Aansluiten bij procedure om de erf- ofschenkbelasting terug te ei Als de nood het hoogst is, is de redding nabij WERKEN 19 Stichting Meldpunt Collec tief Onrecht roept ieder een die de afgelopen jaren erf- of schenkbelasting heeft betaald op deze terug te ei sen via een rechtszaak. Hoe groot is de kans op succes? 'Erf- of schenkbelasting betaald? Laatste kans om die terug te ei sen!' Stichting Meldpunt Collec tief Onrecht (SMCO) plaatste een advertentie met deze kop in veel kranten. Met de advertentie roept de stichting particulieren die sinds 2005 schenk- of erfbelasting hebben betaald op zich aan te slui ten bij een proces voor het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens (EVRM). De oproep veroor zaakt nogal wat onrust. Meedoen kost namelijk zeker 500 euro, dus wat is wijsheid? De rechtszaak is gebaseerd op het onderscheid dat de fiscus maakt tussen privé- en ondernemings vermogen. Voor ondernemers geldt een veel hogere vrijstelling dan voor particulieren. Om de overlevingskans van een bedrijf te vergroten in het geval de eige naar overlijdt, hoeft de bedrijfsop- volger maar weinig erfbelasting te betalen. Tot het bedrag van liefst 1 miljoen euro is hij geen erfbelas ting verschuldigd. Ter vergelijking: kinderen die er ven, hebben een vrijstelling van nog geen 20.000 euro. De vrijstel ling is de afgelopen jaren flink uit gebreid. In 2005 vond een belang rijke verruiming plaats. Volgens SMCO is de ruime vrij stelling voor ondernemers in strijd met het gelijkheidsbeginsel en worden particulieren gediscri mineerd. SMCO beroept zich on der meer op een uitspraak van de rechtbank in Breda, die in 2012 oordeelde dat een vrijstelling erf belasting discriminerend zou zijn. Die uitspraak werd later ove rigens door het Hof in Den Bosch vernietigd. Ook de Hoge Raad oor deelde eind vorig jaar dat de Belas tingdienst dit onderscheid wel mag maken. SMCO wil de uitspraak van de Hoge Raad nu aanvechten bij het EVRM. „De advocaat en de profes sor die de zaak voor de Hoge Raad voerden, hebben steken la ten vallen", zegt jurist Ferdy Roet van SMCO. „Ze hebben argumen ten achterwege gelaten en een schriftelijke ronde gemist. Er is meer voor nodig een ongelijkheid in de fiscale wetgeving ongedaan te maken. Die taak nemen wij nu op ons en ik heb alle vertrouwen in een goede afloop." Maar Sigrid Hemels, hoogleraar belastingrecht aan de Erasmus Universiteit Rotterdam, waar schuwt dat de uitkomst van de rechtszaak zeer onzeker is. „Ik heb geen glazen bol, maar ik ben NOOIT GEDACHT TOCH GEKREGEN aaana. Imelda Coenen (63) woonplaats Breda opleiding HBO vakopleiding drogist laatstvervulde beroep financieel- en verzekeringsadviseur aonder werk medio 8005 tot 8008 nieuwe baan relatiebeheerder bij Monuta uitvaartzorg Zelfkennis is een groot goed. En zelfkennis heeft Imelda Coenen (63). In ie der geval als hét om werk gaat. Het bepaalde haar koers toen ze werkloos werd en nadacht over wat haar te doen stond. „Mijn ouders hadden enkele drogiste rijen en parfumerieën en in een daarvan was ik filiaalhoudster. Door omstandigheden ben ik daar twaalf jaar later uitgestapt en heb vervolgens alleen nog maar in loondienst gewerkt. En dat was niet altijd makkelijk", zegt de Bredase lachend. Ze wil maar zeggen: als je ooit zelfstandig ondernemer bent ge weest, valt het niet mee voor een baas te werken. „Ik had ook niet het idee dat traditioneel sollicite ren iets moois voor mij zou ople veren. Lastig ja, maar als de nood het hoogst is, is de redding nabij." Ze las een artikel dat haar op het juiste spoor zette. „Het ging over alleenstaande ouderen die worste len met vragen als: wie regelt m'n uitvaart, wie ruimt mijn huis op, waar kunnen mijn nabestaanden mijn polissen vinden, wie kan ik benoemen als executeur? Alle maal kwesties met het oog op het onvermijdelijke overlijden en hoe een en ander dan achterblijft." Al snel stond Coenens besluit vast. „Ik begon een bedrijf dat er op gericht is alleenstaanden er be wust van te maken dat ze alles vroegtijdig moeten bespreken en vastleggen en om ze daarbij hulp te bieden. Onder het mot to: maak van nabestaanden geen spoorzoekers." Beetje bij beetje groeide het be drijf, Coenen Dossier Service 'Goed voor elkaar'. Ze had er al vrij snel wat inkomsten uit, maar bleef afhankelijk van UWV-steun. „Ik hoor wel ande re verhalen, maar uit eigen er varing kan ik niet anders zeg gen dan dat ik van A tot Z te vreden ben over het UWV. Zo mocht ik de eerste tijd nadat ik werkloos werd, drie maanden vrijwilligerswerk doen in Sri Lanka, na de tsunami. Eerst in een weeshuis, later ging ik met een Nederlandse stichting op bezoek bij scholen die door de tsunami deels waren verwoest. Dankzij inzamelingsacties in Nederland die ik organiseerde, zijn die weer gerenoveerd." Een en ander droeg bij aan de waarde van haar curriculum vitae, oordeelde het UWV. Al speelde het overzicht van oplei ding en werkervaring géén rol bij de functie die Coenen nu bekleedt. „Ik werk nu in de uit vaartbranche, bij Monuta", ver telt Coenen lachend. „Via mijn eigen bedrijfje kwam ik met Monuta in contact en ik werd gevraagd relatiebeheerder te worden. En dat op mijn 59e! Hoewel mijn bedrijfje - dat nog wel bestaat en sinds kort te koop is - steeds beter liep, ging ik de uitdaging toch aan. „Joh, toen ik 60 was, kreeg ik een vast contract. Mooi toch? Inderdaad, toch in loondienst. Maar dat vind ik in dit geval niet erg. Ik heb zo veel vrijheid bij het invullen van de functie, bij het voeren van mijn agen da, bij het aanbrengen en uit voeren van ideeën. Ik word vol gend jaar augustus 65 en zal dan wel met pensioen gaan. Ik kijk daar helemaal niet naar uit, ik werk hier bij Monuta met ontzettend veel plezier." TIPS HINTS ZATERDAG 22 FEBRUARI 2014 door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Werkloos en in deze crisistijd toch weer een baan weten te vinden? Het kan. Lezers vertellen over hun onverwachte geluk! door Bauke Boersma Neem het lot in eigen hand. Doe het met passie en geloof. Geld overhouden a Ook uw verhaal vertellen? Stuur dan een mail naar: geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18