Ireen Wust, de koningin van Sotsji I I I Ijshockeyer Nicklas Backström test positief Nederland maakt bij achtervolging, favorietenrol nu wel helemaal waar. 32 SPORT Koops teleurgesteid in Bergsma Arie Koops is teleurgesteld in schaatser Jorrit Bergs ma. Dat zei de bondscoach van de achtervolgingsploeg nadat Oranje zaterdag goud won. „Na tuurlijk mag je afhaken, maar dat moet je dan een maand van tevoren doen, en niet een dag voor de wedstrijd", aldus Koops over de afzegging van Bergsma, die aangaf dat hij zich geen deel voelde uitmaken van het team. Koops: „Daar kan ik me niets bij voorstellen. Ik begrijp wel dat hij baalt dat hij niet rijdt. Maar het gaat hier om het resultaat." Ireen Wüst heeft net het lijstje gezien, ze is de beste Nederlandse olympiër. Ooit Het zijn zware Spelen ge weest voor Wüst. Spelen van opladen en ontladen, vijf keer. Ze heeft genoten Maar ze lacht erom. Ireen Wüst is deze drie weken in Sotsji niet van haar stuk te krijgen. Door niets en door niemand. In uiterst ont spannen toestand heeft ze haar zegje gedaan, keer op keer. Na haar winst op de 3 kilometer, na het verlies op de 1500 meter, na het zilver op de 1000 meter en 5 kilometer. En nu na het goud op de ploegachtervolging weer. Ze doet het professioneel, zonder te genzin. Af en toe een slokje tus sendoor, anders duurt het straks bij de controleur alleen maar lan ger. Wüst (27) heeft net het lijstje ge zien, ze is de beste Nederlandse olympiër. Ooit. Vier keer goud, drie keer zilver en eenmaal brons. Verdeeld over Turijn, Vancouver en Sotsji. Ze vindt lijstjes voor later, maar er zijn uitzonderingen. „Dit is bi zar. Eigenlijk besef ik het nog niet. Ik denk dat dat pas komt als ik weer in Nederland ben." Ze weet dat Anky van Grunsven met negen medailles in aantal nog wel boven haar staat. Zo blijft er ook nog wat over om op te jagen. De koningin van Sotsji is ze, nie mand won deze Spelen vijf me dailles. Dat hoort ze voor het eerst en maakt haar verlegen. Wat moet ze zeggen? Het waren zware Spelen geweest. Spelen van opladen en ontladen, vijf keer. „Ik heb van elk moment genoten. Was niet in trance ofzo." Dat lukte haar in het verleden niet altijd. Maar de Ireen Wüst die hier staat, is ook niet te vergelijken met die uit Vancou ver. Die was eigenlijk op, worstel de met haar lijf en daardoor haar hoofd. „Als je me dit vier jaar geleden had voorspeld, had ik je voor gek verklaard. Mentaal, fysiek en per soonlijk ben ik zó gegroeid. Daar ben ik misschien nog wel het meest trots op. Ik ben helemaal in balans." Vier jaar geleden won ze de 1500 meter wél. Op karakter. „Fysiek was ik 70 procent van wat ik nu ben. Overtraind zijn, is niet niks, vergelijk het met een burnout. Die 1500 meter was achteraf cru ciaal. Ik dacht: zie je wel, je kan het wel, je werkt niet zo hard voor niks. Dat was de trigger, ei genlijk het verhaal achter dit suc ces." Mooier wordt het waarschijnlijk niet meer. „Daarom moet ik hier van genieten. Marianne Timmer zei van de Week dat ik de meest complete Nederlandse schaatsster ben. Vind ik een mooi compli ment." HWaar de mannen met een oerkreet over de streep kwa men, vierden de vrouwen hun gouden medaille op de ploegach tervolging ingetogener. Niet om dat de plak niet telt. Maar mis schien wel omdat het raar moest lopen, wilde dit misgaan. Ireen Wüst, Jorien ter Mors en Marrit Leenstra waren veel te goed voor eerst Japan in de halve eindstrijd en vervolgens Polen in de finale. „Na drie rondjes zagen we ze al voor ons de bocht in gaan. We hebben in de drie races niet één keer volle bak hoeven rij den. Gewoon solide, dat was ge noeg", was de veelzeggende reac tie van Ter Mors. De ploegachtervolging is bij de vrouwen niet het sterkst bezette nummer. Maar goed, in Turijn en Vancouver ging het ook mis voor Oranje, met twee keer een teleur stellende zesde plek, dus het was tijd om die papieren overmacht ook een keer in goud om te zet ten. Dat deed het trio. Leenstra verving zaterdag Lotte van Beek, die vrijdag de kwartfi nale had gereden. De Zwolse pak te dat sportief op. „Ik vond het voor Marrit ook leuk dat ze mocht rijden. En na de halve fina le zaten deze drie in een flow. Dus ik begrijp de beslissing volle dig." Van Beek trok wel haar schaatsen aan om aan te sluiten bij de ereronde. „Dat voelde wel raar, maar het was ook weer mooi. Dit zijn mijn eerste Spelen en dan maak je dit mee, goud en brons. Ik ga een heel groot feest vieren." Van Beek had wel een verklaring voor de grote verschillen tussen Nederland en de rest. „Door met een in de kwartfinale een olym- De speler ontbrak in de olympi sche eindstrijd tussen Zweden en Canada. De Zweedse ijshockeyers verloren met 3-0 van de titelverde diger. Backström leverde de posi tieve controle af na de gewonnen halve finale tegen Finland (2-1). Het gaat om een verboden middel dat zit in een medicijn dat de ijs hockeyer gebruikt vanwege aller gieën. De Oostenrijker Johannes Dürr heeft weinig geleerd van de Olym pische Spelen van Türijn in 2006. De 26-jarige langlaufer werd in Sotsji betrapt op het gebruik van epo en is door het Oostenrijks Olympisch Comité naar huis ge stuurd. Acht jaar geleden deed de Italiaan se politie vanwege vermeend do- pinggebruik al eens een inval bij de Oostenrijkers. Hoewel geen en kele Oostenrijkse langlaufer of bi- atléet in Turijn positief testte, wer den er toch zes atleten voor het le ven geschorst omdat er verboden middelen werden gevonden. Ken nelijk was dat voor Dürr, een van de favorieten op de 50 kilometer massastart gisteren, niet genoeg om zich van doping te onthou den. Dürr is niet de eerste langlau fer die deze Spelen is betrapt. Eer- De Oostenrijker Johannes Dürr heeft weinig geleerd van de Olympische Spelen van Turijn in 2006 der werd de Oekraïense Marina Lisogor gepakt. Ook de Duitse biatlete Evi Sachen- bacher-Stehle werd, zo bleek vrij dag al, betrapt. Zij gebruikte me- thylhexanamine. Dat verboden middel werd ook de Letse ijshock eyer Vitalijs Pavlovs en de Italiaan se bobsleeër William Frullani fa taal. Zij liepen eveneens tegen de lamp. De medische commissie van het IOC zei vooraf dat ze in Sotsji in totaal 2.453 tests wilde afnemen, 304 meer dan in Vancouver. Het gaat om 1.944 urinetests en 509 bloedtesten. 4 ACHTERVOLGING Solide race is al door Rik Spekenbrink Na de bidon wordt meteen een nieuwe fles water aange rukt. En straks een colaatje. Ireen Wüst moet wéér naar de doping controle, voor de zoveelste keer de ze Spelen. Zo heeft het lot be paald, naar het schijnt. „Geloven jul lie het?", vraagt ze hardop. door Rik Spekenbrink Marrit Leenstra, Jorien ter Mors, Lotte van Beek en Ireen Wüst vieren feest, foto VI Images De Zweedse ijshockeyer Nicklas Backström heeft bij de Olympische Spelen in Sotsji positief gereageerd bij een dopingtest. Een official van het olympisch comité van Zweden liet dit gisteren weten na afloop van de finale. Hij was de zesde sporter die werd betrapt. Nicklas Backström. foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32