I Ons pensioen is zeker houdbaar f Giraffe Marius van achttien maanden Vermoord'. Moet de directeur van de dierentuin hangen? Of heeft hij volgens zuiver ethische normen gehandeld? Is het huidige pensioenstelsel houdbaar? Ja, als we bereid zijn er de benodigde premie voor te betalen. SPECTRUM T5 Ik zou zeggen: als je kampioen bent, probeer het te blijven EP •de )- 'an be- >e- ïde- 'ol- 'ij ïe- 'g le ste- tui- n g pu- okt ;rd. US Of terugzetten in de vrije natuur ook voor giraffes de bedoeling is, is ons niet bekend. Interessant is het argu ment van de directeur van Blijdorp, die nauw betrokken was bij het inter nationale fokprogramma, dat castratie van giraffe Marius geen optie was 'om dat hij dan de plaats in een dierentuin bezet houdt waar eigenlijk een fok- technisch belangrijkere giraffe had kunnen staan'. Het is Marius of vrouwtje Mariëlle. Dit is een mooi voorbeeld van een 'gewenste-toe- standethiek'. Deze theorie zegt dat het doel de middelen heiligt, zolang dat doel maar geluk en welzijn van de meeste betrokkenen vergroot (soms de hele maatschappij of wereld). Als wij de balans opmaken, dan zien we een directeur die weet dat in het publieke domein de plichtenethiek 'gij zult de eigenwaarde van dieren respecteren' speelt, terwijl hij kiest voor de professionele ethiek van de dierentuin die lijkt te verwijzen naar een ark-van-Noachwaarde. Dit fok- plan is een 'gewenste-toestandethiek', die over de wereldwijde populatie van giraffen gaat en niet over respect voor hef individuele dier in zijn handen. Welk ethische theorie wint? Specule ren over positieve consequenties voor de populatie giraffen, in dierentuinen of misschien ooit in het wild? Of dit verwerpen op basis van een verwaar loosde plicht om het dierenleven van achttien maanden te respecteren? In het algemeen zal de 'respect voor'-plichtenethiek voorrang krij gen, omdat de 'gewenste-toekomstige -toestandethiek' uiteindelijk science fiction is en de handeling om te do den concreet is. Ja, zo simpel is ethiek, tenzij wij iets over het hoofd zien. De directeur heeft geen sterke ethische rechtvaardiging. Zijn argu ment om de educatieve waarde met het publiek te delen, wordt maar zeer beperkt erkend in deze tijd vol met in- ternetinformatie. Er is dus een alterna tief voor de educatie. Er is ook een al ternatief voor het doden van het dier omdat deze een hokplaats inneemt ten koste van een waardevoller dier: Marius niet bij vrouwtjes zetten of een groter giraffeverblijf maken. Of gaat het uiteindelijk toch primair om ondernemersethiek, oftewel hoe overleef ik teruglopende inkomsten en subsidies in tijden van crisis? On dernemersethiek vermomd als educa tie voor het volk, aangevuld met spe culatie op de noodzaak van leven- de-dierenmusea. Het is het aloude di lemma tussen de koopman en de do minee, waarbij de koopman in dit tijdsgewricht, terecht of niet, nogal eens voorrang krijgt. Het huidige stelsel met een vaste aanvullende pensioenuitkering is niet meer houdbaar, las ik laatst. Is dat zo? Laat ik er nog eens aan herinneren dat in ternationaal gezien het Nederlandse pensioenstelsel wordt beschouwd als het beste ter wereld. Dat vinden be faamde onderzoeksinstituten en in stanties als de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling). Ik zou zeggen: als je kampioen bent, probeer het te blij ven. En waarom zou het niet houd baar zijn? Op korte termijn zijn er geen proble men. De pensioenfondsen bezitten meer dan duizend miljard euro. Dat is veel meer dan alle Nederlanders in één jaar bij elkaar verdienen. Er loert dus op korte termijn geen faillisse ment. Maar wel op lange termijn? Bij die vraag begint het koffiedik kijken. Die duizend miljard euro's zitten niet in een oude sok. Ze zijn belegd. En hoe zal het op lange termijn met die beleggingen gaan? Dat hangt van vele factoren af. Veel beleggingen zijn ta melijk veilig gedaan, maar juist daar om brengen die momenteel niet veel op, omdat de rente historisch laag staat. Maar blijft die zo laag? Andere gelden zijn in meer riskante beleggin gen gestopt, zoals aandelen, en die de den het de laatste jaren ook niet zo goed. Intussen zijn de aandelenkoersen weer opgelopen. Maar blijven die nu verder omhooggaan? En dan is er de grote vraag naar de ontwikkeling van de levensverwachting. Mensen wor den steeds ouder en moeten langer pensioen genieten. Sommigen zeggen dat onze kinderen straks 130 jaar oud worden. Kortom, niemand weet hoe zaken zich over tien tot vijftig jaar zul len ontwikkelen. Wie had in 1964 de wereld van nu kunnen voorzien? Wat moet je doen wanneer zelfs de grootste deskundigen niets anders kunnen doen dan koffiedik kijken? Ik zou zeggen: verstandig zijn, geen onlo gische dingen doen en verder Gods ze gen vragen. Welnu, het was heel ver standig dat de pensioenfondsen rond 2005 zijn overgestapt van een eind loonpensioen op het voordeliger mid delloonpensioen. En dat ze vanaf dit jaar gaan rekenen met een pensioenge rechtigde leeftijd van 67 in plaats van 65 jaar. Prima. Dat maakt de pensioe nen al veel meer houdbaar dan voor heen. Maar is het wel zo verstandig nu de pensioenpremie te gaan verlagen? Dat hebben we al eens eerder meege maakt. "Rissen 1980 en 2005 zijn de pensioenpremies fors gedaald, vaak van 20 procent naar 5 procent. De overheid deed een gréep in de pen^ sioenkas van het ABP. KLM kondigde een 'premieholiday' af. Niet dat al die miljoenen in de zakken van de be stuurders zijn gevloeid. De meeste gel den zijn goed gebruikt, bijvoorbeeld om de werkloosheid van die jaren te bestrijden. Maar toch zouden de pen sioenen op lange termijn zeker meer houdbaar zijn geweest als die premies op peil waren gehouden. Daarover zijn alle geleerden het eens. Welnu, waarom trekken we geen goe de les uit het verleden? Maar wat doet het ABP (en strakjes de meeste fond sen in het kielzog)? Het verlaagt de premie van 24 naar 21 procent. Terwijl ze vorig jaar nog moesten korten etr dit jaar niet kunnen indexeren. Als ze die premie niet zouden korten, kon er zelfs weer worden geïndexeerd. Nu schrijft het ABP in een brief aan alle gepensioneerden dat je die dingen los van elkaar moet zien. Maar dat is vol strekte onzin. Je kunt die wél met el kaar in verband brengen. Maar dat wil het ABP niet, want de overheid (50 procent macht in het ABP) wil dat de premies verlaagd worden. Waarom# Omdat de overheid als werkgever twee derde van die premies moet beta len; dus dat is een deel van het Neder landse begrotingstekort. Dat tekort ligt boven de normen van de EU en onder Brusselse druk moet dat tekort naar beneden. Met die Brusselse druk is niets mis, maar het is twijfelachtig of je die ver mindering van het begrotingstekort nu voor drie miljard moet halen door een greep in de pensioenkassen. Toch doet men dat; die premiekorting is^r neergelegd in het befaamde Pensioen akkoord van december 2013, waar ie dereen zo juichend over was, maar wat we juist niet zouden moeten doen. Als we die premies nu braaf op peil houden, blijft het huidige pen sioenstelsel nog voor vele jaren houd baar. Ik begrijp dat het lastig is die drie miljard elders te vinden, maar toch is dat verstandiger dan opnieijl een greep in de pensioenkas te doen. Terug naar de beginvraag: is het huidi ge pensioenstelsel houdbaar? Ja, als we bereid zijn er de benodigde pre mie voor te betalen. Nee, als we daar niet toe bereid zijn. En maak u geen illusie: ook een ander pensioenstelsel zal niet op hetzelfde niveau houdbaar zijn als we niet be reid zijn daar goede premies voor dT betalen. Voor minder premie minder pensioen, zo simpel is het. En dan zijn we dus geen wereldkampioen meer. ZATERDAG 22 FEBRUARI 2014 t i - si door Antoine Jacobs Prof. dr. Ant<4 ne Jacobs is emeritus hoog leraar sociaal recht en sociale politiek aan de Universiteit van Tilburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 95