Met dank aan de EU 18 REIZEN COLOFON ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Hoe dichter we bij de grens met Polen komen, hoe meer blijkt dat we er erg welkom zijn. De weg wordt steeds regelmatiger geflankeerd door vriendelijke da mes die kushandjes werpen naar voorbijrijdende bezoekers. Ze zijn nogal zomers gekleed, ter wijl het buiten niet warmer is dan een graad of 5. Hoge leren laarzen, korte rokjes en raven zwart haar. Wat zouden ze toch van me willen? Polen behoort tot de EU. Een grenspost is er niet meer. Net voorbij de rivier de Oder komen we in Kostrzyn nad Odra. Het is alweer een poosje geleden dat ik de sfeer op het Poolse platteland proefde, maar ik ben direct weer thuis wanneer het troosteloze plaatsje in beeld komt. De kleur, die bij het naderen van de grens al danig uit de omgeving was ver bannen, is hier helemaal verdwe nen. Alles is opgetrokken in tin ten grijs en bruin. Met uitzonde ring van de twee paars geschilder de bordelen, die uitnodigend staan te fonkelen aan de rand van het bordkartonnen winkelcen trum. Ik krijg weer het gevoel dat de tijd hier min of meer stilstaat, maar dat is niet helemaal terecht. Links en rechts is wel degelijk een kleine renovatie aan de gang. Neem het treinstation. Fonkel nieuw. Je kunt je niet voorstellen dat over de roestige rails die er langs lopen, regelmatig treinver keer plaatsvindt. Maar het station staat te blinken. Leeg en verlaten weliswaar, maar toch. De taxi- Hoofdfoto: WAAR EN WAT eindredactie Jan van Mullem reizen@depersdienst.nl vormgeving Birgitta Hermans advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl SS Wh» Beklimming vasteland van Antarctica. Reizigers krijgen de felgele parka's van de organisatie. Kleine foto's, van links naar rechts: Weddellzeehonden trekken zich niets aan van mensen. Een dwergvinvis zwemt onder onze rubberboot door. Aan het begin van het broedseizoen is alles nog wit. Walvissen spotten vanaf het buitendek van het schip. foto's Erik van Cruijthuijsen Antarctica ligt hemelsbreed ruim 14.000 kilometer verwijderd van Ne derland. Vier maanden per jaar is Antarctica toegankelijk voor toeristen, de rest van het jaar is het enorme continent dichtgevroren. Vroeg gaan (novem ber) betekent schitterende, vaak onge rept witte natuur; na de jaarwisseling reizen garandeert baby-pinguïns. Wie naar Antarctica wil, moet met een cruise en dus reizen in een groep. Er zijn kleine schepen (twaalf passa giers) en heel grote (tot vierhonderd), van sober tot zeer luxe. Antarctica is onbewoond. Er is niets te koop, afgezien van wat souvenirs bij onderzoeksstations. Een trip van 11 dagen is een dure on derneming: inclusief vliegen 7.000 tot 8.000 euro. Wie de tijd heeft en durft te wachten, kan duizenden euro's be sparen met een lastminuteboeking, onder meer bij www.anderlicht.nl of www.quarkexpeditions.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 98