MACHT IN ZEELAND 7 Daar zijn anderen voor nodig: uit het bedrijfsleven en uit maatschappelijke organisaties." De invloed van gemeenteraadsleden is vaak maar beperkt. „Dat hangt ook sterk af van de fase van ontwikkeling waarin een stad zich bevindt. Op het moment waarop wij het onderzoek deden, was Den Bosch eigenlijk al een beetje af, zeker vergeleken met Oss en Tilburg. Het ging er in Den Bosch vooral om het goede te behou den en verder te verbeteren. Daar spe len vooral de leden van het dagelijks gemeentebestuur en ambtenaren een rol in en dat zag je dan ook terug in de invloed-enquête. In Tilburg was het gemeentebestuur zoekende en Oss kampte met een hoge jeugdwerk loosheid. Beide situaties bieden raads leden de gelegenheid zich te profile ren en ook dat zagen we in de resulta ten van de enquête terug." In Oss en Tilburg kwamen wethou ders als nummer 1 uit de bus; in Den Bosch de burgemeester. Door de schaal van de Brabantse onderzoeken werd ook de invloed van ambtenaren duidelijk. Zo eindigde in Den Bosch de directeur stadsontwikkeling op de tweede plaats. Boogers: „Dat zijn wel aardige waarnemingen. Mensen die gewend zijn op het podium te staan, worden wei eens als iets minder be langrijk beoordeeld dan zij zelf soms dachten en personen die gewend zijn achter de coulissen te werken, komen ineens voor het voetlicht te staan, ter wijl ze daar in veel gevallen helemaal niet naar op zoek zijn." Hoe houdbaar - of anders gezegd: hoe vluchtig - invloed is, hangt volgens Boogers sterk af van de persoon. „Wanneer iemand een functie neer legt, is hij of zij weliswaar de formele invloed kwijt die eraan kleeft. Maar in zo'n baan zijn vaak ook een heleboel kennis en ervaring vergaard en is een breed netwerk opgebouwd. Het is dik wijls gewoon een kwestie van bereid heid om dat alles te blijven inzetten." De ervaring in Oss, Tilburg en Den Bosch heeft geleerd dat juist ook de in vloedrijksten, van wie toch mag wor den verondersteld dat zij goed weten wie er aan de touwtjes trekken, een Top-25 heel nuttig vinden. Boogers: „Burgemeester Ton Rombouts van Den Bosch, de nummer 1 in zijn stad, heeft geprobeerd de Top-25 als een soort denktank te benutten. Hij heeft de 22 andere mannen en de twee vrou wen uit de top enkele keren bij elkaar geroepen. De journalist van het Bra bants Dagblad die het invloedproject had geleid, en ik waren er ook voor uitgenodigd. Maar we moesten de ge sprekken wel als vertrouwelijk be schouwen. Er mocht niets over wor den geschreven in de krant. Toen heb ben we gezegd: nou, dat moesten we maar niet doen; dit gaat te ver. Zo dicht moet je als journalist en als on derzoeker nu ook weer niet op de macht willen zitten." Kees van Beveren een vies woord' gedeputeerde 57 jaar, woont in Middelburg getrouwd, 4 kinderen politieke partij: CDA (neven)functies: - portefeuillehouder financiën, land bouw, visserij aquacultuur, plattelandsontwikkeling/vitaal platte land, infrastructuur, verkeersveilig heid, goederenvervoer, kernenergie, financieel toezicht gemeenten en wa terschap, interbestuurlijk toezicht (coördinatie), aandeelhouder Delta NV, aandeelhouder NV Westerschel- detunnel, aandeelhouder BV Kanaal kruising Sluiskil - Projecten: nationale landschappen Walcheren en Zuid-Beveland, Perk- polder, Hulst integraal, marinierska zerne Vlissingen - bestuurslid Zeeland Seaports - voorzitter Bestuurlijk Platform Visserij - voorzitter Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland - voorzitter Provinciaal Overleg Verkeer en Vervoer - lid van de werkgroep IJzendijke (overlegplatform van Zeeuwse over heden) - lid adviescomité Europees Fonds voor Maritieme Zaken en Visserij - voorzitter Bestuurdersvereniging CDA Zeeland - penningmeester stichting Sociaal Pedagogische Zorg in Nederland Marcel Boogers foto Hollandse Hoogte ZATERDAG 22 FEBRUARI 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55