u Professor Marcel Boogers onderzocht invloed in drie Brabantse steden. Hij bracht aan het licht wie er écht aan de touwtjes trekken. 6 MACHT IN ZEELAND Han Polman moet, voert een taak minder gedreven uit dan iemand die er echt in gelooft. Invloed is dus effectiever dan macht. Voor politicoloog Marcel Boogers, hoogleraar innovatie en regionaal be stuur aan de Universiteit Twente en adviseur bij managementadviesbu reau BMC, zijn invloed en macht één pot nat. „Macht klinkt rauwer. Het is een beetje een vies woord. Ik heb het liever over invloed." Samen met de redactie van het Bra bants Dagblad onderzocht Boogers in 2009,2010 en 2011 de invloed in ach tereenvolgens Oss, Tilburg en Den Bosch. De resultaten zijn uitgebreid gemeld en toegelicht in de krant; on langs heeft Boogers er een publicatie aan gewijd in het Engelstalige weten schappelijke blad Local Government Studies. Invloed is op verschillende manieren te meten. Onder politicologen zijn een stuk of zeven methoden in zwang. Het PZC/UCR-onderzoek Mensen die gewend zijn op het podium te staan, worden wel eens als iets minder belangrijk beoordeeld dan zij zelf soms dachten Macht in Zeeland is gebaseerd op twee ervan: de netwerkmethode, waarbij wordt onderzocht wie met wie omgaat, en de reputatiemethode, waarbij wordt nagegaan hoe mensen denken over de invloed van anderen. Boogers heeft zich bij zijn onderzoe ken in de drie Brabantse steden be diend van die reputatiemethode. In zijn wetenschappelijke publicatie be argumenteert hij dat deze aanpak, hoewel er in de wereld van de politico logen hevig over wordt gediscussi eerd, een goede manier is om invloed op stedelijke en gemeentelijke schaal - en waarom niet op regionale en pro vinciale - te meten. In zijn nadere beschouwing op de on derzoeken in Oss, Tilburg en Den Bosch stelt Boogers vast dat directeu ren van bedrijven en maatschappelij ke instellingen naast gemeentebe stuurders over veel invloed blijken te beschikken. „Alleen vanuit het stad huis komt maar weinig tot stand. Ék an definities geen gebrek. Invloed en macht zijn verschil- lende begrippen. Wie machtig is t kan het gedrag JHLvan mensen direct sturen. Iemand met in vloed verandert meningen. Wie iets doet omdat het 'Macht is een beetje commissaris van de koning 51 jaar, woont in Middelburg getrouwd, 3 kinderen politieke partij: D66 door Ben jansen (neven)functies: - voorzitter Staten van Zeeland - voorzitter Gedeputeerde Staten - voorzitter Rooseveltstichting - voorzitter Prins Bernhard Cultuur fonds Zeeland - voorzitter Scheldemondraad - lid Cultuurfonds Bank Nederlandse Gemeenten - lid raad van toezicht Hogere Agrari sche School Den Bosch - ambassadeur Porthos, Manteling Walcheren - beschermheer Bond van Nederland se Militaire Oorlogs- en Dienstslacht- offers (BNMO) - beschermheer Walchers Contact - lid comité van aanbeveling Europese Atletiekkampioenschappen voor ver standelijk gehandicapten - lid comité van aanbeveling Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen - lid comité van aanbeveling Herden king Wereldoorlog I, project Hulst 2014 - lid comité van aanbeveling Nationaal Instituut Nederlands Slavernijverle den NiNsee - lid comité van aanbeveling Neder lands Openluchtmuseum - lid comité van aanbeveling Stichting 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen 2014 - lid comité van aanbeveling Stichting ALS, Vrijwilligersteam Zeeland - lid comité van aanbeveling Stichting Instandhouding Sint Jacobskerk Vlis- singen - lid comité van aanbeveling Stichting Promotie Oosterscheldekreeft - lid comité van aanbeveling stichtin gen Sawasdee en Don Bosco Kinder fonds - lid comité van aanbeveling Stichting Thijs Kramer-lezing

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54