Het zijn voornamelijk hoog opgeleide blanke mannen van minstens middel bare leeftijd die aan de touwtjes trek ken. Socioloog Paul Schnabel analy seert. MACHT IN ZEELAND 25 If you want get something do ne, ask someone who is busy. Vrij vertaald komt dat in Zeeland - en in Nederland als geheel - neer op de zeker heid dat een groot netwerk de beste kansen biedt om iets gedaan te krijgen. Wie veel con tacten heeft op plekken die er toe doen en er uiteraard zelf ook toe doet, kan langs de informele weg gemakke lijker zaken in beweging brengen. Het omgekeerde kan ook. Wat formeel al niet meer te stoppen lijkt, kan dankzij een persoonlijk contact soms toch nog worden tegengehouden. Een per soonlijk contact, dat kan zijn een tele foontje of een emailtje, een gesprekje tijdens een receptie of bij een etentje, natuurlijk ook samen een balletje slaan op de golfbaan of elkaar even aan het jasje trekken bij een bestuurs vergadering. De verkleinwoorden la ten al zien dat het geen afgesproken werk hoort te zijn. Men speelt elkaar de bal niet toe, maar werpt bij gele genheid eens een balletje op. Wie buiten regering en parlement macht en invloed heeft, blijft het liefst ongezien. Dat roept uiteraard nieuwsgierigheid op. Journalisten meer nog dan wetenschappelijke on derzoekers willen graag weten wie achter de schermen aan de touwtjes trekt. Een van de populairste manie ren om daar achter te komen is te kij ken wie met wie in belangrijke bestu ren of organisaties zit. Dat kan de Ro tary zijn of een grote voetbalclub, een raad van commissarissen van een be drijf of een raad van toezicht van een belangrijk museum. Niet altijd meer een echt 'old boys network', zeker in Nederland niet, waar geen kostscho len (Engeland) of elitescholen (Frank rijk) bestaan. Maar toch, alle netwerk studies laten zien dat bijna alle 'touw tjes' in de handen liggen van hoogop geleide blanke mannen van minstens middelbare leeftijd, wonend en wer kend in de Randstad. In de jaarlijkse Top-200 van De Volkskrant komen maar weinig vrouwen en nog minder etnische minderheden voor. Dat geldt ook voor de lijst van 500 rijkste Neder landers die de Quote jaarlijks publi ceert. Wie De Volkskrant en de Quote-lijst naast elkaar legt, ziet echter ook al snel dat er heel weinig overlap zit tus sen de twee lijsten. Invloedrijk bete kent lang niet altijd rijk of zelfs maar bemiddeld en met geld alleen - in de Quote-lijst minstens 50 miljoen - ben je nog niet invloedrijk. De rijksten on derhouden opvallend vaak netwerken met elkaar, ook internationaal. Veel geld is de voorwaarde om tot de 'jet set' te kunnen behoren. Men zoekt el kaar op om gezamenlijk een kostbare levensstijl te kunnen vieren. Overvloed kan zonder invloed, maar zonder netwerk kan iemand wel in vloedrijk zijn. Het beroemdste voor beeld daarvan is Youp van 't Hek, die het alcoholvrije bier Buckler onver koopbaar wist te maken en zo de rijk ste Nederlander - Heineken - de voet dwars zette. Grote invloed hebben natuurlijk ook parlementaire journalisten als Ferry Mingelen, maar zij houden zich met het oog op hun onafhankelijkheid in het algemeen juist verre van de net werken van de bestuurlijk invloedrij ken. Zeeland is met nog geen 400.000 in woners, geen enkele grote stad, maar wel door water gescheiden gebieden een lastige provincie voor een net werkanalyse. Wie op Tholen of Schou- wen-Duiveland een groot netwerk heeft, hoeft nog niet over goede of in tensieve contacten in Middelburg of Vlissingen te beschikken. Wie daar in het centrum van de netwerken zit, is niet per definitie ook deel van netwer ken die zich tot in Rotterdam, Den Haag, Breda of Antwerpen uitstrek ken. Een sterke positie in het culture le netwerk is tegenwoordig ook mede afhankelijk van de toegang tot spon sors in het bedrijfsleven. Omgekeerd kunnen directeuren van bedrijven het zich gemakkelijk permitteren niet voor deelname aan het culturele net werk te kiezen. De wereld van de sport zou een interessant alternatief kunnen zijn, maar Zeeland kent geen betaald voetbal. Dat beperkt de waar de van een sportief netwerk. Wie een publieke of maatschappelijke functie bekleedt - als burgemeester, gedeputeerde, directeur van een zie kenhuis of een grote onderwijsinstel ling - zal deelnemen in netwerken buiten het eigen werkgebied eerder zinvol of zelfs noodzakelijk vinden dan wie de baas is van een bedrijf. Kleine bedrijven werken meestal zeer lokaal en grote bedrijven worden vaak van ver buiten de provincie aange stuurd. De macht zit dan niet in Zee land, maar kan daar wel gevoeld wor den en dat is des te meer het geval naarmate besluiten elders negatiever voor de provincie uitvallen. De lijstjes met namen van de meest invloedrijke mensen in de provincie suggereren bijna onvermijdelijk dat de netwerken in dienst staan van het eigen belang. Wat er zich in de net werken afspeelt, valt niet af te leiden uit het bestaan van het netwerk. Even min wordt zichtbaar hoe netwerken tot stand komen. Veel maatschappelij ke functies veronderstellen participa tie in verschillende netwerken. De een vindt het leuker om als bestuur der of toezichthouder actief te zijn dan de ander. Wie er langer zit, heeft ook meer kans deel te zijn van een netwerk. Dat hoeft helemaal niet te betekenen dat er ook gebruik, laat staan oneigenlijk gebruik, gemaakt wordt van de verbindingen. In veel ge vallen komt men elkaar gewoon regel matig tegen en dat is het dan. Maar als het nodig is, kan er even gebeld wor den. Netwerken zijn geen structuren, het zijn kansen op contact. Zeeland is met nog geen 400.000 inwoners, geen enkele grote stad, maar wel door water gescheiden gebieden een lastige provincie voor een netwerk analyse 2014 De macht de maat genomen door Paul Schnabel Paul Schnabel foto Werry Crone/Hollandse Hoogte Paul Schnabel is socioloog, hoogleraar en oud-directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Hij was inleider op de bijeen komst waar de PZC en het UCR hun onder zoek Macht in Zeeland presenteerden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73