Macht moet je organiseren. Zorg dat je een denktank hebt die ons naar een nieu we toekomst kan leiden. Zegt Hans Adriaansens. 30 MACHT IN ZEELAND 66 66 Ik preek de revolutie van de periferie. Ook wij moeten en kunnen van ons laten horen Zeeland, houd nou ein delijk eens je jonge kapitaal binnen de grenzen. Elk jaar trek ken zo'n duizend net afgestudeerde vwo' ers en havo'ers naar elders. Kapitaliseer je hun vertrek, dan betekent dat het wegvloeien van 100 miljoen euro. Dat is een hoop geld en een hoop levendigheid, die wordt geëxporteerd. Je zou er dus goed aan doen om een zo groot moge lijk deel van die 100 miljoen binnen Zeeland te houden, bijvoorbeeld door meer studenten van elders te trekken. De rekensom komt - het kan bijna niet anders - uit de koker van Hans Adriaansens, oprichter en tot 2012 dean van het University College Roos evelt (UCR) in Middelburg. We pra ten met hem over macht In en van Zeeland. Een kolfje naar zijn hand. Omdat hij socioloog is en dus oog heeft voor maatschappelijke ontwikke lingen. Omdat het hem tien jaar gele den lukte het UCR van de grond te krijgen. Omdat hij zitting had in de WRR, de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Omdat hij zich in woord en geschrift al diverse malen heeft laten horen over de macht en onmacht van de periferie, Zeeland in het bijzonder. Zijn rekensom over de studenten heeft nog een staartje. Het UCR is een instituut, dat in elk geval per jaar 15 miljoen euro terughaalt van de 100 miljoen die met de vertrekkende stu denten wegvloeien. Een redenering die bijvoorbeeld in het provinciehuis niet door iedereen wordt omarmd. Adriaansens: „Een gedeputeerde zei me ooit dat ik met onderwijs bezig was, en niet met economie." Zijn boodschap is even simpel als - tot nu toe - tegendraads. Stap over van een ouderwets 19e- en 20ste-eeuws verdienmodel naar een nieuwe en compleet andere benade ring. Dat is nodig. Hij geeft voorbeel den. Kodak, dat misschien wel de mooiste fotofilmpjes ter wereld maak te, maar werd weggevaagd in het digi tale tijdperk. Je zag het ook met het Rijn-Schelde-Verolme debacle, waar met steun van de overheid te lang op de oude voet werd doorgegaan. Ver der: als het nog even zo doorgaat is de hele biobased economy ook een pro ject waaraan we liever niet begonnen waren. Gooi het roer om, zegt Adriaansens. Vergeet de Thermphos- sen en aanverwante bedrijfstakken, en probeer je niet te laten gijzelen door de werkgelegenheidscijfers. Een stevig begin van die andere koers zou de vorming van een provinciale denktank kunnen zijn, een Zeeuwse WRR. „De lol van zo'n instituut is dat het volstrekt onafhankelijk ope reert en dat de regering binnen drie maanden op een advies moet reage ren. Dan maak je discussie los. In 1990 schreef ik voor de WRR het rapport Werkend Perspectief, over - toen al - de participatiesamenleving. Het ging over individualisering en vrouwen op de arbeidsmarkt. Die individualise ring heeft zich enorm doorgezet. Te genwoordig kijk je televisie op een ta blet die je meeneemt naar de keuken, de slaapkamer, het toilet." Gewapend met onder zoeken en harde cijfers kan Zeeland van zich doen spreken Dat rapport Werkend Perspectief is wat hem betreft een tastbaar voor beeld van het signaleren van nieuwe ontwikkelingen. Natuurlijk is het pa pier. Maar Adriaansens weet uit erva ring dat de beroemde bureaulade niet het eindstation van elke toekomstexer citie hoeft te zijn. Hij bracht en toets te zijn visie binnen een jaar tijdens zo'n honderdveertig lezingen door heel het land. Voor Zeeland zou een denktank als de WRR volgens hem een zegen zijn. Ge dragen door mensen uit kringen van onderzoek en wetenschap, die hun tentakels in de samenleving hebben. „Je moet inzicht hebben in risico's en mogelijkheden. Gewapend met onder zoeken en harde cijfers kan Zeeland van zich doen spreken. Neem de cen tralisatie en dus het wegtrekken van door Jan van Damme Maak eindelijk een Hans Adriaansens. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 78