eisen? u WERKEN 19 zeer sceptisch over de kansen. Ik las in Vakstudie Nieuws, het vak blad voor fiscalisten, dat maar wei nig fiscalisten fiducie hebben in een succesvolle uitkomst. Ik kan me dat voorstellen. In een hele reeks uitspraken in andere zaken heeft het hof een beroep op het gelijkheidsbeginsel afgewezen. Ik vraag me af of dat nu anders zal zijn." Volgens hoogleraar Hemels heeft het hoe dan ook alleen zin je bij de procedure aan te sluiten, als je eerder bezwaar - en na afwijzing daarvan beroep - hebt aangete kend tegen de aanslag. „Ook bij een gunstige uitspraak is de kans klein dat de Belastingdienst reeds vaststaande aanslagen gaat open breken als er eerder geen bezwaar is gemaakt", zegt de hoogleraar belastingrecht. Hemels windt zich op over de onrust die de ad vertenties hebben veroorzaakt. „Een kennis van mij heeft nach ten niet geslapen omdat ze zich af vroeg wat ze ermee aan moest." Ferdy Roet is daarentegen juist blij met de commotie. „Het is goed dat er aandacht is voor deze ongelijkheid", zegt de jurist van SMCO. Volgens hem hebben er zich inmiddels honderden men sen aangesloten bij de procedure. Een uitvaartverzekering is geen spaarpotje. Toch heb je, als je ermee stopt, vaak recht op een deel van de opgebouwde premie. Let dus goed op. Je bent van huis uit verzekerd tegen de kosten van je uitvaart en laat de polis doorlopen als je zelfstandig gaat wonen. Jaren later, als je allang een leuk kapitaaltje op de bank hebt staan, denk je: wat moet ik er eigen lijk mee? Zo gaat het vaak. Veel mensen houden zo nu en dan hun map met verzekeringen tegen het licht. En dat is heel verstandig. Behoeftes kunnen tenslotte veranderen, ook die aan een uitvaartverzekering. Heb je inmiddels genoeg geld op de bank of laat je straks een verkoopbaar huis na, is het dan nog wel no dig jarenlang premie te betalen? Goed, het is vaak maar een paar tientjes per maand, maar toch. Zeker in tijden van economi sche crisis kunnen alle beetjes helpen, Wie besluit met de uitvaartverzekering te stoppen, komt soms voor verrassingen te staan. Veel mensen denken dat zo'n verze kering een spaarpotje is, waarvan ze bij beëindiging de opgebouwde waarde krij gen uitbetaald. Maar dat is meestal niet zo. Zeker niet in het geval van een naturaverze kering,' waarbij de uitvaart helemaal - van het vervoer tot de kist en de grafrechten - wordt verzorgd. Je nabestaanden hebben er geen omkijken naar. Er zijn ook uitvaart verzekeringen die na je overlijden een geld bedrag uitkeren, waarmee de nabestaan den naar eigen wens je uitvaart kunnen re gelen. Wat ook kan, is je uitvaart verzeke ren via een combinatie van natura en geld. 'Maar wat nu als je er vanaf wilt? Dan zijn er een paar mogelijkheden. De eerste is: op zeggen. Maar dat is niet slim. Als je zomaar opzegt, ben je de premie kwijt die je al die jaren hebt betaald. Soms kun je de verzeke ring ook afkopen. Dan keert de verzekeraar de waarde van de verzekering uit. Dit kan alleen als het om een geldverzekering gaat. Een naturaverzekering kun je niet afkopen. Veel mensen vinden dat gek. Zo'n verzorg de uitvaart vertegenwoordigt toch ook een zekere waarde? Verzekeraars zijn het daar mee wel eens, ze willen de regels verande ren. Dat heeft gevolgen voor belastingaan giftes. Als een verzekering een economi sche waarde vertegenwoordigt, is namelijk sprake van vermogen en daar moet je belas ting over betalen. De verzekeraars overleg gen momenteel met de Belastingdienst hoe dat valt op te lossen. Voorlopig lijkt de beste optie: je polis pre- mievrij maken. In feite zeg je daarmee te gen je verzekeraar: ik stop met premie beta len, maar ik wil dat het bedrag dat ik tot nu toe heb opgebouwd beschikbaar blijft. Als je overlijdt, wordt het alsnog uitge keerd. De grote vraag is dan natuurlijk hoe veel je in de loop der tijd hebt opgebouwd. Denk niet dat het een kwestie is van de jaarlijkse premie vermenigvuldigen met het aantal jaren dat je hebt betaald. Zeker als je een naturaverzekering hebt, ligt de uiteindelijke waarde beduidend lager. Dat komt om te beginnen doordat verzeke raars kosten maken. Die mogen ze uiter aard in rekening brengen. Maar de belang rijkste reden dat de' waarde van de verzeke ring minder hoog is dan gehoopt, is een heel andere. „Als je een naturaverzekering afsluit, rekent de verzekeraar erop dat hij je uitvaart gaat verzorgen. Hij koopt bij begra fenisondernemers dus uitvaarten in voor al zijn verzekerden. Omdat de verzekeraar groot kan inkopen, krijgt hij korting", legt Paul Koopman, woordvoerder van het Ver bond van Verzekeraars, uit. Als je de naturaverzekering premievrij maakt, is de waarde dus gelijk aan zo'n - voor de verzekeraar - goedkopere begrafe nis. Maar als je nabestaanden straks jouw uitvaart moeten regelen, zijn ze de norma le commerciële prijs kwijt. De gemiddelde uitvaart kost nu rond de 7.000 euro. Maar wie speciale wensen heeft, is al gauw duur der uit. In het algemeen geldt dat een be grafenis iets duurder is dan een crematie. Volgens Koopman zijn er rond het opzeg gen, afkopen en premievrij maken geen vaste regels waaraan uitvaartverzekeraars zich moeten houden. Dat betekent dat er veel verschil zit tussen verzekeringen. Wie een verzekering wil afsluiten, moet er daar om goed op letten wat er precies in de voor waarden staat. Wie al een uitvaartverzeke ring heeft en van de maandelijkse premie af wil, zal het moeten doen met de moge lijkheden die de lopende verzekering biedt. Het is niet anders. MOGELIJKHEDEN De vraag is hoe veel je hebt opgebouwd. Bij naturaverze- keringen ligt de uiteindelij ke waarde beduidend lager Nabestaanden betalen de normale commerciële prijs. De gemiddelde uitvaart kost nu rond de 7.000 euro Als je genoeg geld hebt of een verkoopbaar huis na laat, is het dan nog nodig ja renlang premie te betalen? ZATERDAG 22 FEBRUARI 2014 Inschrijven kan nog tot vrijdag 28 februari: www.collectiefonrecht.nl Iln het artikel 'Beleggen goedko per door meer transparantie' staat dat het gemakkelijker wordt inzicht te krijgen in de kosten van beleggingen. Maar waar kan ik die kosten terugvinden? De meeste kosten moet u kunnen te rugvinden op het kostenoverzicht dat u ieder kwartaal van uw adviseur of vermogensbeheerder krijgt. Helaas staan de transactiekosten daar niet al tijd duidelijk op. Daar zult u dus wel licht nog zelf naar moeten vragen. Op de website van de Consumentenbond vindt u bovendien een overzicht van al le kosten van Nederlandse banken en brokers in 2014, zodat u deze met el kaar kunt vergelijken. Tik hiervoor de termen 'provisieverbod' en 'beleggen' in bij de zoekfunctie op de site. 2 Mijn bank rekent prestatiekos- ten over mijn beleggingen, is dat in strijd met het provisieverbod? Nee, ook dit jaar mogen vermogensbe heerders een prestatievergoeding in rekening brengen. Een prestatiever goeding, in het Engels performance fee, wordt berekend over de toename van je vermogen in één jaar. Dit is dus geen provisie, maar een vergoeding die rechtstreeks in rekening wordt ge bracht bij de klant. De meeste vermo gensbeheerders rekenen 5 tot 10 pro cent prestatievergoeding. Het is goed te beseffen dat prestatievergoedingen invloed kunnen hebben op het risico dat de vermogensbeheerder neemt. Zo kan een vermogensbeheerder er bij mindere resultaten voor kiezen meer risico te nemen om er alsnog een hogere prestatievergoeding uit te slepen. 3 Ik wil gaan beleggen met 10.000 euro. Is individueel beleggingsadvies nog wel interes sant nu ik door het provisieverbod direct moet afrekenen? Nee, individueel vermogensadvies is niet interessant als u 'slechts' 10.000 euro wilt beleggen. De kos ten hiervan zijn zo hoog, dat u dit hoogstwaarschijnlijk niet terugver dient met een goed rendement op de belegging. Individueel vermo gensadvies is pas echt interessant vanaf ongeveer een ton. In uw ge val is het slimmer te beleggen via internetbrokers als Alex, Binck of DeGiro. De onlinebrokers rekenen lage transactieskosten, waardoor u ook als kleine belegger een interes sant rendement kunt maken. Ver diep u wel goed in de materie voor dat u aan het beleggen slaat! aan de uitvaartverzekering door Jolenta Weijers illustratie Nourdin Kouch reageren? geld@depersdienst.nl Natura-uitvaartverzekering Een basispakket waarmee een uitvaartondernemer de uitvaart verzorgt. De nabestaanden wordt veel zorg uit handen genomen. 1 >-- Kapitaalverzekering Hierbij verzeker je een vast bedrag. Als je overlijdt, wordt het geld uitgekeerd. Je nabestaanden kunnen er de uitvaart mee betalen. Maar dat is niet verplicht. Natura-sommenverzekering Ook hierbij spaar je voor een vast bedrag. Maar in dit geval is het wel verplicht er de uitvaart mee te betalen. De verzekering keert pas uit als de nabestaanden de facturen van de uitvaart inleveren. Combinatie-uitvaartverzekering Hiermee sluit je een natura-verzekering af voor een standaard verzorgde uitvaart. Daarnaast leg je geld in voor extra wensen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19