m" Iff II 1 Hi I <- Tegen adel wordt nog altijd opgekeken. Ook in Zeeland opent een adellijke titel soms deuren die voor ande ren gesloten blijven. t- 26 MACHT IN ZEELAND ii i I v. .-•••* i i k? Over adel in Zee land hoeven we niet al te moeilijk te doen. Net als de rest van Neder land was de Zeeuwse maat schappij eeuwenlang zo plat als een pannenkoek. Een echte burgersamen leving, die geen titels nodig had. Jonkheer David Schorer in zijn land huis Mon Plaisir in Schuddebeurs kan dat wel verklaren. We zitten in zijn studeerkamer, vanaf de weg gezien de kamer uiterst links in het gebouw. Ook zonder dat hij het zegt zie je en hoor je dat hij een jonkheer is. Wat dat betreft voldoet hij aan zijn eigen strikte regel: wie van adel is moet dat op een positieve manier uit stralen. Tachtig jaar is hij. Na een diplomatie ke carrière - ook ambassadeursposten - ging hij met zijn echtgenote Franqoi- se Schorer-Taets van Amerongen in het buitenhuis Mon Plaisir wonen. Dat was in 1993. Hij had het huis in 1972 gekocht en in de daarop volgende jaren laten restaureren. Nu lijkt het weer op het buiten, zoals dat in 1870 in volle glorie werd opgeleverd. David Schorer groeide op in Utrecht, waar zijn vader bankier was. Jawel, knikt hij: „Ik wist van kinds af aan dat ik tot de elite behoorde. We woonden in een rijke straat. Ik had een vriend, een De Savornin Lohman, die op een gegeven moment zei: 'David, wij zijn van adel, weet je dat wel'." Hij stamt uit een oud Zeeuws ge slacht. Zijn voorvaderen bekleedden van 1600 tot 1900 hoge posities in Middelburg. Van rechter tot burge meester tot advocaat. De Schorers werden pas in het in 1814 gevormde koninkrijk van Willem I in de adelstand verheven. „Nederland had toen nauwelijks adel", vertelt Schorer. „Tijdens en na de opstand te gen Spanje (1568-1648) trokken adellij ke Zeeuwse families als de Van Borse- Net als de rest van Nederland was de Zeeuwse samenleving eeuwenlang zo plat als een pannenkoek lens en Van Renesses naar hun bezit tingen in Vlaanderen. Ze vestigden zich in Brussel, waar je hen nu nog kunt vinden. In België, maar ook in Frankrijk, Duitsland en Engeland, heeft de adel achter de schermen veel in de melk te brokkelen. In Londen kom je de ene grote Bentley na de an dere tegen, met heel rijke mensen, vaak earls, die invloedrijk zijn op het platteland." Willem I zocht steun onder de elite in zijn koninkrijk. De Schorers hoor den daarbij. Jacob Hendrik werd gou verneur in Zeeland, de eerste Com missaris van de Koning, en werd in de adelstand verheven. Die nieuwe adel was ook nodig, omdat Nederland en België in 1814 één koninkrijk werden. In België was nog oude adel aanwezig, in Nederland vrijwel niet. Door nieu we adel te benoemen werd het even wicht enigszins hersteld. Lang niet iedereen kon in de adel stand worden verheven. Volgens jonk heer David Schorer waren er strikte criteria. Je moest in elk geval genoeg fortuin hebben om je titel status te ge ven. En je familie moest minstens drie generaties vooraanstaand in het bestuur zijn geweest. Schorer: „Na tuurlijk moest je ook tadellos van ge drag zijn: onberispelijk, liefst loffe- "-V - - iff vlaH rJi Jonkheer David Schorer met zijn echtgenote Fran^oise Schorer-Taets van Amerongen voor hun buitenhuis Mon Plaisir in Schuddelbeurs. foto Dirk Jan Gjeltema Adel heeft nog steeds door Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74