m 4 Wandelen op Duits balkon ■Bern nemen we de tandradb; Carnaval wordt in Luzern zeer uitbundig gevierd. Zwitsers ingetogen? In elk geval niet tijdens de Luzerner Fasnacht. Van vroeg tot laat gaan ze in polonaise door de stad. Het is zes uur 's ochtends als een oorverdovende knal klinkt op de Kapellplatz in Luzern. Confetti dwarrelt neer op het besneeuwde plein. Honderden muzikan ten met blaas- en Slagin strumenten beginnen te spelen. Het pu bliek klapt enthousiast. Guggenmusiker, zo worden de blazers en trommelaars genoemd. Sommige slagwer kers dragen éénjtrommel. Anderen hebben verschillënde exemplaren op een karretje bevestigd, waardoor een rijdend drumstel .ontstaat. De muzikanten dragen veelal en ge maskers, van oudsher bedoeld om de winter te verjagen, en dikke pakken. Dat laatste is geen overbodige luxe, want het heeft flink gevroren afgelopen nacht. De muzikanten verspreiden zich door de smalle straatjes van het oude centrum. Op de trappen bij het straatje Unter der Egg danst en host het verklede publiek. Om half zeven 's ochtends gaat de eerste polo naise door de stad. Donderdag moesten de feestvierders nóg vroeger opstaan. Toen was de aftrap van het carnaval (of Fasnacht, zoals ze hier zeggen) om vijf uur 's ochtends. Op vrijdag en in het weekend trekken de carnavalsvierders naar omlig gende dorpen. Vanaf maandagochtend barst het feest dan weer los in Luzern. Tijdens lunch en diner zitten restaurants vol carnavalsvierders. Om iedereen een plek te geven, staan de tafels in lange rijen tegen elkaar. Ik beland naast Klaus, lid van de Kult-Ur-Fasnachtler. Een vereniging met 130 leden, opgedeeld in 16 groepen. Het thema van hun praalwagens en loop groepen is dit keer 'indianen'. Op de vraag waarom Fasnacht leuk is, ant woordt hij lachend: „Vanwege het geweldi ge weer. Nee, serieus, het is niet elk jaar zo koud met Fasnacht. De sneeuw zien we maar als hemelse confetti. Het leuke is dat we alles zelf bedenken en maken. Vanaf no vember werken we elk weekend aan de wa gens, kostuums en maskers. Heel gezellig." Maandagmiddag trekt een grote carnavals optocht met praalwagens, loopgroepen en muziek door de stad. De straten en zelfs de balkons van het statige hotel Schweizerhof staan vol publiek. Vanaf de eerste wagens worden snoepjes en sinaasappels naar het publiek gegooid. Kinderen gooien op hun beurt confetti naar de deelnemers. Het publiek lacht als een praalwagen met een straaljager erop langsrijdt. Zwitserland WAAR EN WAT heeft zijn eigen JSF-vraagstuk. Ook hier wil de regering nieuwe gevechtstoestellen kopen, die steeds duurder blijken te zijn. Maar liefst drie groepen verwijzen ernaar. Ook op de bekendste attractie van de stad, de Kapellbrücke, zien we carnavalsgroe pen. In polonaise gaan ze over de 200 me ter lange, overdekte houten brug. De veer- tiende-eeuwse toeristentrekker was bijna verdwenen, toen iemand in 1993 een siga ret vanaf de brug in de rivier de Reuss wil de gooien. De peuk belandde op één van de houten balken van de brug. Die brand de deels af. Daarbij gingen 80 van de 110 schilderingen die de brug sierden, verlo ren. „Geluk bij een ongeluk dat de brug in de negentiende eeuw is ingekort", vertelt gids Heidi Vogt. „Toen zijn afbeeldingen weggehaald en opgeslagen. Na de brand werden die teruggeplaatst. Om beschadi- ging tijdens Fasnacht te voorkomen, zijn de schilderingen deze week bedekt met af beeldingen van de carnavalsgroepen." Dikke sneeuwvlokken dwarrelen uit de he mel, maar dat weerhoudt de Fasnachtvier- ders er niet van hun avondeten snel naar binnen te werken en de kou weer in te gaan. De smalle straatjes van de Altstadt zijn gevuld met feestende mensen. Overal klinkt muziek, stalletjes verkopen koffie met schnaps om warm te blijven. Zo ko men de feestgangers de nacht door. Lang zaam verandert de sneeuw in een drabbige massa met gekleurde confettistipjes. Luzern ligt aan het Vierwoudstedenmeer en aan de voet van de berg Rigi. We ont snappen even aan de carnavalseuforie en maken een uitstapje naar de Koningin van de bergen, zoals de Rigi wordt genoemd. De trein brengt ons naar Art-Goldau. Daar naar de top van de berg, Rigi Kulm. Het treintje is gevuld met skiërs en snowboarders. Liefhebbers van sneeuw, niet van carnaval. Terug in Lu zern, blijkt de Fasnacht nog in volle gang. We hebben de kinderoptocht gemist, maar zijn op tijd voor het Monstercorso, de grote afsluiting van het feest. De optocht bestaat uit 88 groepen Gugenmusiker. Dansend, trommelend en blazend gaan ze door de stad. Ruim 20.000 toeschouwers trotseren sneeuw en kou om de optocht mee te ma ken. De diehards feesten door tot diep in de nacht. De volgende ochtend is het gestopt met sneeuwen. De winter lijkt verdreven, de lente kan beginnen. Luzern m mwmm door Lutske Bonsma Hemelse confe Foto's links en boven: Ook op de veertiende-eeuwse Kapellbrücke lopen carnavalsgroepen, foto Lutske Bonsma Carnaval in Luzern is dit jaar van donderdag 27 februari tot en met dinsdag 4 maart. Luzern ligt zo'n 800 autokilometers van Utrecht. Swiss International Air Lines vliegt vier keer per dag rechtstreeks van Amster dam naar Zurich. Zie ook www.swiss.com. Vanaf luchthaven Zürich reis je per trein in een uur naar Luzern. Meer informatie op www.sbb.ch. Met de Swiss Pass kun je onbeperkt gebruik maken van trein, bus, tandradbanen en boot. De pas geeft bovendien gratis toe gang tot musea en korting op kabelbanen. Zie www.swisstravelsystem.com. Meer info over Zwitserland en Luzern: www.myswitzerland.com,www.luzern.com, www.rigi.ch en www.mineralbad-rigikalt- bad.ch. reageren? reizen@depersdienst.ril

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 97