MACHT IN ZEELAND 29 Frans Lievens die zijn heel anders georganiseerd, vanuit het grondvlak", stelt Wim Ko- lijn uit Terneuzen, voormalig lande lijk SGP-voorzitter. „Elke plaatselijke gemeente is een zelfstandige kerk. Er is geen centraal gezag. Het machtsden ken van bovenaf is kerkordelijk uitge bannen." Dat voert terug op het ont staan van de protestantse kerken, in reactie op de almacht van Rome. Kolijn is er ook de man niet naar in termen als 'de machtspositie van ker ken' te denken. Het gaat hem erom dat mensen leven naar het Woord van God. Invloed op de maatschappij is daarvoor wel nodig en die is tot treur nis van Kolijn sterk afgenomen. Wat hem betreft heeft dat niet zozeer te maken met macht, maar met het door voelen van het geloof, met het over dragen van de christelijke normen en waarden. „Helaas vind je daarvoor steeds minder gehoor en dat gaat niet aan één kerkgenootschap voorbij." Ontkerkelijking en ontkerstening zijn ingezet in de jaren zestig en lijken sindsdien in een stroomversnelling te zijn geraakt. Wie op een zondagoch tend door het Zuid-Bevelandse Kapel- Ie rijdt of in Krabbendijke komt, ziet dat niet bevestigd. Het is dan druk op straat. Ook dat is Zeeland. Peter de Koeijer, voorzitter van de Zeeuwse tak van landbouworganisa tie ZLTO, herkent zich in dit beeld. „De landbouw is een veel kleinere be drijfstak geworden. Het is dan ook lo gisch dat boeren in het openbaar be stuur minder vertegenwoordigd zijn, met een uitzondering voor het water schap. Wij hebben daar ook veel mee te maken als landbouwers." De in vloed van de landbouwsector is sterk afgenomen, onderkent De Koeijer. „Maar als ZLTO proberen we wel poli tieke fracties te voeden met argumen ten, bijvoorbeeld als het om bestem mingsplannen gaat. Dat kan heel veel tijd kosten, zoals over verruiming van het aantal plaatsen op mini-cam pings, van vijftien naar vijfentwintig. De politiek is vaak bang ondernemers de ruimte te geven." Naast de land bouw waren kerken eeuwenlang de stutpalen van de Zeeuwse samenle ving. Niet zoals in Brabant en Lim burg, waar de rooms-katholieke kerk oppermachtig was vanaf het midden van de 19e eeuw. Wat in Zeeland ove rigens ook in het Land van Hulst het geval was. Protestantse kerken zijn tra ditiegetrouw groot in Zeeland. „En ZATERDAG 22 FEBRUARI 2014 exploitant Zeeuwse theaters 1 62 jaar, woont in IJzendijke getrouwd, 3 kinderen politieke partij: geen (neven)functies: - directeur evenementen Reynaertland in Hulst - directeur evenementenhal ZEP in Middelburg - directeur sportcomplex De Eenhoorn in Oostburg - bestuurslid stichting Zeeuwsch- Vlaamse Televisie Op zijn tachtigste verjaardag ontvangt wethouder Maljaars van Oostkapelle in 1958 een koninklijke onderscheiding. Burgemeester Sprenger onderstreept niet alleen de verdiensten van Maljaars voor de gemeente, maar ook voor de landbouw. foto Jacqueline Midavaine, Zeeuwse Bibliotheek Beeldbank Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77