend een verantwoordelijkheid van de overheid, maar ook van de spor ters zelf om na te denken over la ter. Schippers wijst verder op het be staan van het programma 'Goud of de Werkvloer' van NOCNSF en Randstad, dat topsporters bege leidt naar een passende baan. Tot december 2012 lukte dat bij 167 personen, tot en met 2016 (de Olympische Spelen) moeten er daar nog eens 175 bij komen. DINSDAG 25 FEBRUARI 2014 VALKENBURG DEN HAAG GRENOBLE DAYTONA MOERGESTEL door Jochem Lippmann AMSTERDAM - Topjudoka Henk Grol roept de regering op topspor ters financieel beter te steunen. „Ik vraag u sporters niet langer te la ten verzuipen. Het is gemakkelijk om in Sotsji te juichen. Maar denk ook na de Olympische Spelen aan topsporters", schrijft hij in een open brief aan premier Mark Rutte en minister Edith Schippers van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Anne Terpstra gaat op 8 juli 2013 tijdens het Nederlands kampioenschap mountainbike triomferend over de finish in Groesbeek. foto André Weening

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63