De gedreven ondernemer Sjaak Vink wil met zijn bedrijf myTomorrows medicijnen die nog in een experimenteel stadium verkeren, bereik baar maken voor doodzieke patiënten. „Iedereen heeft het recht te vechten voor zijn leven." 10 SPECTRUM interview SJAAK VINK lk mens heeft recht op leven. Dit recht zal be schermd worden door de wet. Nie mand zal wille keurig het leven worden ontnomen.' Deze bepaling uit het Internationaal Convenant over Burgerlijke en Politie ke Rechten vormt de kern van waar het voor medeoprichter Sjaak Vink (50) bij myTomorrows om draait: nie mand kan een ander het recht op le ven ontzeggen, en al zeker wettelijke bepalingen niet. Vink is op zijn kantoor op een oud Amsterdams bedrijventerrein niet de enige die kanker van nabij meemaak te. „Ik verloor een jeugdvriend aan de ziekte, toen we allebei halverwege de 30 waren. De moeder van mijn vrouw Renate stierf toen Renate nog een klein kind was, wat altijd een enorme impact op het gezin heeft gehad." Bijna elk van de 22 medewerkers van myTomorrows heeft wel een partner, broer, zus, vader of moeder die met kanker is geconfronteerd. Wat hen bindt, is de verontwaardiging over het feit dat kankerpatiënten niet over de meest geavanceerde geneesmiddelen kunnen beschikken, omdat procedu res in de weg staan. De stroperige re gelgeving, die in zijn ogen letterlijk moordend is, heeft Vink en vijf ande ren ertoe aangezet myTomorrows op te richten. Het commerciële bedrijf heeft een idealistische missie: men sen helpen die op het randje van de dood verkeren. „We zijn gestart vanuit een gezonde frustratie en gewapend met een flin ke dosis burgerlijke ongehoorzaam heid", zegt Vink. „Internationale ver snippering, bureaucratische procedu res en onduidelijke farma-belangen mogen het recht op de ultieme kans voor een ten dode opgeschreven pa tiënt niet belemmeren." Gezeten aan een grote vergadertafel, priemt de wijsvinger van de chief exe cutive officer (CEO) in de richting van een ingelijst krantenartikel aan de muur. Het gaat over Ron Woodroof, de Amerikaan die in 1986 de diagnose aids kreeg, inclusief het doodvonnis dat er toen automatisch aan gekop peld was. „Hij maakte zich op voor het levenseinde, slikte de enige toen beschikbare medicijnen en bereidde zijn crematie voor. Maar toen Wood roof ontdekte dat lang niet alles werd geprobeerd om aidspatiënten in leven te houden, werd hij boos. Hij trotseer de de medicijnautoriteiten en haalde illegaal aidsremmers naar de VS. Hij stelde ze - tegen betaling - beschik baar aan medepatiënten en zo werd The Dallas Buyers Club geboren. Nu is dat de titel van de film die momen teel in de Nederlandse bioscopen draait. Het is het verhaal van een ge vecht van een ten dode opgeschreven patiënt tegen de machtige overheid en de farmaceutische industrie." Wat The Dallas Buyers Club in de VS deed, doet myTomorrows anno 2014 wereldwijd, te beginnen in Neder land. Het online patiëntenplatform borduurt voort op het succes van Woodroof, die in plaats van de door zijn artsen voorspelde dertig dagen, de ziekte zes jaar overleefde. In 1992 overleed hij, 42 jaar oud. Dagelijks overlijden in Nederland ge middeld 150 mensen aan de gevolgen van kanker. De meesten hebben korte of langere tijd voor hun dood het ver dict gekregen: onbehandelbaar, het einde is nabij. Vink: „Maar die men sen willen vaak helemaal niet dood. En ze hebben het recht te vechten voor hun leven. De rechter bij wie Ron Woodroof zich moest verant woorden, oordeelde hem schuldig, maar maakte er een opmerking bij: 'Hoewel ik veel compassie heb en uw zaak legitiem zit, ontbreekt het aan wettelijke middelen om u in deze zaak in het gelijk te stellen.' Daarmee was de basis gelegd voor een nieuw beginsel in de wetgeving en de ge neesmiddelenverstrekking: compassio nate use." Daarmee, verduidelijkt Vink, wordt bedoeld dat een patiënt *38^'M Hoop in donkere dagen door Paulus Smits foto Bram Budel/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 90