De landbouw was één van de stutpa len van de Zeeuwse samenleving, evenals de kerken. Hun machtsposities zijn afgebrokkeld, maar niet weg. 28 MACHT IN ZEELAND Wies Saman Pietje Welleman uit Kortgene kon ongeloof lijk kwaad worden. Ze woonde altijd de ge meenteraadsvergaderin gen in het gemeente huis aan de Hoofd straat bij. Haar boosheid richtte zich steevast op een WD-raadslid in de ge meenteraad, een boerin in goede doen. „Heb je gehoord wat ze zei?", vroeg Pietje geregeld na een vergade ring. „Dat kan toch niet." De woede van Pietje, vrouw van voor malig PvdA-wethouder Adriaan Wel leman, viel voor een buitenstaander moeilijk te plaatsen. Zoveel bijzon ders had het WD-raadslid toch niet gezegd? Daar ging het ook niet om. Zo'n beetje alles wat de rijke boeren vrouw zei, viel verkeerd bij Pietje. Zij stond in de ogen van Pietje symbool voor de boerenstand op Noord-Beve land die eeuwenlang de landarbeiders had geknecht. Niet alleen als werkge ver, maar ook gemeentebestuurder en als lid van het Nederlands hervormde kerkbestuur. Pietje is begin jaren negentig gestor ven, meer dan twintig jaar geleden. Al ver voor haar dood, toen ze de ge meenteraadsverkiezingen in Kortgene bijwoonde, waren de machtsverhou dingen in de Noord-Bevelandse sa menleving drastisch veranderd. Dat haar man, boerenknecht en later tol gaarder bij de Zeelandbrug, in Kortge ne wethouder kon worden voor de PvdA, was daarvan het bewijs. Het was tot de Tweede Wereldoorlog vol strekt ondenkbaar dat een boeren knecht zo'n functie zou bekleden op Noord-Beveland en ook in andere de len van Zeeland. Noord-Beveland telt momenteel twee wethouders uit de landbouwsector, Adrie van der Maas (SGP) en Kees van der Weele (CDA). Niemand zal hen meer op hun beroepsachtergrond aan kijken, omdat het er niet meer toe doet. Zij zijn in de eerste plaats politi ci en dan pas fruitteler (Van der Maas) en akkerbouwer (Van der Wee le). De tijd dat landbouwers in Zeeland een machtsblok vormden die zeker op het platteland praktisch alle touwtjes in handen hadden, is definitief voor bij. Zeeland telt vrijwel geen wethou ders en andere politici meer die werk- 4 Vroeger was het wethouderschap veel meer een erebaantje, het begon steeds meer op echt werk te lijken zaam zijn of waren in de landbouw sector. Wie had dat pakweg zestig jaar kunnen bedenken? „De boeren regel den alles op het platteland", stelt land bouwhistoricus Piet van Cruyningen. „En niet alleen daar. Ze zaten voor de Tweede Wereldoorlog met een man of tien in Provinciale Staten. Iedereen vond dat normaal. Landarbeiders stemden ook op boeren. Niet alleen omdat ze van hen afhankelijk waren. Ze vertrouwden hen ook. Veel boeren waren lid van de Liberale Unie en die was redelijk progressief. Zo was de Li berale Unie voor een algemeen staats pensioen." De machtspositie van boeren is lang zaamaan verminderd, aldus Van Cruy ningen, een ontwikkeling die in een stroomversnelling is gekomen door de gemeentelijke herindelingen in de jaren zestig. Het politieke handwerk ging meer tijd vergen, tijd die boeren steeds minder hadden. „De meesten kwamen er alleen voor te staan op hun bedrijf. Personeel vertrok, land bouwmachines kwamen binnen. Vroe ger was het wethouderschap ook veel meer een erebaantje, het begon steeds meer op echt werk te lijken. Brussel en niet de gemeente werd ook steeds belangrijker." Stutpalen staan nog overeind door Harmen van der Werf landbouwhistoricus Piet van Cruyningen secretaris Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging 67 jaar, woont in Terneuzen samenwonend, 2 kinderen politieke partij: CDA (neven)functies: - secretaris BZW-kringen Zeeuws- Vlaanderen en Midden- en Noord- Zeeland - secretaris Portiz, belangenbehartiger Zeeuwse havengebonden bedrijven - secretaris Vereniging van Zeeuwse Cargadoors - secretaris adviescommissie voor het bedrijfsleven van Zeeland Seaports - lid projectgroep Werkprogramma Zeehavens - voorzitter stuurgroep Mobiliteits centrum Zalco - bestuurslid Sociaal-Economische Raad Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 76