Lesbiennes, homoseksuelen, biseksuelen en transgenders hebben het relatief goed in het Nederlandse leger. Toch is er nog een wereld te winnen. Op buitenlandse missie gaat menigeen terug de kast in. 6 SPECTRUM Ze drukten me op het hart: kom er niet mee naar buiten, dat is gevaarlijk Het was jarenlang de regel in het Amerikaanse le ger: 'Don't ask, don't teil'. Als je als homoseksuele militair zelf niet over je seksuele geaardheid begon, en verder niemand ernaar vroeg, bleef je verzekerd van je baan. Tijden zijn veranderd. Wie nu in het Amerikaanse leger dient, mag open lijk voor zijn of haar homoseksualiteit uitkomen. Toch behalen de Amerika nen slechts een veertigste plaats op een wereldwijd overzicht van legers die het goed of slecht doen als het gaat om de behandeling van lesbien nes, homoseksuelen, biseksuelen en transgenders. De index werd deze week naar buiten gebracht door het onderzoekscentrum The Hague Cen ter for Strategie Studies (HCSS). Dat de VS niet hoger scoren, heeft on der meer te maken met het feit dat voor transgenders geen plek is in het Amerikaanse leger. De meesten hou den hun privéleven verborgen voor collega's en leidinggevenden. „Terwijl Amerikaanse transgenders vaker dan gemiddeld kiezen voor een carrière als militair", zegt HCSS-onderzoeker Joshua Polchar, die de index met colle ga Tim Sweijs samenstelde. Uit onderzoek van de National Trans- gender Discrimination Survey blijkt dat van alle transgenders 20 procent in het leger heeft gediend, tegenover 10 procent van de gehele bevolking. Dat is niet omdat bijvoorbeeld een man die oorspronkelijk in een vrou wenlijf is geboren, extra zijn best wil doen om zijn mannelijkheid te bewij zen. „Transgenders kampen vaak met zo veel problemen, dat een loopbaan in de burgermaatschappij veel drem pels opwerpt", verklaart Polchar. Nee, dan de Nederlandse krijgsmacht. Die neemt een gedeelde tweede plek in, samen met dat van Groot-Brittan- nië. Alleen Nieuw-Zeeland staat daar nog boven. Daarmee verkeren we in dezelfde regionen als onder meer Zwe den, Australië, Canada, Denemarken, België, Israël, Spanje, Frankrijk en Duitsland. Niet toevallig zijn dat ook bijna alle landen waar het homohuwe lijk gelegaliseerd is. Erkenning en lega lisering van het homohuwelijk is één van de ruim twintig indicatoren die gebruikt zijn om homovriendelijk heid langs de meetlat te leggen. Een andere factor is het bestaan van regel geving die discriminatie op basis van seksuele geaardheid binnen het leger verbiedt. Of vertegenwoordiging van de krijgsmacht op evenementen die de maatschappelijke acceptatie van ho moseksualiteit bevorderen. Brazilië herbergt de Sao Paulo Gay Pride, één van de grote homovriende- lijke evenementen ter wereld. „We hebben echter geen bewijs gevonden dat het Braziliaanse leger meedoet", stellen de onderzoekers. Daarbij komt het geval van een militair die in 2008 gevangen werd gezet, nadat hij publie kelijk uit de kast kwam. Een 26e plek dus voor Brazilië. Heel grote verrassingen blijken niet .uit de index, of het moet de voetnoot bij Iran zijn. Het land staat te boek als zeer homofoob en neemt een lage plek in op de index: 102. „Maar wie daar transgender is, kan rekenen op steun van overheidswege om van ge slacht te veranderen", zegt Polchar. Het is de eerste index in zijn soort, vermelden de onderzoekers met on verheelde trots. Alleen al daarom is het een mijlpaal in de militaire ge schiedenis. Want als het binnen poli tie en defensie goed is geregeld, weer spiegelt zich dat uiteindelijk in de rest van de maatschappij. Het geld voor het onderzoek kwam van het Neder landse ministerie van Defensie, het initiatief kwam van HCSS. De hoge score van Nederland lijkt een beetje op het weinig verrassende re sultaat van 'een slager die zijn eigen vlees keurt'.Waarom zou een Neder landse overheid zich zorgen maken over homoseksualiteit in legers van andere landen? Dat lijkt een legitieme vraag, maar de krijgsmacht van nu staat allang niet meer op zichzelf. „De grootste uitdaging van het leger in de 21e eeuw is omgaan met diversi teit", verklaart HCSS-onderzoeker Tim Sweijs. Op het moderne slagveld is diversiteit een strategische capaci teit geworden. „Het leger moet rekru teren uit een bevolking die multicul- tureler is dan ooit tevoren. Het is inte ressant dat de krijgsmachten die veel vredesmissies uitvoeren, bovenin de regionen van de index zitten." Militairen moeten het niet alleen pret tig hebben als ze veilig binnen de mu ren van één van de Nederlands kazer nes verkeren, maar ook als ze in een conflictgebied zijn. Het kan zomaar gebeuren dat een homoseksuele mili tair wordt afgeraden deel te nemen aan een buitenlandse missie. En niet alleen het conflictgebied kan voor spanningen zorgen. Als 'onze jongens en meisjes' internationaal moeten sa menwerken, bijvoorbeeld onder de vlag van de NAVO of de VN, krijgen ze te maken met krijgsmachten die mogelijk anders naar homoseksuali teit kijken. „Veel homoseksuele mili tairen gaan om die redenen tijdelijk ff Peter Kees Hamstra Ook op een missie moet door Lilian Dominicus foto's llvy Njiokiktjien/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 86