Macht is nog steeds een mannenzaak. In Zee land, en ook in Nederland en de rest van Europa. Maar daar komt verandering in, zeggen onderzoekers en deskundigen. Het is een kwes tie van heel lange adem. 12 MACHT IN ZEELAND Top-10 vrouwen Je hoort vaak: 'we wilden best een vrouw, maar de beste kandi daat was nu eenmaal een man' Vrouwen zijn fors in de minderheid in de ranglijst van in vloedrijke Zeeuw en. Karla Peijs, de hoogst genoteerde vrouw, moet zeven mannen voor zich dulden in de rang lijst. In de top 25 staan drie vrouwen. Een magere score, zou je zeggen. Maar landelijk en Europees gezien valt Zee land niet bijzonder uit de toon. De weg naar de machtige posities is voor vrouwen moeilijker dan voor mannen. Op universiteiten en hoge scholen hebben vrouwelijke studen ten al jaren de overhand, én ze preste ren beter dan hun mannelijke me destudenten. Toch dringen vrouwen nog steeds maar mondjesmaat door tot topposities. Van de commissaris sen en bestuurders bij 85 beursgeno teerde bedrijven in Nederland is 13,7 procent vrouw, blijkt uit de Female Board Index. Mijntje Lückerath- Rovers, hoogleraar corporate gover nance bij de Tilburg University, stelt dit overzicht elk jaar samen. Een rapport van de Europese Commis sie uit 2013 geeft een iets positiever beeld. Daarin staat dat bijna een kwart van de besturen van grote Ne derlandse bedrijven uit vrouwen be staat. Als je naar andere Europese lan den kijkt, doet Nederland het niet slecht. Alleen in Finland, Letland, Frankrijk en Zweden zijn vrouwen be ter vertegenwoordigd. Buiten de EU-grenzen zijn topbestu- ren in IJsland en Noorwegen het meest evenwichtig verdeeld. In die landen is respectievelijk 48,9 en 41,9 procent van de bestuurders vrouw. De reden? Een vrouwenquotum. In Noorwegen moet veertig procent van de commissarissen vrouw zijn. De EU wilde ook zo'n quotum invoe ren, maar Nederland houdt het bij een wettelijk streefcijfer: in 2016 moet 30 procent van de van de raden van bestuur en raden van commissarissen uit vrouwen bestaan. Wordt dat per centage niet gehaald, dan moeten be drijven in het jaarverslag vermelden hoe ze de man-vrouw verhouding in de toekomst gaan verbeteren. In Zee land zijn Nathalie de Muynck (Zee land Refinery) en Danny Hollestelle (Koninklijke Hollestelle Groep) de enige vrouwen die aan het hoofd staan van een groot industrieel bedrijf. Hoogleraar Lückerath ziet het aantal vrouwen in topfunc ties de laatste jaren stijgen. Niettemin noemt ze het aantal vrouwen in de bo venste regionen van de Zeeuwse lijst 'erg laag'. „Vrouwen zijn op allerlei ni veaus met een inhaalslag bezig, maar het duurt het langst tot ze de absolute top bereikt hebben. Daarom zie je de opkomst van vrouwen in die cijfers nu nog het minst terug." Karla Peijs wijt het lage aantal Zeeuwse vrouwen aan een wat conservatieve houding in de provincie. „Men is niet zo geneigd om te veranderen. Als er een nieuwe bestuurder moet komen, wordt niet snel aan een vrouw gedacht." Als com missaris van de Koningin pleitte Peijs voor vrouwelijke burgemeesters in Zeeland. „Ik houd niet van mannen- culturen. Mannen vertonen haantjes gedrag en vrouwen willen samenwer ken. Dat is precies wat we nodig heb ben in Zeeland. Een gemixt gezel schap is het best: dat houdt de negatie ve kanten van beide seksen in toom. Zo komt het beste naar boven. En waarom zou je de helft van de talen ten buitensluiten?" Bedrijven met vrouwen in raden van bestuur zouden ook beter presteren, is aangetoond in onderzoeken. Lückerath: „Een goede man/vrouw verdeling in de top van een bedrijf zorgt voor een betere aansluiting met klanten, werknemers en producten. Als je de helft van je omzet uit China haalt, moet je zorgen dat er een Chi nees in de raad van bestuur zit. Be- staat de helft van je klanten uit vrou wen, dan is een bestuur met alleen mannen geen goede afspiegeling van je stakeholders." Nog te vaak gaat het mis bij het aan stellen van nieuwe bestuurders, merkt Lückerath. „Je hoort vaak: 'we wilden best een vrouw, maar de beste kandidaat was nu eenmaal een man'. De vraag is of zittende mannelijke be stuurders zich in zo'n geval niet te veel laten leiden door hun eigen voor keur of herkenning. Ze zijn ervan overtuigd dat ze de beste kandidaat ge kozen hebben, maar die keuze is vaak gebaseerd op gevoel. Het niet herken nen van kwaliteit is hun tekortko ming. Vrouwen worden zo buitenge sloten, al is het niet bewust. Het is be langrijk dat besturen de selectie van nieuwe leden objectiveren en andere perspectieven horen. Bij het benoe men van hoogleraren, bijvoorbeeld, gebeurt dat al. Daar is het een vereiste dat in de adviescommissie ook vrou wen zitten." Daarnaast pleit Lückerath voor meer mogelijkheden om gezin en carrière te combineren, omdat talentvolle, hoogopgeleide vrouwen nog te vaak niet doorstromen als ze kinderen krij gen. „Een bedrijf kan daarin facilite- ren door bijvoorbeeld flexwerken in te voeren. Als je kinderen hebt, is het een zegen als je niet om acht uur op kantoor hoeft te staan. Juist in de pe riode tussen de 30 en 40 jaar helpt dat vrouwen heel erg. Zo betekent het krijgen van kinderen niet meteen dat het zicht op de top verdwenen is." De Stichting Talent naar de Top helpt bedrijven en instellingen om te zor gen voor een betere man-vrouw verde ling in de leidinggevende posities. Succesvolle vrouwen als Sybilla Dek ker en Gerdi Verbeet zetten zich in voor dit doel. Dat zorgde in 2012 voor een lichte stijging bij de aangesloten organisaties. De Female Board Index van Lückerath laat de afgelopen jaren zien dat vrou wen fors aan terrein winnen. Wel licht heeft het streefcijfer daar een rol in gespeeld, denkt ze. „Bedrijven zijn er actiever mee bezig. Voor beursgeno teerde bedrijven geldt dat helemaal: ze willen hun best doen, omdat het een groter maatschappelijk thema ge worden is. Jonge vrouwen vinden het normaler om vier dagen te blijven werken als ze kinderen krijgen. De maatschappelijke opinie, dat het niet goed is om te blijven werken, veran dert. Dat móet ook in de toekomst z'n effect hebben." Peijs ziet ook in Zeeland verbetering. „Op een cruciale positie als de Veilig heidsregio heeft een vrouw de leiding en we hebben twee vrouwelijke burge meesters. Het gaat vanzelf, daar ben ik niet pessimistisch over. Ik zie over al vrouwen, veel meer dan vroeger. Toen we in 2012 beschermvrouwen zochten voor de Sluiskiltunnel, kwam daar zó veel kwaliteit op af. Echt ge weldig! In Zeeland bestaan niet zo veel heel hoge functies, maar die top vrouwen zijn er echt." De vrouwen door Cornelleke Blok 1 Karla Peijs, oud-minister, oud-cdk 2 Barbara Oomen, dean University College Roosevelt, specialist Mensenrechten 3 Carla Schönknecht-Vermeulen, gedeputeerde 4 Ria Geluk, initiatiefnemer Watersnoodmuseum 5 Letty Demmers, oud-korpschef politie Zeeland, waarnemend burgemeester Vlissingen 6 Hennie van Meerkerk, directeur Scalda 7 Loes Meeuwisse, wethouder in Goes 8 Scarlett Kwekkeboom, ondernemer 9 Elly Brand, directeur kinderopvang organisatie Kibeo, toezichthouder 10 Mirjam van Zuilen, hoofd commu nicatie Delta, toezichthouder komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60