SPECTRUM 3 PRIJSVERGELIJKING mwswm Als je in eigen land gaat tanken, ben je als Zeeuws-Vlaming dief van je portemonnee stroom geworden. „Wij Nederlanders zeu ren wel over de prijs van onze brandstof, maar door die accijnzen hebben wij wel goe de wegen. En dat kunnen die Belgen niet zeg gen. Daar rij je kilometers aan een stuk van put naar hobbel. Helaas hebben de klanten daar geen boodschap aan", zegt een pompbe diende in Terneuzen. Ook voor sigaretten kan het lucratief zijn een slof in België te kopen. Hoewel de prij zen in België onlangs wel zijn gestegen, zijn de sigaretten in België nog altijd tientallen centen per pakje goedkoper dan in Neder land. Daar staat weer tegenover dat juist siga ren in Nederland weer aanzienlijk goedko per zijn. Ben Everse, van de gelijknamige ta bakspeciaalzaak in Sas van Gent zou dit het liefst van de daken schreeuwen. „De prijzen voor sigaren liggen in Nederland to tot 25 procent en nog wel meer lager. Ik heb dan ook heel veel Belgische klanten en die ko men soms van best ver als ze weer eens ko men inslaan." Alcohol is dan weer goedkoper in België, maar om een kater te bestrijden, komen Bel gen weer en masse naar Nederland, aange zien de paracetamol daar zo'n tien keer duur der is en niet 'gewoon' bij de drogist of super markt te koop is. De intocht van Belgen die in Nederland pijnstillers komen inkopen, heeft zelfs een eigen term gekregen; parace- tamoltoerisme. Wie op de parkings van grenssupermarkten aan de Nederlandse zijde kijkt, kan ook niet anders dan concluderen dat er iets aan de hand moet zijn. Auto's met Belgische kente kens rijgen zich aaneen, Vlamingen rijden met volle karren weer naar buiten. „Met na me de grote A-merken zijn bij ons signifi cant goedkoper dan in België", zegt Daniël Luitjens, zaakvoerder van Albert Heijn in Axel. „Vandaar dat Belgen met name hier heen komen voor bijvoorbeeld Coca Cola, Pampers, babyvoeding, dat soort dingen." Het hoge BTW-tarief over voeding van Bel gië (21 procent) tegenover het lage van Neder land (6 procent) is slechts één van de rede nen waarom de dagelijkse boodschappen in België meestal duurder zijn. Internationale leveranciers van merkartikelen leveren voor fors hogere prijzen aan Belgische groothan dels, de prijzen zijn soms de helft hoger dan in Nederland en andere omringende landen. Ons land is simpelweg groter, de ketens ko pen meer in en kunnen hogere kortingen be dingen. Ook zijn de loonkosten in België flink hoger dan in Nederland. De Nederlandse supers maken graag en veel gebruik van jong (en dus goedkoper) personeel wat zonder vaste uren werkt. In België zijn de werknemers doorgaans ouder. Dit ligt deels aan premies. Om een werknemer duizend euro te laten verdienen, moet een Belgische ondernemer bijna tweeduizend euro uittrekken. In Neder land is dat 1500 euro. Overuren en weekend werk zijn in België ook veel duurder. Voor deel van de oudere Belgische supermarktem ployees is dat ze doorgaans wel meer ervaren zijn en dat komt de arbeidsproductiviteit ten goede. Het zal de Belgische klant worst we zen. Sectorfederatie Comeos becijferde dat grensshoppen de Belgische handel jaarlijks 2,5 miljard euro kost. Van de auto's op de parking van de C1000 in Aardenburg heeft op een gemiddelde dag de helft een Belgisch kenteken. Datzelfde beeld, het aantal wit-rode kentekens is hier wel haast nog hoger, is te zien op de parkeerter reinen rond het Back-terrein in Hulst, waar niet minder dan vier supermarkten op een postzegel gevestigd zijn. Allemaal profiteren ze van Belgische klandizie. En de Belgische klanten profiteren weer van hen. „Ik vraag mijn vriendin uit Clinge of ze voor mij de folderkes van de Albert Heijn hier in Hulst bewaart. Dan weet ik waar ik de vol gende keer bij het boodschappen doen op kan letten", zegt Yvette Scheepers uit De Klinge. Scheepers noemt zich prijsbewust. „Ik koop niet alles in Nederland. Koffie is bij ons goedkoper, dus dat haal ik hier. Ik kijk wel altijd of het de moeite is om naar Hulst te komen rijden, want anders rij je het ver schil weer op aan benzine. Mijn zus in Knes- selare (tussen Brugge en Gent) zou ook graag haar boodschappen doen in Neder land, maar voor haar is dat niet lucratief. Ik neem soms wel eens iets voor haar mee, dat wel. En voor mijn moeder. En o ja, pampers voor de kleine van mijn dochter." Toch is niet iedere Vlaming zo met de klein tjes bezig. Twee dames uit Moerbeke duwen ieder een volle kar voor zich uit naar de Mer cedes waar ze samen mee kwamen. Kratten Jupiler onderin, wijn, 'voordeel'zakken Sen seo, luxe borrelhapjes, wasverzachter. Of het een besparing is, is maar de vraag. „Wij ko men hier omdat het gewoon fijn winkelt, lek ker ruim en licht. En als iedereen zegt dat het hier zoveel goedkoper is, dan zal dat ze ker wel zo zijn. Toch? Ik verkoop sigaren aan Belgen die soms van heel ver komen. Scheelt soms 12 euro! Ik shop in Nederland voor mij en voor mijn zus. En ook voor mijn moeder en dochter ZATERDAG 22 FEBRUARI 2014 Op elk willekeurig ogenblik in de week is de helft van de klanten van C1000 Claeys in Aardenburg afkomstig uit België. Ze profiteren van de A-merken die in Neder land stukken goedkoper zijn dan in hun eigen land. foto's Peter Nicolai Texaco Esso brandstof (wo. 19/2) Terneuzen Kaprijke (B) euro €1,759 €1,489 super plus €1,849 €1,548 diesel €1,479 €1,299 Albert boodschappen Heijn Colruyt (B) Pampers Baby Dry mini €9,99 €11,93 Coca Cola 1,5 liter €1,78 €1,81 Senseo regular 36 pads €3,79 3,64 tabak Nederland België Pakje Marlboro €6 €5,50 (19 stuks) Balmoral Highlands sigaren (50 stuks) €38 €50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 83