re I I I i JPZC 1 Bomen Ballonnenwedstrijd Veiling inventaris geschrapt na protest Thermphos Taakstraf geëist zaak explosie Ritthem yJ3H j r t Nederlandse kaartenmakers zorgden in de zeventiende eeuw voor de naam Nova Zeelandia, de Brit James Cook maakte er New Zealand van. Hij bracht zo'n beetje de hele kustlijn in kaart. Cook, nomen est omen, werd in 1779 ergens op een Ha- waïaans eiland gedood. Zijn lichaam werd gebakken of gekookt, want de eilandbewo ners wilden het gebeente als aandenken bewaren. Een andere wereldreiziger, Abel Tasman, afkomstig uit Lutjegast, ging echter veel eerder, in 1642, als eerste Europeaan in Nieuw-Zeeland aan wal, al dacht hij dat hij helemaal ergens anders was. Naar hem werden later onder meer Tasmanië ge noemd en ook de zee tussen Australië en Nieuw-Zeeland: the Tasman Sea. Tasman bleef er niet lang, hij kreeg problemen met de eilandbevolking die uiteindelijk een paar van zijn mannen vermoordden. Toen wij onlangs aan de kust van die zee stonden, op het Zuidereiland van Nieuw-Zeeland, zag het water er grijs uit: onder grijze regenwolken grote witte gol ven. Op het winderige strand waren haast geen mensen, wel veel hout, kromme tak ken, boomstronken, kale wortels: ze wer den door de hard stromende rivieren, die uit de bergen komen, aangevoerd. Er staan veel bomen op de flanken van de Nieuw-Zeelandse Alpen (Nieuw-Zeeuw- se is onjuist), maar er vallen er ook veel af. Ze zijn niet diepgeworteld. Soms ont staan er boomlawines en dan storten er opeens honderden bomen van de steile rotshellingen af. De rivieren brengen de bomen naar de zee en de zee spoelt de bo men weg en de golven gooien ze weer er gens anders neer op het strand. En daar liggen ze dan met hun kromme wortels en takken en om hun schors kwijt te ra ken, te verbleken en te vergaan. Op het land staat hier en daar wel een boom, maar die is dan meestal wel zo verontrus tend scheef gegroeid dat je er medelijden mee krijgt. 2L O o c t foto Piet Grim UW MENING 672 reacties De Rabobank schrapt een ballonnen wedstrijd in Zierikzee na protest van een moeder uit Brouwershaven. Vol gens de Brouwershavense geeft het geen pas ballonnen op te laten in de na bijheid van Nederlands grootste natuur gebied de Oosterschelde. Ballonnen komen in het water terecht, waar ze door bruinvissen en zeehon den kunnen worden aangezien voor kwallen. Als deze zoogdieren ze eten, kunnen ze eraan overlijden. De bank ziet daar nu vanaf en komt vrijdag met een andere, feestelijke actie voor de kin deren. Wie interesse heeft in de bedrijfsinven- taris van de failliete fosforfabriek Thermphos bij Nieuwdorp kan nog tot 6 maart online bieden. Dinsdag 4 maart is er een kijkdag voor potentiële kopers. Op afspraak overigens. De aangeboden inventaris van Thermp hos is divers. De kavels lopen uiteen van specialistische laboratoriumappara- tuur tot houtbewerkingsmachines en van treinwagons tot verpakkingsmachi nes. Ook de fietsen waarmee Thermp- hos-medewerkers zich over het fabriek sterrein verplaatsten, komen onder de hamer. De officier van justitie heeft donderdag een taakstraf van 240 uur geëist tegen de mannen die worden verdacht van het opblazen van een caisson op het strand in Ritthem. De officier eiste te vens een celstraf van 360 dagen waar van 266 voorwaardelijk. De mannen, een 26-jarige man uit Zoutelande en een 47 jarige man uit Hilversum, gin gen in september 2011 het strand op om drie emmers springstof te verbran den. Aanvankelijk werden na de ont ploffing leden van een gezin uit Oost-Souburg opgepakt. Die bleken er niets mee te maken te hebben. u 1. Rabobank schrapt ballonnenwed strijd na protest Brouwershaven 2. Politie waarschuwt voor inbraken tijdens carnaval 3^1 te Isabel uit 4. Dakloos echtpaar moet uit garage in Westdorpe TSW zwaait The Voice Kids-finalis- Leids verzet tegen Benno L. Centrum Kiev opnieuw slagveld Moslims mogen niet naar Mars Inwoners van Leiden protesteren tegen het besluit van hun burgemeester om de wegens ontucht veroordeelde zwemleraar Benno L. in de stad te huisvesten. Op Facebook is een pagina gestart met de titel Benno L. moet weg uit Leiden. De pagina werd snel een groot aantal malen 'geliked'. Een woendagavond overeengekomen be stand tussen regering en opposanten in de Oekraïense hoofdstad Kiev is donderdag snel omgeslagen in meer bloedvergieten en er zijn al ruim twintig doden gevallen. Daar mee zou het aantal doden sinds dinsdag dichtbij de vijftig liggen. Het is voor moslims absoluut verboden om naar Mars te reizen. Wie naar de rode pla neet gaat, loopt het gevaar niet levend terug te komen „en dat kan nooit gerechtvaardigd zijn in de islam", concludeert een fatwa-com missie van de islamitische autoriteiten in de Verenigde Arabische Emiraten. cB "O 13 O u' O CD N 0 0 c 0 0 t 0 0 03 0 0 0 0 Q. 0 0 O 0 j FOTO VAN DE WEEK "Morgenrood bij 's-Heerenhoek Ik heb weer vertrouwen in de economie EENS 'WÊÊ 22% <^ÏEENS 78% I MEEST GELEZEN OP WWW.PZC.NL IN BINNEN- EN BUITENLAND T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 96