Beste appelflappen Terneuzen krijgt met Lokaal 54 een kunstcafé Zeeuws Goed is Stik Goed zeeland in de vorige eeuw In 'Jouw hand in de mijne' herleeft zaterdag in Zierikzee de liefde van Anton Tsjechov en Olga Knipper. Akin Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91,4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De kaart uit circa 1920 toont ons een gedeelte van de Ter- neuzensestraat in Zaamslag. Deze straat werd in de 18e eeuw 'Straat van Neusen' ge noemd'. Vaste inzender Kees Ste- vense uit Middelburg herkent de raadkaart van de vorige week. Het valt hem op dat er op de kaart drie kerken op een rij staan. De in 1911 gebouwde Gerefor meerde Kerk die later is ingericht als concertzaal door de Stichting Podium van Zaamslag. Daarnaast ziet Kees Stevense de Nederland se Hervormde kerk. „Aannemer P.J.Wisse bracht voor de bouw 18.767 gulden in rekening. Het zesde pand van rechts was ook een kerk, de zogenaamde. Dole rende B-kerk. Drie kerken op één foto: een vroom dorp!" Jan de Putter uit Zaamslag her kende zijn eigen huis op de foto. Een huis met een geschiedenis. „Het is gebouwd als winkelpand ongeveer honderdtien jaar gele den met de deur in het midden en aan weerszijden twee grote etalageruiten; na het faillisse ment van de eerste eigenaar die handelde in ijzerwaren, kachels en landbouwwerktuigen werd het pand gesplitst in Terneuzen- sestraat 45 en Terneuzensestraat 47, waar wij wonen. Op nummer 47 werd een winkel gerund in kruidenierswaren en fietsen door de familie Leenhouts. Vanaf 1967 kwam de familie Tolsma hier met een winkel voor hen gelsport en dierenbenodigdhe den. In 1977 kwamen wij er wer ken en wonen met de verkoop van aanhangwagens, huishoude lijke artikelen en dierenbenodigd heden. De winkel is al jaren ge sloten, maar wij zijn er blijven wonen." Ronny Baute uit Terneuzen her kende de raadkaart ook. Hij komt geregeld in Zaamslag omdat bak ker Risseeuw volgens hem 'de beste en grootste appelflappen van de omtrek heeft'. ZIERIKZEE - 'Mijn hartje, mijn edelsteentje, mijn hondje'zijn kooswoorden die schrijver Anton Tsjehov en zijn vrouw Olga Knip per veelvuldig gebruiken in de honderden brieven die zij elkaar in de loop van slechts zes jaar ge schreven hebben. Guido Jonckers en Yvonne van der Hoek brengen zaterdagavond in de Rode Kamer in Zierikzee het stuk jouw hand in de mijne dat op basis van die brief wisseling is samengesteld door Carol Rocamora. Zij is Tsje- chov-vertaalster in Australië. Tsjechov loopt als rode draad ook door de carrière van theatermaker Guido Jonckers uit Den Haag. „Die fascinatie is ontstaan tijdens mijn toneelopleiding. Hij raakte iets bij mij door de manier waar op hij mensen toont in het naja gen van hun dromen, of juist in het niet najagendaarvan. Die mei den in zijn stuk De drie zusters bij voorbeeld. Die roepen steeds maar dat ze naar Moskou, naar Moskou, naar Moskou willen. Dan denk ik: 'nou pak dan de trein en ga naar Moskou'. Maar zo schetst Tsjechov zijn personages: ze willen wel, maar kiezen er dan toch weer niet voor." Ook als een van de grondleggers van het absurdisme en als mens - dokter, weldoener, schrijver - heeft Jonckers veel op met Tsje- Het nieuwe etablissement is om gedoopt tot Lokaal 54. Mannaerts heeft jarenlang een galerie/atelier in Westdorpe gehad. „Ik heb ge merkt dat veel mensen drempel vrees hebben om een galerie bin nen te gaan. Met het kunstcafé er bij wordt dat hopelijk gemakkelij ker. Bovendien vind ik het erg leuk om met anderen over kunst te praten." Ze ziet het al voor zich. De gasten lopen met een drankje in de hand langs de schilderijen, beelden en sieraden. „Ik mag alles schenken. Ik heb er wel heel wat voor moe ten doen om een café te mogen beginnen en ik heb aanpassingen aan het pand moeten verrichten. Maar nu heb ik wel officieel toe stemming van de gemeente gekre gen." Mannaerts is zelf ook beeldend kunstenaar. Beelden van haar (met brons in combinatie met steen) zullen permanent in Lo kaal 54 te zien zijn. Het kunstcafé is open voor ieder een en 'juist niet alleen voor kun stenaars'. 8 maart opent Lokaal 54 met een expositie van acht kunstenaars: Ans Bakker-van der Pluijm (schil derijen), Sia Braakman (schilde rijen/keramiek), Willem van Buij- tenen (schilderijen), Hasto (schil derijen), Betty Kohier van der Lin de (keramische sieraden), Ina Mar cus (bronzen beelden), Riek San- derse (keramiek) en Herman Thie- lens (schilderijen). Elke twee maanden komt er een nieuwe expositie. Er zijn per jaar 5 exposities van 2 maanden ge pland. In januari en februari is Lokaal 54 gesloten. Ik heb toch gemerkt dat veel mensen drempelvrees hebben om een galerie binnen te gaan." chov. Hij heeft veel stukken van hem geregisseerd en bewerkte De Meeuw tot een film. „Sinds ik ben gepensioneerd en niet meer bij het grote gesubsidi eerde toneel betrokken ben, heb ik het kleine zalencircuit ontdekt, dus ook De Rode Kamer in Zierik zee. Wij brengen hier de premiè re van jouw hand in de mijne", zegt Jonckers. 'Tsjechov in de Rode Ka- .mer' klinkt overigens veel revolu tionairder dan het in werkelijk heid is. In dit stuk draait het uit sluitend om de liefde tussen de bekende schrijver en zijn geliefde actrice. Zij hebben elkaar slechts zes jaar gekend. Zij was voor haar werk meestal in Moskou en hij moest wegens longproblemen vaak op het eiland Jalta vertoeven. „Carol Rocamora heeft op basis van hun brieven in dialoogvorm hun liefdesgeschiedenis samenge steld. Op humorvolle, ontroeren de en fascinerende manier roept zij Olga en Anton tot leven met hun eigen woorden en hun eigen gevoelens", benadrukt Jonckers. Vorig jaar regiseerde hij zijn vrouw in het stuk Shirley Valenti ne, nu staat hij samen met haar op de speelvloer. „Wij transformeren in de twee persönages en bieden een inkijkje in hun privé-leven en hun theaterwereldje." MIDDELBURG - Centrum Beeldende Kunst (CBK) Zeeland nodigt alle kunstenaars of creatievelingen uit om producten te ontwikkelen die een Zeeuwse touch hebben. Dat kan gaan van een typisch Zeeuw se strandvlieger tot een Zeeuwse behangprint. Maar ook misstaat een nieuw recept op basis van Zeeuws Spek en Zeeuwse keuken stroop niet. Degenen die zich hier door uitgedaagd voelen, sturen hun plannen of schetsen in vóór 30 april naar het CBK. De organisa tie maakt daaruit een selectie. Er wordt gekeken naar de mogelijk heid om het idee te ontwikkelen en of het ook verkoopbaar is. De resultaten worden tentoongesteld in de expositie 'Zeeuws Goed - Stik Goed' van 7 december 2014 tot en met 16 januari volgend jaar. Enkele steekwoorden voor Zeeuws Goed Stik goed zijn: Oes ters, Kreeft, Mosselen, Zeekraal, Lamsoren, Zeeuws Mes (Paere- mes), Babbelaars, Bolus, Zeeuws trekpaard, Streekdracht, Zeeuws Knoopje, Zeelandbrug, Michiel de Ruyter, Jacob Cats, Adriaen Coor- te, Balthasar van der Ast. I O At* li» tU ftte #^1 W U vmxast&mm mmmm mmamsss gg v Jill c< s$Ê^< 1 - m m Tsj echov in de Rode Kamer door AM Pankow Winnaars waardebonnen: A.J. de Putter in Terneuzen, Bas de Leeuw in Zaamslag en Kees Stevense in Middelburg Neuzensche straal Yvonne van der Hoek en Guido Jonckers als Olga en Anton. door Edith Ramakers TERNEUZEN - Het was niet de be doeling, maar ze is er nu wel erg blij mee. Anne Mannaerts uit Ter neuzen opent 8 maart haar nieuwe galerie annex kunstcafé aan de Nieuwstraat in Terneuzen. „Dit pand is groot genoeg voor deze combinatie en de locatie leent zich ervoor", zegt ze. „Ik zit in het uit gaanscentrum." Zaterdag 8 maart, opent burgemees ter Jan Lonink, Lokaal 54. De exposi tie duurt to 27 april, zie voor meer in fo: www.annemannaerts.nl Zat. 1 maart, De Rode Kamer, Haven plein 13-15, Zierikzee, 20.00 uur. CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg, www.cbkzeeland.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60