Meeste vrouwen in Reimerswaal Risico's aardgasbussen beperkt t: W'X;' 'x Johan en Willem Carnaval Deze week 14 ZEELAND e3- De Zeeuwse Zetel KANDIDATENLIJSTEN In Zeeland hebben 1756 mensen uit 108 partijen zich kandidaat gesteld voor een zetel in de gemeenteraad. maandag Vanavond zendt de VPRO de eerste afle vering uit van Johan, een tv-serie over CruijfF, de beste Nederlandse voetballer ooit. Zelf gaat-ie niet kijken, want de makers hebben geen toestemming gevraagd om gebeurtenissen uit zijn pri- véleven te dramatiseren. „Met zo'n serie wil ik niets mee te maken hebben." Het woensdag gepresenteerde stripalbum Johan Cruijffj van straatjochie tot voetballegende heeft wel zijn zegen en ligt in stapels bij het Kruidvat, als pre sentje bij een fles sportsham- poo en een tube tijgerbalsem. Laat dit nu uitgerekend gebeu ren in de week dat Willem van Hanegem zijn zeventigste ver jaardag vierde. De bijna even briljante Feyenoorder heeft al tijd in de schaduw gestaan van zijn generatiegenoot bij Ajax. In hun hoogtijdagen zorgde dat bij ons thuis voor verhitte dis cussies tussen mijn vader en mij. CruijfF was een uitslover, een geldwolf met kapsones en een grote bek, vond mijn vader, en Willem was een jongen van het volk, wars van poespas. Dat de één de bijnaam De Verlosser kreeg terwijl de ander gewoon De Kromme werd genoemd, zei volgens hem alles. Mij zijn ze tegenwoordig even lief, vooral vanwege hun taalge bruik. De tv verspilt uren zend tijd aan uitspraken van voetbal lers die niks te melden hebben, met dank aan mediatrainers en communicatieadviseurs, de overbodigste beroepsgroep ooit, ook buiten de sport. Maar één minuutje Johan of Willem en je zit op het puntje van je stoel. Het is toch onbetaalbaar zoals de in Breskens geboren Van Hanegem (ja, eens een Zeeuw altijd een Zeeuw) in een mix van Utrechts en Rotter dams kan praten over 'die go- zert van de Nooijerf. De krom- spraak van CruijfFis hilarisch, maar de quotes van de Krom me doen er niet voor onder. Ooit antwoordde hij op de vraag of hij nog wat had opge stoken tijdens de trainerscur sus: „Ja, een sigaretje of tien." Ik ga kijken vanavond. En als ras-Ajacied hoop ik stiekem op een briljante bijrol van Willem, die hoofdrolspeler Johan voor één keer overvleugelt. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Hoeveel Zeeuws-Vlamingen zul len zich tijdens carnaval verkle den als benzinepomp? Toegege ven, het is een lastig pak en wat moet je de hele avond met zo'n slang aan je lijf? Maar zet een muts op met 'te koop' of 'pom pen of verzuipen' en je maakt ge heid de blits. Het Haagse protest van pomphouders, slijters en winkeliers uit de grensstreek was allesbehalve carnavalesk. Den Haag weet nu één ding: die ac cijnsverhogingen bezorgen onder nemers in de grensstreek maag krampen. Zelden krijgen ondernemers in grensregio's zoveel (media)aan- dacht. Normaal blijft het bij de overhandiging van een brief aan Tweede Kamerleden. Met een beetje geluk is er een handvol journalisten bij. En dan moet je maar hopen dat het iets uithaalt. Wat is er dan nu zo anders? De pomphouders, slijters en winke liers liften mee met een slimme campagne van het CDA. Het eigenzinnige Twentse Kamer lid Pieter Omtzigt had na de pre sentatie van het Belastingplan 2014 al snel door dat de accijns verhogingen pijn zouden doen aan de (Duitse) grens. Hij zaagde vorig jaar al toenmalig staatsse cretaris Frans Weekers van Finan ciën er over door. Het antwoord: er zijn geen grenseffecten. Daar geloofde het CDA geen biet van en richtte een meldpunt grens streek op. In januari en februari kwamen er 606 reacties binnen. Het CDA bedacht een slim plan netje. Weekers' opvolger, Eric Wiebes, was donderdag toch voor een debat in de Kamer. CDA-leider Sybrand Buma wachtte hem op bij de deur van de grote zaal. Samen met Omt zigt. In zijn kielzog een aantal grensondernemers en een leger journalisten. Vervolgens deed Bu ma iets dat burgers niet kunnen: een petitie overhandigen aan de staatssecretaris. Wiebes geeft vooralsnog geen krimp. Hij wil eerst zien of ondernemers niet overdrijven. Daar is iets voor te zeggen. Want ze klagen over meer dan deze accijnsverhoging. Dat is ook weer begrijpelijk, want het kabinet doet al jaren als of er nooit grenseffecten zijn. Die zijn er natuurlijk wel, de vraag is alleen in welke mate. Medio mei weten we of het kabi net de verhogingen terugdraait. En of dat een gat in de begroting slaat. Sommige onderzoeken stel len Üat de maatregelen de schat kist meer kosten dan ze opleve ren. Dat kan zijn, maar in de be groting is een bedrag ingeboekt en dat moet worden gehaald. Be taalt de een het niet, dan moet de ander het ophoesten. De Tweede Kamer is deze week met krokusreces. MIDDELBURG - De Zeeuwse kiezer heeft op 19 maart volop keuze. Het aantal mensen dat zich kandi daat heeft gesteld voor een van de gemeenteraden is ruim zes keer zo groot als het aantal beschikba re plekken: 1756 Zeeuwen voor 281 zetels. Dat blijkt uit een inven tarisatie die deze krant heeft ge maakt van alle kieslijsten die in de dertien Zeeuwse gemeenten zijn ingediend. In totaal doen er 108 partijen aan de verkiezingen mee. Inwoners van de gemeente Vlissingen kun nen kiezen uit de meeste partijen: twaalf. Het partijpolitieke assorti ment is het minst gevarieerd in Kapelle, Noord-Beveland en Rei- merswaal, waar zes partijen zich hebben ingeschreven. CDA, WD en PvdA (in Veere in combinatie met GroenLinks) zijn in alle dertien gemeenten verte genwoordigd. SGP en Christen- Unie doen in respectievelijk elf en tien gemeenten mee, waarvan in drie gevallen met een gezamen lijke lijst. D66 is in acht gemeen ten van de partij, de SP in zeven en GroenLinks in zes (in Veere sa men met PvdA). Van de 108 aangemelde partijen is bijna 29 procent lokaal. Alle der tien gemeenten hebben inmid dels één of meerdere lokale par tijen. Ouderenpartij OPAZ doet mee in vijf gemeenten mee: Ter- neuzen, Veere, Middelburg, Vlis singen en Borsele. Sluis, Hulst en Vlissingen (inclusief OPAZ)heb- ben de meeste lokale partijen: vier. Van de 1756 kandidaten zijn er 1267 verkiesbaar namens de lan delijke partijen en 489 namens de lokale partijen. De meeste kandi daten (219) staan op de lijst in Ter- neuzen, de grootste Zeeuwse ge meente. Noord-Beveland telt de minste kandidaten: 58. Per be schikbare zetel gerekend is het voor aspirant-politici het meest dringen in Hulst, met bijna negen kandidaten per zetel. In Borsele zijn de kansen het grootst, met vier kandidaten per zetel. De partij met de langste kandida tenlijst is de PvdA in Terneuzen: veertig mensen. De fractie bezet momenteel acht zetels in de raad. De kortste lijstjes zijn ingediend door D66 in Sluis, Onafhankelijk Schouwen-Duiveland en Partij voor Zeeland in Terneuzen, met elk vijf kandidaten. Zeelandbreed heeft het CDA de meeste mensen gerekruteerd: 260. MIDDELBURG - Ondanks de domi nantie van de SGP in de raad zijn naar verhouding de meeste vrou welijke kandidaten te vinden in de gemeente Reimerswaal: 40 van de 136 (29,4 procent). Met na me PvdA, Christenunie en Leef baar Reimerswaal hebben veel vrouwen op de lijst staan. Noord-Beveland doet met 29,3 procent nauwelijks voor Reimers waal onder. De minste vrouwelij ke kandidaten zijn in de gemeen te Borsele (17,7 procent). Ruim een kwart van alle Zeeuw se kandidaten is vrouw. SP scoort in dat opzicht het best met veer tig procent vrouwen; SGP het minst, met twee procent. De lokale partijen hebben naar verhouding meer vrouwelijke kan didaten dan de landelijke. Als het De PvdA heeft de meeste vrouwelijke lijsttrekkers: zes. GroenLinks heeft alleen mannen als aanvoerder. De Onderzoeksraad voor de Vei ligheid kwam afgelopen najaar met de aanbeveling alle risico's bij gebruik en stalling van aardgas bussen (CNG) in kaart te breng en. Aanleiding was de brand in een streekbus van Veolia in Was senaar op 29 oktober 2012. De brand warmde de tanks op het dak dusdanig op, dat de veilig heidsventielen in werking traden om een explosie te voorkomen. Dat veroorzaakte wél 15 tot 20 me ter lange steekvlammen. En was dat in een nauwe winkelstraat of in een tunnel gebeurd, dan waren 1 1 gaat om lijsttrekkers scoren de lan delijke partijen echter veel beter, met 19,5 procent vrouwen, twee keer zoveel als bij de lokalen. De meeste vrouwelijke lijsttrek kers (drie van de elf) zijn op Schouwen-Duiveland. In Goes, Kapelle en Tholen voeren alleen mannen de lijsten aan. De PvdA heeft de meeste vrouwe lijke lijsttrekkers: zes. GroenLinks heeft daarentegen uitsluitend mannen als aanvoerder. Ook CDA en WD scoren matig, met allebei slechts één vrouw als lijsttrekker. de gevolgen wellicht ingrijpender geweest, aldus de raad. In Zeeland rijden in totaal 45 bus sen op aardgas. Volgens GS heeft de vervoersmaatschappij inmid dels uitvoering gegeven aan de landelijke aanbeveling van de On derzoeksraad. Omdat de huidige concessie voor het openbaar ver voer in Zeeland afloopt, heeft de provincie in het programma van eisen voor de nieuwe vergunning houder een risico-inventarisatie voorgeschreven. 3 rp 4 Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Volop keuze voor de kiezer op 19 maart door Rolf Bosboom Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: @jkutterink door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie ziet geen reden voor nader onderzoek naar de veiligheid van aardgasbus sen. De huidige concessiehouder in Zeeland (Connexxion/Veolia) is be kend met de risico's en treft maat regelen om die te beperken, aldus Gedeputeerde Staten in een brief aan minister Schultz van Haegen. J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14