I s I ft I 1 Anja de Groene staat elke dag fluitend op. „Ik heb in mijn werk dingen kunnen doen die ik belangrijk vind. Maar mijn gezin is mijn basis." 36 ZEELAND ANJA DE GROENE, DIRECTEUR Het was een mijlpaal, eind juni 2013. Na drie jaar voor bereiding openden de ge heel verbouwde Kloveniers doelen de deuren. Een res taurant, filmhuis, zalen en een tuinterras, in een van de mooiste gebouwen van Middelburg, op een van de mooiste plekjes. „Ik dacht: we hebben het gered", zegt Anja de Groene over dat mo ment. Het was het sluitstuk van een periode waarin pijnlijk duidelijk werd hoe kwetsbaar de mens is en hoe belangrijk het is om zich ge steund te weten door de mensen om je heen. Alles ging goed. Tot haar man Dick verlamd raakte, van de ene op de andere dag. Anja: „Dat kan toch niet, dacht ik. In de veertig jaar dat ik met hem sa men ben, heeft hij nog nooit iets gemankeerd. Altijd vol energie, net als ik. Altijd gezond." Een bacterie had zich op de ruggenwervels ge nesteld. Begin januari 2013 werden de aange taste wervels vervangen door nieuwe, van tita nium. Bijna gelijktijdig begon de verbouwing van De Kloveniersdoelen, een zusterbedrijf van De Drvkkery. De eerste zes maanden van 2013 waren onge kend hectisch. Anja reed tussen haar werk zaamheden voor De Drvkkery en De Klove niersdoelen in aanbouw door, heen en weer naar Antwerpen, waar Dick in het ziekenhuis lag. In de zomer van 2013, tegelijk met de ope ning van De Kloveniersdoelen, begon zijn her stelperiode. „Hij heeft zich teruggevochten. Hij loopt weer, al is het nog met krukken. Ik heb er nooit aan getwijfeld dat Dick weer zou terug komen. Maar het is wel zwaar geweest. Een confrontatie met je eigen kwetsbaarheid. In dat soort omstandigheden merk je weer hoe belangrijk je voor elkaar bent. De Drvkkery, De Kloveniersdoelen: het zakelijke succes was niet meer belangrijk, toen Dick in het zieken huis lag. Hij wilde mij om zich heen, onze dochter Maartje en onze zoon Siebe. We wa ren altijd al close, maar onze relatie is nog ster ker geworden." Haar kinderen zijn haar trots. Het zijn alle bei ontzettend leuke mensen geworden. Ook een beetje dankzij ons, hoop ik." Nooit heeft ze overwogen 'voltijdsmoeder' te worden. „Ik vind het grote onzin dat je alleen een goede moeder zou zijn als je thuis zit. Blij ven werken na de geboorte van de kinderen: dat is bij ons nooit een punt van discussie ge weest. Er is niet eens over gepraat, zo vanzelf sprekend was het dat ik doorwerkte. Toen de kinderen nog klein waren, heb ik tien jaar lang heen en weer gereden tussen Middelburg en Tilburg. Daar werkte ik aan de universiteit als docent-onderzoeker bij de vakgroep be drijfseconomie. Elke dag om 7 uur stapte ik in de trein. Om 7 uur was ik weer thuis. In die tijd woonden we boven de boekhandel in de Nieuwe Burg. Dick bracht de kinderen 's mor gens naar school en na schooltijd was er ie mand in huis om de kinderen op te vangen. Dat ging prima. Eten deden we pas laat, maar de kinderen waren dat gewend." Het was op dat moment spitsuur in haar le ven. Haar man Dick was druk bezig met om vorming van het familiebedrijf, boekhandel Fanoy, tot het inmiddels gelauwerde concept van De Drvkkery. Anja gaf les en deed onder zoek, en schreef tussen de bedrijven door een proefschrift over duurzaam ondernemen. „Na de geboorte van mijn kinderen is dat een enorm geluksmoment in mijn leven: de dag dat ik daarop promoveerde. Achteraf denk ik wel eens: hoe heb ik het klaargespeeld? Met die kinderen? Maar het is me wél gelukt. Als kinderen ouder worden, gaan ze terugkijken op hun jeugd. Nooit hebben ze gezegd: jullie waren er niet voor ons. Op cruciale momen ten was ik er. Ik ben geen voorleesmoeder. Ik ging niet mee naar schoolzwemmen. Maar dingen die je kon inplannen, zoals een school reisje, oliebollen bakken, helpen bij feesten: dat deed ik wel. De weekeinden brachten we door in een klein, houten huisje achter de dui nen in Oostkapelle, met een groot stuk gras er voor. De kinderen genoten. In de vakanties gingen we kamperen in het buitenland." Duurzaam ondernemen was in de tijd dat An ja haar proefschrift schreef, bijna twintig jaar geleden, nog een nieuw fenomeen. „Ed Nijp- els kwam met het eerste Nationale Milieube leidsplan. Ia, de WD'ers waren vroeger heel scherp op milieuzaken. Het VN-rapport Our Common Future vond ik ook zo inspirerend. Ik dacht: burgers en overheid kunnen iets doen voor het milieu, maar wat kunnen bedrij ven? Zo ben ik begonnen. In 1995 promoveer de ik op duurzaam ondernemen en vijf jaar la ter vroeg de Hogeschool Zeeland mij om de eerste lector Duurzaamheid en Water te wor den. De HZ was toen bezig met de omschake ling van onderwijs naar kennisinstelling. Er moest meer aan onderzoek gedaan worden. Ik ben toen in een landelijke werkgroep met an dere lectoren gaan kijken: hoe krijg je dat voor elkaar?" Vorige week vrijdag is bij de HZ een nieuwe lector aangesteld, met als onderzoeksgebied aquacultuur: de duurzame kweek van vis. „Dat vind ik ontzettend leuk. Tien jaar gele den ben ik daarmee begonnen. Nu is het tot wasdom gekomen. Maar dat is niet alleen mijn verdienste: je kunt dingen nooit alleen, je hebt altijd mensen nodig met wie je goed kunt samenwerken en die dezelfde richting op gaan. Ik heb altijd de goede mensen om me heen gehad, allemaal enthousiaste men sen in mijn onderzoeksgroep op de HZ." In 2009 kwam er een carrièreswitch: van on- Het zakelijke succes was niet meer belangrijk, toen Dick in het ziekenhuis lag derzoek en lesgeven naar boekhandel De Drukkerij. „Na dertig jaar onderwijs en onder zoek wilde ik nog wat anders doen. Een boek handelaar is iemand die balanceert tussen cul tuur en economie, kun je zeggen. Cultuur is voor mij onderdeel van een volwaardig leven. Dick heeft De Drvkkery bedacht en grootge maakt. Ik ben erin gestapt omdat er een vraag lag om een tijdschrift over Zeeland te maken, en ik het belangrijk vind dat er zoiets als De Drvkkery is, in de Middelburgse samenle ving." De Drvkkery heeft inmiddels meerdere prij zen gewonnen. Een boekhandel wil Anja het niet meer noemen. „Hoe dan wel, weet ik niet. Maar het is veel méér. Wij willen in onze winkel een sfeer scheppen die mensen aan trekt, waardoor ze er graag langskomen. We hebben ook een webwinkel. Maar voor ons is de fysieke wereld nummer één. Internet is een bedreiging voor winkels die zich niet we ten te vernieuwen en weinig beleving bieden. Ik maak me heel erg zorgen over de ontwikke ling in de binnensteden. Steeds meer leeg stand. De binnenstad is het hart van een stad; loopt die leeg, dan gaat ook de horeca weg, en zo wordt het steeds erger. Winkeliers moeten zich ervan bewust zijn dat ze het op de ouder wetse manier niet redden. Een winkel met spullen en een winkelmeisje is niet genoeg. Ook wij hebben last van webwinkels. Via on ze eigen webwinkel kun je alle boeken kopen, voor dezelfde prijs als Bol.com, net zo snel, en de boeken komen uit hetzelfde magazijn. Bol.com weten de mensen wel te vinden, ons helaas te weinig." Ze is niet zo van het plannen. „Maar om als boekhandel te kunnen overleven, moet je stra tegisch denken. Vooruit kijken. Eind vorig jaar hebben we een cursus gevolgd: 'Boekonderne- mer van de toekomst'. Wat voor winkel wil je zijn? Hoe kom je daar? Wij willen cultureel verbinden. Met heel veel clubs samenwerken, om het culturele klimaat te verbeteren. Daar gedijen wij in. Muziek, activiteiten, een goede schouwburg: in zo'n omgeving lezen mensen. Je kunt zo'n cultureel klimaat mee helpen creeëren. En dan denk ik, misschien hooghar tig: dat is ook goed voor Middelburg, en voor Zeeland." De opstart van De Kloveniersdoelen, waar dochter Maartje bedrijfsleider is, moet in dat licht gezien worden. „Er is acht jaar gezocht naar een vervangend onderkomen voor het Middelburgse filmhuis Schuttershof. Ik was in 2010 voorzitter van de stichting Cinema. Er was al eerder gekeken naar De Kloveniersdoelen, maar dat pand was veel te groot voor het filmhuis alleen. En het stond maar leeg. Toen hebben Dick en ik el kaar aangekeken: kunnen wij niets betekenen voor de invulling? Verschillende plannen pas seerden de revue. Beneden flexibele werkplek ken, bijvoorbeeld. Uiteindelijk is het gewor- Ik balanceer tussen cultuur en economie door Ondine van der Vleuten Anja de Groene (1953, Zwijn- drecht) studeer de economie en bedrijfskunde aan de Erasmus Universiteit Rot terdam. Aan de Universiteit Til burg promo veerde ze op duurzaam on dernemen. Ze was onder meer docent-on derzoeker van de vakgroep be drijfseconomie universiteit Til burg en lector Duurzaamheid en Water aan de Hogeschool Zeeland. In 2009 trad ze toe tot de direc tie van Boek handel De Drvk kery. Anja de Groene woont in Middelburg, samen met haar man Dick Anbeek. Ze heeft een zoon en een dochter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36