Ze weten hem te vinden als er iets te regelen valt. Zo is Henk van Koeverin- ge de invloedrijkste Zeeuw geworden. „Het is niet iets waar je naar streeft." 4 MACHT IN ZEELAND et maandblad Quote zette hem op de 220ste plaats van de mil jonairsindex Quo te 500. Met een geschat vermo gen van 115 miljoen euro. Zo, dat heb ben we dan gehad: aan de investe ringsmacht van Henk van Koeveringe hoeft niemand te twijfelen. Uit het PZC/UCR-onderzoek Macht in Zeeland is Van Koeveringe als in vloedrijkste Zeeuw naar voren geko men. De gelukkige staat er zelf ver steld van. „Het is niet iets waar je naar streeft. Blijkbaar zien mensen dat zo." En onmiddellijk relativeert hij zijn eerste plaats. „Het zal best misschien wel een beetje aan mij liggen, maar ze ker ook aan het baantje dat ik bijna veertig jaar heb gehad. De recreatiesec tor raakt veel mensen, al is het alleen maar omdat ze zelf met vakantie gaan. Bovendien is het een tak van sport die mensen begrijpen. Wie heeft er nu geen verstand van kampe ren en met een bootje varen? Wie gaat er niet graag met vakantie?" Eerder deze maand nam Van Koe veringe officieel afscheid van het re creatie-imperium dat hij in veertig jaar heeft opgebouwd. De camping van zijn schoonouders waar hij als jonge onderwijzer een handje toestak, bouwde hij uit tot onderneming met meer dan veertig kampeer- en bunga lowterreinen en andere toeristische voorzieningen in Nederland en Duits land. Zoiets krijg je niet zonder invloed voor elkaar. Ach, het is geen plan dat je in je hoofd hebt en waar je voortdurend naartoe werkt. De dingen gaan zo als ze gaan. Je ziet kan sen. Die probeer ik te grijpen. Zo zit ik wel in elkaar. Invloed? Misschien krijg je op den duur een beetje aanzien. Ik heb dat wel ge merkt, bij voor beeld in Duitsland toen we daar er gens een vakantiepark besloten te bouwen. Een flinke investering, aar dig wat werkgelegenheid. Het ge meentebestuur wilde met me eten. Tja, dan ben je ineens een hele me neer." In Zeeland niet? Lachend: „Nee, hier is het al gauw: moet dat nu zo nodig en kan het niet een beetje minder? Dat is de Zeeuwse mentaliteit. Doe maar gewoon. Ik be grijp dat en ik waardeer dat. Ik ben zelf een Zeeuw. En ik doe gewoon. Ik hoef niet te golfen, hoewel ik in Co- chem in Duitsland twee golfbanen heb, en ik hoef geen grote zeilboot, hoewel ik een jachthaven in Kamper land heb. Golfen en zeilen? Misschien is het hartstikke leuk, maar ik doe lie ver iets anders." Niettemin weten ze u te vinden in Zee land. Je wordt niet zo maar de invloed rijkste Zeeuw. „Klopt, maar dat komt doordat ik al tijd heb laten blijken dat ik dingen in Zeeland wil doen. Kijk, je kunt hel pen een schooltje van de grond te krij gen ergens in Azië of een ziekenhuis in Angola. Buitengewoon zinvol, be grijp me niet verkeerd, maar ik vind het leuk om in mijn eigen streek wat te doen. Het is een gebied dat ik ken, waar ik van hou. Ik ben niet iemand die op de markt postzegels gaat verko pen voor het goede doel. Ik breng lie ver dingen tot stand. Neem zo'n dialy secentrum. Ik hoef er niet veel aan te verdienen, al wil ik er natuurlijk ook liever niet op verliezen." En hoe ziet Zeeland eruit voor iemand die zich hier nuttig wil maken „Ik maak me zorgen. Het vertrek van de rechtbank, de kwijnende midden stand, de Marinierskazerne die welis waar als oplossing voor alle kwaden Invloed? Misschien krijg je op den duur een beetje aanzien wordt gezien, maar waarvoor nog steeds geen handtekeningen zijn ge zet. Ik zie ook positieve dingen. Zo'n University College Roosevelt in Mid delburg bijvoorbeeld. Een absolute verrijking voor Zeeland. Daar zet ik me graag voor in. En dat hoeft dan niet in de krant." Het had er ook even de schijn van dat u bezig was Walcheren aan een nieuw zie kenhuis te helpen. „Klopt. Dat wil zeggen, ik had een idee voor de financiering ervan. Je stapt vandaag de dag niet meer naar de bank wanneer je een plan hebt. De tijden zijn veranderd. De bank is hooguit bereid om voor een deel mee te doen. Mijn idee was een ziekenhuis te bouwen vóór ons allemaal en van ons allemaal. Letterlijk. Het was de be doeling dat iedereen er geld in zou kunnen steken. Vanaf 100 euro. Met een rendement van 5 procent. Dat is meer dan je op een spaarrekening krijgt. Zo zou je een derde van de bouwkosten kunnen financieren. Dan ga je op een andere manier met de bank praten. Het grote voordeel zou zijn dat de band met het nieuwe zie kenhuis veel sterker zou zijn. Jouw en mijn centen zitten erin. De financiers zijn dan tevens ambassadeurs." Waarom is het niet doorgegaan? „Tja, de gezondheidszorg is een bij zondere wereld. Ik zeg wel eens: over al geldt de zwaartekracht, maar in de gezondheidszorg ben ik er niet zo ze ker van. Niemand heeft mij kunnen uitleggen waarom een bed waarin ie mand ligt vlak voordat hij naar huis mag 600 euro per nacht moet kosten, terwijl ik er bij Van der Valk 140 euro voor betaal." En de invloedrijkste man van Zeeland kon dat niet doorbreken? „Inderdaad. Op een zeker moment be reik je een ergernisgrens. Dan maar niet. Er begonnen ook mensen te zeg gen: die Van Koeveringe wil nog rij ker worden van het leed van de Zeeuwse burgers. En ach, invloed en macht, wat zegt dat allemaal. Als ik morgen kiespijn heb, zit ik net als ie der ander netjes op mijn beurt te wachten bij de tandarts." Neem zo'n dialyse centrum. Ik hoef er niet veel aan te verdienen, al wil ik er natuurlijk ook liever niet op verliezen ns ben j e een hele meneer door Ben Jansen H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52