Van geheime genootschappen tot officiële netwerkclubs; Zeeland kent het allemaal. Maar eigenlijk is de provincie veel te klein om er echt te kunnen netwerken. MACHT IN ZEELAND etwtiot mus Netwerken kan op veel manieren. In alle openheid in min of meer klas sieke netwerk clubs zoals de Ro tary of het Zeeuw se vrouwennetwerk La Donna Mobi le. Maar het kan ook in het diepste ge heim, zoals in Vlissingen in het gezel schap de Twaalf Apostelen. Een gehei me club die niet naar buiten treedt, geeft voorzitter Ane Nauta te ken nen. „Het is verbazingwekkend dat u er van heeft gehoord." Hij wil wel kwijt dat de Twaalf Apostelen in de Franse tijd, tegen het eind van de acht tiende eeuw is opgericht, ter bescherming van de belangen van Vlissin gen. In de loop van de tijd is er van alles in de maatschappij veranderd en heeft democra tisch bestuur zeggenschap over die be langen ge kregen. Maar het gezelschap de Twaalf Apostelen bestaat nog steeds. In het diepste geheim, zonder dat de identi teit van de leden bekend wordt ge maakt. Nauta: „Het is geen religieus gezelschap. We gebruiken schuilna men, dat stamt nog uit de oprichtings- tijd. De term herensociëteit komt er nog het dichtst bij. Dat was het in het verleden niet. Er zijn alleen mannen lid, in principe twaalf, soms minder. Er zitten geen dames in. We komen maandelijks bij elkaar. En we zijn er voor het grotere belang van Vlissin gen. Maar we treden niet naar bui ten." Nauta voegt er desgevraagd nog aan toe dat de leden van het gezel schap zich niet met illegale activitei ten inlaten. „Daar zijn we te nette mensen voor." Op het internet is terug te vinden dat Albert Staverman, de bekende Vlis- singse arts (1879-1953), lid was van de Twaalf Apostelen. In dat kader wordt het gezelschap een netwerk van twaalf vooraanstaande en invloedrijke Vlissingers genoemd. Netwerken kan natuurlijk ook op een andere - meer openlijke - manier. Jaap Ventevogel uit Vlissingen is als deeltijdvoorzitter van de stichting OmslagGroep een aantal jaren be roepshalve netwerker geweest. Dat netwerk draaide om kennis en kennis sen, zoals hij het omschrijft. En die de finitie gaat voor de meeste netwerken wel op. Als oud-gedeputeerde, verze keringsman en management consul tant kent hij zowel de overheid als het bedrijfsleven. Voor mensen uit de za kenwereld kan netwerken volgens hem zeker zinvol zijn. „Dan maak je de afweging: wegen de inspanningen, zoals tijd en geld, die je steekt in het onderhouden van het netwerk op te gen de opbrengst." In zijn politieke ja ren geloofde hij minder in netwerken. „Als politicus stap je toch eerder op ie mand af als je wat gedaan wilt krij gen. Zeker in Zeeland. Iedereen kent iedereen en je komt elkaar met een zeer grote regelmaat tegen. Zeeland is eigenlijk te klein voor netwerken." Terugkijkend komt hij tot de conclu sie dat hij zelf als politicus niet al tijd even goed zijn CD A-netwerk heeft on derhouden. Hij zou Eerste Kamerlid worden nadat hij als gedeputeerde stopte: „Maar dan moet je wel landelij ke steun hebben. En ik was landelijk niet bekend genoeg binnen het CDA. Daar had ik niet voldoende aandacht aan besteed en energie in gestopt. Als raadslid, later als Statenlid en gedepu teerde deed je je werk. Je had je con tacten. Ik heb eigenlijk nooit gedacht Gewoon je contacten bijhouden is ook een vorm van netwerken aan het opzetten van een netwerk. Aan de andere kant: gewoon je contac ten bijhouden is ook een vorm van netwerken. Tegenwoordig gaat dat an ders, met de komst van politieke assis tenten en fractiemedewerkers. Die houden zich bezig met het onderhou den van netwerken." Zelf is hij wel aangesloten geweest bij de Orde der Tempeliers, ofwel volle dig: de stichting De Supreme Militai re Orde van de Tempel van Jeruza- lem-Groot Prioraat Terra sub Mare. Volgens Ventevogel ook een soort net werk. De beweging van de Tempeliers is in Nederland door de inmiddels overleden politicus Huib Eversdijk uit Rilland-Bath nieuw leven ingeblazen. Een van de doelstellingen is het bevor deren van geschiedkundige studies, heraldiek, kunst en cultuur. Momenteel is Ventevogel lid van Pro bus Scaldis, een club van postactieven van 55 jaar en ouder. Probus staat voor professional en business. Dat is vol gens hem vooral een sociale ontmoe tingsclub voor vooral ouderen. Mensen aan de top hebben volgens hem geen netwerkorganisatie nodig. „Mensen in de sub-top hebben dat ge deeltelijk nodig en het derde echalon heeft dat veel meer nodig. Netwerk organisaties kunnen handig zijn als je je vanwege je baan in een nieuwe om geving vestigt." Dat was bijvoorbeeld aanleiding voor oud-gedeputeerde en nu dijkgraaf Toi- ne Poppelaars om lid te worden van het Gastronomisch Gezelschap Zee land. „Dat was toen we pas in Zeeland kwamen wonen. Het leek me wel wat. De meest uiteenlopende mensen zijn er lid van. En inderdaad kun je het wel als een netwerkclub beschou wen. Je kunt er ook wel zaken doen." ;im netwerk genaamd de Twaalf Apostelen waakt over de belangen van Vlissingen. foto Lex de Meester Kennis en kennissen door René Schrier Jaap Ventevogel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68