l li Zeeuwse vuist Invloed en macht zijn vergankelijk u'VOO RIDEthe ROSES commentaar 66 Henk van 66 Ik had eigenlijk gehoopt dat jullie het Zeeuws volkslied zouden gaan zingen ZEELAND 31 Hartkussen van ADRZ na operatie Jos Broeke terug Koeveringe en Han Polman lagen dicht bij elkaar in de uitslag Over bekendheid in Zee land heeft oud-commissa ris van de koningin Karla Peijs nog steeds niet te klagen. Ze scoorde 94 procent in de PZC/UCR-enquête Macht in Zee land bij de vraag wie de deelne mers aan het onderzoek uit een lijst van vijftig personen kenden, al was het alleen maar van naam. Maar bij de vraag wie van de vijf tig op dit moment veel invloed hebben in Zeeland, kwam Peijs beduidend lager uit: 23 procent be schouwt haar nog als invloedrijk. Een uitkomst die tot een jaar gele den stellig anders zou zijn ge weest. Waarmee maar is gezegd: invloed en macht zijn - net als roem - ver gankelijk. Uit het oog betekent weliswaar niet uit het hart, maar al vrij snel na het afscheid van een functionaris wordt een nieu we inschatting gemaakt over de invloed die hij of zij nog kan uit oefenen. Dat zegt niets over de be reidheid van een oud-bestuurder om zich nog voor de Zeeuwse zaak te blijven inzetten. Die is er in de regel wel. Er zijn maar wei nig bestuurders, directeuren, voor zitters en toezichthouders die Zeeland korzelig de rug toekeren nadat ze hun functie hebben neer gelegd. Maar niet iedereen wordt nog ingeschakeld om te helpen iets te bereiken. De houdbaar heidsdatum van invloed is kenne lijk nogal snel verstreken. Dat onderstreept meteen de be trekkelijkheid van het onderzoek Macht in Zeeland dat de PZC en het University College Roosevelt hebben uitgevoerd. Het levert een momentopname op. Dat bleek al toen de resultaten van de inventa risatie van bestuurlijke netwer ken werden vergeleken met de uit komsten van de enquête onder vierhonderd Zeeuwen. Voor die inventarisatie is gebruik gemaakt van de recentste informa tie die in de tweede helft van 2013 beschikbaar was. Daar waren bij voorbeeld jaarverslagen over 2012 bij. Tussen de publicatie van die jaarverslagen en het moment waarop de gegevens eruit in de netwerkinventarisatie zijn ge bruikt, hebben veel besturen, ra den van toezicht vernieuwingen ondergaan, die lastig konden wor den opgespoord en verwerkt. De enquête werd daar niet door ge hinderd, omdat de deelnemers werd gevraagd wat ze dachten van de invloed van anderen. Daar door kunnen de netwerkmethode en het reputatieonderzoek soms verschillende uitkomsten te zien geven. De uitgevoerde enquête laat zien dat invloed sterk samenhangt met de functie die iemand ver vult. De beperkte houdbaarheid van in vloed - dus ook van onderzoeken ernaar - wordt volgende maand prachtig duidelijk. Dan treden nieuwe gemeenteraden aan, vin den wisselingen van de wacht plaats in colleges van burgemees ter en wethouders en worden ge meentelijke vertegenwoordigin gen in allerlei organisaties op nieuw verdeeld. En dan kan weer een onderzoek naar invloed en macht in Zeeland worden uitge voerd. Maar voor dit moment geldt: dit zijn de 25 invloedrijksten van Zee land. e machtigste man van Zeeland. Wat zegt dat nou pre cies? De onderne mer Henk van Koeveringe is er verfrissend nuchter onder: dat ik gewoon net als iedereen in de rij zit bij de tandarts. Ook de overige uitkomsten van het grote onderzoek van deze krant naar de invloedrijkste Zeeuwen zijn prettig. De echte macht zit niet in een subcul tuur van achterkamertjes. Veel toppers zijn bestuurders die zich regelmatig moeten verant woorden. De kringen van de macht zijn overzichtelijk. De vijfentwin tig mensen die aan de touwtjes trekken, kennen elkaar goed. Je mag verwachten dat dit tot samenhang leidt, zonder kans op de Zeeuwse ziekte. Socio loog Hans Adriaansens pleit in deze krant voor een Zeeuwse vuist, de revolutie van de peri ferie. Die is nodig om te zorgen dat burgers en bedrijven de bes te kansen krijgen. Zo kunnen de machtige Zeeuwen zich op nieuw bewijzen. Het kussen heeft de vorm van een hart en moet de pijn van de operatiewond verzachten. Patiën ten kunnen het onder de oksel dragen. Op die manier verlicht het de zwelling en stuwing en zorgt het ervoor dat de spanning in de schouder afneemt. Het kus sen, genaamd 'Heart Pillow', is ontworpen in de Verenigde Sta ten en wordt ook gebruikt in De nemarken, Zweden en Engeland. VLISSINGEN - Jos Broeke keert te rug als weerman op de Zeeuwse televisie. Hij is vanaf maart te zien op CTV. Elke vrijdag geeft hij om 19.00 uur zijn voorspelling voor het weer van het weekend en de daarop volgende week. Broe ke was voorheen weerman bij Omroep Zeeland en is nu ook ac tief bij Walcheren FM. ZATERDAG 22 FEBRUARI 2014 Herman Lelieveldt, UCR Henk van Koeveringe s Breng de 25 invloedrijkste Zeeuwen bijeen en er ontstaat een imposante netwerkbijeenkomst, foto's Lex de Meester Barbara Oomen (I) en Karla Peijs, 2 van de 3 vrouwen in de top 25. ANALYSE door Ben Jansen D VLISSINGEN - Patiënten die een borstoperatie hebben ondergaan in het ADRZ krijgen voortaan gratis een kussen mee naar huis. IN ACTIE VOOR I 7 SEPTEMBER 2014 GOES Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31