I II I I |l II Kenia is 'hulp' van Chinezen beetje beu II Choice "D irins weg \jm at mma BUITENLAND 9 Vakantie op jouui manier vliegreis huurauto accommodatie wumj.Ka oice.nl tVt* Ji- EP Hij speurde nog even naar wat achtergrondinformatie en conclu deerde dat het bedrijf uitermate geschikt was voor het miljarden project. Het had tenslotte ook een hogesnelheidslijn tussen Peking en Sjanghai aangelegd (later bleek dat hier tien bedrijven bij betrok ken waren), dus dat zat wel goed. Oké, een dochteronderneming van het Chinese staatsbedrijf was beschuldigd van corruptie op de Filipijnen, maar ach, dat was een kleinigheidje. Mwakwere verze kerde zich van steun van het hele kabinet van toenmalig president Mwai Kibaki en niet lang daarna kreeg CRBC het definitieve con tract. De Chinese regering stelde zich garant voor 85 procent van de ruim 3 miljard euro die de spoor lijn van de havenstad Mombasa naar Malaba aan de Oegandese grens kost. Inmiddels komen er onthutsende details naar buiten over de gang van zaken rond de spoorlijn nu twee parlementscommissies een onderzoek hebben ingesteld. Over de volstrekt ondoorzichtige wijze waarop voor CRBC werd ge kozen en twee van 's werelds meest gerenommeerde spoorbe drijven, die ook op het project hadden ingeschreven, aan de kant werden geschoven. Over hoe die zelfde Chinese firma ook de haal baarheidsstudie mocht uitvoeren, omdat het toezegde deze hele maal te zullen betalen. Ook zijn de totale kosten van het project veel te hoog, benadrukken des kundigen, wat grote gevolgen zal hebben voor Kenia's schuldenlast. Parlementariërs claimen ook dat betrokken hoge ambtenaren steek penningen hebben ontvangen. Volksvertegenwoordiger Alfred Keter, die de discussie over de nieuwe spoorlijn heeft aangewak kerd, spreekt van een megaschan- daal. „Het project is veel te duur en de overheid heeft alle officiële aanbestedingsregels aan zijn laars China vult de plannen helemaal zeifin, Kenia heeft amper zeggenschap gelapt", luidt de kern van Keters kritiek. Ook procureur-generaal Githu Muigai heeft grote vraagtekens ge plaatst bij de gevolgde procedure. Een geïrriteerde president Kenyat- ta wuifde onlangs echter alle kri tiek weg. Hij benadrukte dat het project 'koste wat kostdoorgaat en dat critici mensen zijn die wrok koesteren omdat ze naast het contract grepen. Kenianen vragen zich steeds va ker af of ze hun land wel klakke loos moeten uitleveren aan een oosterse natie die weliswaar mil jarden beschikbaar stelt, maar daar steeds de voorwaarde aan ver bindt dat niemand anders op een project kan inschrijven en eigen bedrijven en mensen het werk uit voeren. „Dergelijke gebonden hulp is ondoorzichtig en ondemo cratisch, waarbij de commerciële belangen van het gevende land steeds zwaarder wegen dan de be langen van het ontvangende land", meent econoom Ken Wairi mu. „China bepaalt alles, vult de plannen helemaal zelf in, Kenia heeft nauwelijks zeggenschap. Lo gisch dat dit op een gegeven mo ment leidt tot ophef en controver se. In andere Afrikaanse landen zie je hetzelfde gebeuren. Het is hoog tijd dat regeringen hun rela tie met China nog eens tegen het licht houden." Dodental Nigeria flink opgelopen Het aantal slachtoffers dat woensdag in Nigeria is geval len bij een aanval van de islami tische terreurbeweging Boko Haram is flink opgelopen. De aanval in de noordoostelijke stad Barna heeft zeker 98 bur gers en 100 opstandelingen het leven gekost. Eerder was spra ke van 47 doden. Kabinet Renzi vandaag beëdigd Het kabinet-Renzi I is rond. De nieuwe Italiaanse ministers ploeg wordt vandaag beëdigd. Er komt een voor Italiaanse ver houdingen klein zespartijenka- binet met 16 ministers, van wie de helft vrouwen. Econo mische Zaken gaat niet naar een politicus, maar naar topeco noom Pier Carlo Padoan. IJsland ziet af van toetreding EU De centrumrechtse regerings coalitie van IJsland schrapt het verzoek tot toetreding tot de EU. Dit is gisteren van parle mentariërs vernomen. Het par lement van de eilandstaat moet er nog over stemmen. IJs land zou meer heil zien in han delsakkoorden met afzonderlij ke landen. Kind opvoeden net zo duur als een Ferrari Een kind opvoeden in Vlaande ren kost net zo veel als een Fer rari of een appartement Van wieg naar de universiteit gaat het om minstens 170.000 euro. Dat berekende de Gezinsbond, een Vlaamse belangenbeharti ger voor gezinnen. Het gaat om de basiskosten zoals woning, voeding en kleding en de uitga ven aan onderwijs. Pagina's gescheurd uit dagboek Anne Frank In bibliotheken in de Japanse hoofdstad Tokio zijn uit meer dan 200 exemplaren van het dagboek van Anne Frank pagi na's gescheurd. Onbekend is nog wie de pagina's uit de boe ken heeft getrokken. Het gaat onder meer om bibliotheken in Nakano, Nerima en Sugina- mi. Karin's Choice vakanties zijn altijd inctusief... - Griekenland - Kreta Appartement Saradar Griekenland - Lesbos Hotel en Appartement Vicky Zuid Europa, mijn favoriete vakantie bestemming. Sfeervol, warm en gezellig! Ik heb voor jou alle unieke plekjes met leuke appartementen, mooie villa's en charme hotels, verzameld op mijn website karinschoice.nl. Maak je volgende vakantie bijzonder! Kl( Griekenland - Zakynthos Appartement Anagenessis EP F Portugal. Spanje en Turk) «ce.n; of oen u2u - 44 99 ibiedinaen 00 Facebook ZATERDAG 22 FEBRUARI 2014 door onze correspondent Frans van den Houdt NAIROBI - Op een achternamiddag zat Kenia's toenmalige minister van Transport Chirau Ali Mwakwe- re achter zijn computer, googelde wat en stuitte in zijn zoektocht naar een bedrijf dat een nieuwe 1000 km lange spoorlijn kon aan leggen al snel op de China Road and Bridge Corporation (CRBC). Ken Wairimu, econoom LAGOS Matteo Renzi foto HH ROME REYKJAVIK ANTWERPEN TOKIO Alles handig te boeken op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9