44 Het is een vinvis, een dwergvinvis van 8 a 9 nieter. Geniet van dit moment, beter wordt het niet REIZEN 19 m I li :hauffeurs spreken er smalend >ver. Weggegooid geld, conclude ren ze. Maar gelukkig is het geen 'ools geld. Wie goed kijkt, ont- lekt in de rechteronderhoek van ^et aannemersbord het teken van le EU. Ja hoor, het staat er duide lijk, project betaald door de EU. Hen aftandse trein nadert, de pas sagiers wachten op afgetrapte idapstoelen aan de rand van het aerron. Het gerenoveerde hoofd gebouw is op slot. In Kostrzyn lijkt alles min of meer op instorten te staan. Al thans in het oude deel van de stad. Het huizenblok waar ik moet zijn, ziet er onbewoonbaar ait. Afgebladderd, verzakt, ge scheurd. Zelfs in Loppersum zou men daar nog van opkijken. Wat Hen bouwval. Maar toch gaan er mensen naar binnen. Vrouwen met kinderen, vrolijke jongelui, bier drinkende bouwvakkers. Aan de achterkant van het pand komt de flat tot leven. Bewoners ploe gen zich door de modder naar een trappenhuis. Dat geeft toe gang tot de woningen die nog steeds in gebruik blijken te zijn. Sterker nog, alle etages zijn voor zien van nieuwe kozijnen met dubbel glas. Net zo als bij mij in de straat, maar dan iets kleiner. Wat een investering voor een pand dat te vervallen is om aan te pakken. Wie steekt daar nou nog geld in? Het bord waarop van de renovatie gewag wordt gemaakt, hangt aan de gevel. Wederom prijkt onderaan het logo van de EU. De organisatie die de opknap beurt betaalde. Een van de meest authentieke stukjes Kostrzyn vind je aan de rand van het dorp. In de Bazar. Een gezellige verzameling van handeltjes in de meest uiteenlo pende zaken. Van overduidelijke troep tot smakelijke producten van het platteland. De markt wordt omzoomd door een groot aantal restaurantjes. De Imbiss. Gebakken aardappels, worst, ge- De muziekcd's, de pornovideo's, de sigaretten en de merkkleding. Het kan allemaal niet deugen haktballen, soep. Vet, vetter, vetst. Het klinkt niet best, maar ik geef toe dat de braadworst su bliem is en de gebakken aardap pels net zo lekker als die van mijn moeder. Om mij heen zitten de marktbe- zoekers te schransen. De meesten doen dit met een brandende siga ret in de mond of onder handbe reik. Toch hangt er een bordje op de deur, met een EU-bevel dat ro ken binnen niet mag. Grappig ge noeg staan de asbakken hoog op gestapeld, precies onder dit dap pere verbodsbord. Men paft er lus tig op los. Alles op de Bazar wordt omgeven door een zweem van illegaliteit. De muziekcd's, de pornovideo's, de sigaretten en de merkkleding. Het kan allemaal niet deugen. De veelal Bulgaarse verkopers zijn gekleed volgens hun laatste mode. Leren jasje, glanzend zwar te broek en zwarte schoenen met omkrullende punten. Ze kennen heel Europa en spreken alle talen. Nee, Nederlands nou net niet. Meteen moet ik denken aan de uit ons land verdwenen huur- en zorgtoeslag. Maar dat is, geloof ik, niet zo netjes van mij. Bij de hoofdingang speelt een ar moedig driekoppig bandje droevi ge volksdeuntjes. Wanneer de markt op zijn einde loopt, wordt rustig ingepakt. De lange bruine jassen gaan uit, de gescheurde hoedjes verdwijnen in de achter bak. Verbaasd zie ik ze wegrijden in hun nieuwe Audi A8. Stikja- loers vraag ik me af wie die nou weer gesubsidieerd heeft. - A H. v w: m Sommigen raken er vastgevroren met cruiseschip, de gelukkigen lunchen dagen achtereen op het buitendek, onder een strakblauwe lucht. Het kan op Antarctica, waar het weer de onvoorspelbare factor is. Op de Zuidpool regeert de natuur en hebben pinguïns altijd voorrang. e zijn amper een uur onderweg op de eerste dag van onze expedi tie als Colin, 'the wha leman', ons waar schuwt. „Er cirkelt een walvis rond onze boot, nü kijken, op twee uur!" We zien een vin die twee, drie keer onder water ver dwijnt. Vervolgens steekt een puntige snuit omhoog - de walvis hapt naar adem. Vervol gens komt het dier recht op ons af. Op t me ter diepte zwemt hij onder onze rubberboot door. Ik staar hem in het linkeroog. Colin: „Het is een vinvis, een dwergvinvis van 8 a 9 meter. Geniet, van dit moment, beter wordt het niet." Het kippenvel staat bij de meesten op de rug, een enkeling gilt het uit van opwin ding. Colin glimlacht slechts, hij is wel meer gewend. Twee jaar van zijn werkzame leven probeerde hij orka Keiko uit zijn ge vangenschap te verlossen. Op alle mogelijke manieren probeerde hij de orka, voor de film later door Hollywood omgedoopt tot Willy, terug te brengen naar de natuur. Het lukte slechts ten dele, maar de uitputtende pogingen gaven Colin faam in zijn vakge bied. Het ontroert hem als hij erover vertelt. Dat deze man één van onze begeleiders is, il lustreert de kwaliteit van de crew op onze Zuidpoolexpeditie. We hebben ook een wha- lewoman, een birdman, een iceman, een geo loog en een historicus. Het zijn mensen die tomeloos enthousiast zijn over wat ze doen - mógen doen: passagiers ervan overtuigen dat the last continent voor de eeuwigheid beschermd en onafhankelijk dient te blij ven. Wij, 114 passagiers, zijn gewillig. Nie mand is hier voor zon, bier of vrouwen, wij willen dingen zien. En alles wat we zien, wordt door hen met gezag geduid. Tijdens lezingen, maar meestal live vanaf het dek. Het buitendek van ons schip, Sea Spirit, is de plek waar je moet zijn. Ik sta er urenlang; vroeg in de ochtend of vroeg in de nacht, het wordt immers maar drie uur per etmaal donker. Het dek biedt fenomenale vergezich ten op ijsbergen - dat ijs zó mooi kan zijn! Je kunt er zeevogels, zoals albatrossen, spot ten en per dag één of twee keer een walvis. Niets mooier dan in de ochtend in je eentje een buitrug ontdekken. Je wordt wel geacht meteen de rest van het schip te alarmeren, zodat iedereen kan meegenieten. Als het bij zonder is, zoals die ene keer dat iemand een familie orka's spotte, keert het schip. Dan is het dringen op de boeg. In dat opzicht is een cruise naar Antarctica als een safari, waar de jeeps tijdens game drives soms op een hoop je staan bij een leeuwenfamilie. Voor het zien van zeeleeuwen en pinguïns hoeft niemand zich in te spannen. Ze dui ken overal op en trekken zich op Antarctica niets aan van bezoekers. Zeehonden blijven liggen zonder op te kijken, pinguïns wande len, krijsen, paren of broeden gewoon door, ook omdat onze begeleiders er gedecideerd en continu op wijzen dat pinguïns, zeker als ze uit het water op weg zijn naar hun nest, 'altijd voorrang hebben'. We moeten 5 meter afstand houden, want hier regeert de natuur. Antarctica is immers van niemand. Delen ervan staan weliswaar aangegeven op de landkaarten van Argenti nië en Chili, maar dat zijn slechts claims. Tientallen landen menen aanspraak te kun nen maken op de Zuidpool, op basis van lig ging of succesvolle ontdekkingsreizen. Maar het moratorium waarin is vastgelegd dat on derzoek en vrede tot 2041 het leven op Ant arctica bepalen, wordt wereldwijd gerespec teerd na decennia van walvisvaart. De dagen op Antarctica-cruises verlopen vol gens een vast patroon: vroeg uit bed, in de ochtend een cruise per rubberboot, een wan deling op land in de middag. Omgekeerd kan ook; het hangt elke dag weer af van de weersomstandigheden die moeilijk voorspel baar zijn en extreem snel kunnen wisselen. Antarctica kwam rond de jaarwisseling in de belangstelling toen een Russisch schip vast kwam te zitten in het poolijs. Er zijn ook toeristen die tijdens hun reis voorname lijk sneeuw zien, of mist. Vier seizoenen kunnen op Antarctica in een paar uur tijd passeren, wil het cliché. Reden waarom je al leen dik ingepakt (advies: vier lagen) van boord mag. Voor wie terugdeinst bij de gedachte aan gruwelweer: je kunt ook mazzel hebben. Ik gebruikte in november (zomertijd op de Zuidpool) een halve tube factor 30 ter be scherming tegen de zon. Het was er ideaal skivakantieweer: 5 tot 13 graden, stralende zon, strakblauwe lucht. Vijf achtereenvol gende dagen lunchen op het buitendek. Geen handschoenen aan, permanent een zonnebril op. De mooiste dag gebruikte de bemanning voor de polar plunge. Dat is een sprong in het poolwater van 2 graden. Duiken is niet verstandig, want dat leidt bij de meesten tot acute hoofdpijn. De whirlpool op het buiten dek en een uitbundige barbecue na afloop verzachtten de pijn, in combinatie met een certificaat en: een goed verhaal voor thuis. Alleen op de weg terug naar de haven van Ushuaia (Vuurland, Argentinië) hadden wij last van de elementen. Door de 7 tot 8 meter hoge golven in de beruchte Drake Passage had slechts een klein deel van de passagiers de laatste avond trek in eten. Ik zat urenlang onbeweeglijk voor een raam, starend naar de horizon, vechtend tegen braakneigingen. Het was ook tijd om te lijden, vond Colin: „Er zijn mensen die twee, drie keer naar de Zuidpool gaan om te ervaren en te zien wat jullie hebben beleefd. You guys were so damn lucky!" ZATERDAG 22 FEBRUARI 2014 AMERIKA ANTARCTICA AUSTRALIË v - X - 0- Kt v si J* E I Zinderende Zuidpool door Erik van Cruijthuijsen reageren? 1^/ reizeri@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 99