DEM STERKER &S0ÜLER MACHT IN ZEELAND 2 je niet zeurt en dat je met constructie ve oplossingen komt. Ik neem geen cd's mee. Dat gaat mij te ver. Kamerle den die op bezoek komen krijgen wel een attentie. Maar we willen geen koopman worden, zo van: als u nu wat voor ons doet, krijgt u een cd." Geen Zeeuwse Europarlementariërs, wel Kamerleden. Maakt dat verschil? De Vlaming: „Zeeland heeft wat aan de Zeeuwse Kamerleden. Die beste den niet alleen op hun eigen terrein aandacht aan Zeeland, maar ook bin nen hun fractie. Als lobbyist help ik met het leveren van informatie. Zee land heeft als voordeel dat ze in de twee regeringspartijen een vertegen woordiger heeft. Dat maakt het zoe ken naar meerderheden makkelijker." Labovic: „Door Europarlementariërs en -commissarissen uit te nodigen krijgen ze een band met de provincie en zijn ze bereid iets terug te doen. Laatst gaf Han Polman een prachtig boek over de Four Freedoms Awards aan Eurocommissarissen. Mandela, net overleden, stond op de voorkant. Dat blijven mensen zich herinneren. Dat werkt wel." Europarlementariërs toetraden tot het Parlement ben ik letterlijk van deur tot deur gegaan met een pakje bolus sen. Zo van: welkom in Brussel. Men selijk contact is heel belangrijk. In Brussel is het moeilijk om grote the ma's in je eentje te beïnvloeden." De Vlaming: „Er hoeft niet per se een klik te zijn met Kamerleden, persoon lijke medewerkers of collega's. Maar het is wel handig. Het is niet zozeer dat ze je aardig moeten vinden. Wel moeten ze weten dat je met een goe de betrouwbare boodschap komt, dat dan plan ik er afspraken omheen. Door die verbindingen te leggen als het niet nodig is, kun je dat ook doen als je wel een probleem hebt." De Vlaming: „We bonzen niet te pas en te onpas op deuren van Kamerle den. We zorgen altijd dat we met een heel korte (een a4-tje) en concrete boodschap op stap gaan. We leggen niet als een klagende Calimero onze eisen neer." Geeft u wel eens een cadeautje? Labovic: „Toen de nieuwe Kroatische Labovic: „Er is in Brussel een over vloed aan alles, maar een schaarste aan tijd. Als je niets meebrengt dan ben je een sta-in-de-weg. Als je kunt zorgen dat provincieambtenaren kun nen praten met een collega van de Commissie nog voordat het voorstel uitkomt, ben je al een heel eind." Hoe wordt naar Zeeland geluisterd? Labovic: „Door aanwezig te zijn als het niet nodig is. Veel lobbyisten ko men pas als ze een probleem hebben. Komt een gedeputeerde in Brussel, k Albert de Vries ZATERDAG 22 FEBRUARI 2014 De lobbyisten Milos Labovic (links) en Henk de Vlaming, foto Jos van Leeuwen STEM T0 MAAR t 17 lid Tweede Kamer 58 jaar, woont in Middelburg getrouwd, 3 kinderen politieke partij: PvdA (neven)functies: - voorzitter klachtencommissie Arduin - adviseur gewestelijk bestuur PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71