66 Dat ik een foto van haar kan ophangen in mijn hut, dat vind ik zó fijn 4, terug de kast in als ze op missie naar het buitenland worden gezonden", constateert Sweijs. Is dat erg dan, een tijdje er niet open lijk voor uitkomen dat je anders bent? Ja en of, vindt luitenant ter zee Laura Delver (28). „Juist als je bij defensie werkt, is het belangrijk jezelf te kun nen zijn. Onze werkvloer strekt zich uit over de gehele wereld. We zijn soms maanden van huis, hebben wei nig privacy en delen alles." Als jonge, lesbische officier bij de ma rine ging Delver twee keer op antipira- terijmissie. Ook maakte ze deel uit van een logistiek team dat het korps mariniers ondersteunt. „Waar zij zijn, daar ben jij", zegt ze daarover. Als lo gistiek medewerker kan dat weken van ondersteuning betekenen tijdens oefeningen in de onherbergzame kou- degebieden van Noorwegen of de ge nadeloze jungle van Belize. „Als je ge durende lange tijd ver van huis bent, is het zó belangrijk dat je je collega's kunt vertellen wie je mist. Of dat je problemen die thuis spelen, kunt de len. Dat ik een foto van haar kan op hangen in mijn hut, vind ik zó fijn. Juist als je bij uitzendingen samen bent met collega's uit andere culturen - vaak mensen met een andere kijk op homoseksualiteit - is het fijn te weten dat je eenheid achter je staat." Delver kwam tijdens het derde jaar van de officiersopleiding uit de kast. Ze zou zich nu niet meer zo snel ver stoppen. „Ik wil zichtbaar zijn voor mijn collega's die homo zijn en zich kwetsbaar voelen." Maar ondanks dat ze zo zelfverzekerd overkomt, heeft Delver op gezette tijden twijfels. „In Noorwegen werd ik uitgenodigd mee te rijden met een Amerikaanse kolo nel uit een super conservatieve staat. Het was een lange rit, we zaten de he le dag samen in de auto. Langzamer hand werd het gesprek persoonlijker, dus uit angst begon ik er al op te anti ciperen. Natuurlijk kwam de vraag: 'Do you have a boyfriend?' Ik dacht nog eens aan de plaats waar hij van daan kwam, en overwoog oprecht: 'wat verandert er in onze relatie als ik hem vertel dat ik een vriendin heb?' Je zag hem schrikken van mijn ant woord, maar het kwam goed. Een dag later kreeg ik via Facebook een vriend- schapsverzoek van hem." Ze wil het probleem niet bagatellise ren, benadrukt ze. De index kan ho moseksuele militairen helpen beslui ten zich op te geven voor een missie of ze terug de kast in jagen. „Ik ken TOLERANTIE KRIJGSMACHT een homoseksueel die op missie naar Afghanistan moest samenwerken met Nieuw-Zeelanders en daarom terug de kast in ging. Met de kennis van nu weet je dat dat echt niet hoeft." De overdracht van deze kennis is es sentieel, vindt ook majoor Peter Kees Hamstra (53). „Het leger zit binnen kort in Mali en werkt daar samen met onder anderen Chinezen (die op een 62e plek staan, red.)." Hij heeft het zelf meegemaakt, tijdens uitzendin gen midden jaren negentig in Bosnië, dat hij de inschatting moest maken wie hij het kon zeggen en wie niet. „Een aantal mensen daar heb ik ver teld over mijn seksuele geaardheid, onder anderen aan een Pakistaan. Die man was zo hoog ontwikkeld, met hem klikte het. Ook een Fin en een aantal Denen en Zweden waren op de hoogte. Drie vrouwelijke tolken wis ten ervan. Zij waren hyperintelligent, dat was geen probleem. Maar ze druk ten me wel op het hart: kom er niet mee naar buiten, dat is gevaarlijk." De index is niet statisch en geeft al leen relatieve informatie. Het maakt zichtbaar waar verandering nodig is. Landen die ergens tussen nummers tien en dertig bungelen, kunnen zich deze lijst aantrekken. Dat zou gunstig uitpakken voor de positie van homo seksuele militairen overal ter wereld. Ook Nederland heeft verbeterpunten. „Vooral biseksuelen en transgenders stuiten nog op veel onbegrip", consta teert Hamstra. Een betere positie voor deze minderheidsgroep binnen de krijgsmacht is geen overbodige luxe. En zo homovriendelijk als de krijgs macht nu is, is het niet altijd geweest. Hamstra: „Als je deze index veertig jaar geleden had gemaakt, zou Neder land niet zo goed scoren. Pas in 1974 is de ban op homoseksualiteit opgehe ven. Dat wil zeggen dat homoseksuali teit geen afkeuringsgrond meer was." Douane en marechaussee speelden in 1987 nog een dubieuze rol bij een on derzoek naar een homoseksuele rela tie tussen de Amerikaanse sergeant Green die op Soesterberg was gele gerd en een Nederlander. De Ameri kaan werd opgepakt en uitgeleverd aan de VS. „Die affaire heeft er wel toe bijgedragen dat de Stichting Ho moseksualiteit en Krijgsmacht, die toen net was opgericht, op de kaart ge zet werd en een gesprekspartner werd voor de defensietop en de politiek." ZATERDAG 22 FEBRUARI 2014 SPECTRUM 7 Laura Delver j e uit de kast kunnen acceptatie vervolging Aanvoerders: 1) Nieuw-Zeeland 2) Verenigd Koninkrijk 2) Nederland 3) Zweden 4) Australië infographic DPd bron HCSS reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 87