Een stukje pure chocola tegen wurgneigingen Statenleden staan niet afwijzend tegenover herindeling gemeenten Isabel vist achter het net 32 ZEEUWS-VLAANDEREN Hey Ray, Sinds we acht weken geleden zijn begonnen aan de Koesterchallen- ge, is er bijna zeven kilo minder Sheila! Het afvallen gaat dus lang zaam, maar gestaag. Dat is te dan ken aan het drie keer in de week een uur 'in de touwen hangen' in de sportschool, maar sinds een aantal weken ben ik ook meer op mijn voeding gaan letten. Ik dacht eerst dat dit niet echt nodig was. Toen ik begon met, voor mijn doen intensief, sporten, had ik mezelf al op dieet gezet; min der van alles, niks meer tussen door en al wat kon, verving ik door de light-variant. Goed bezig, dacht ik. Nou, niet dus. Op verzoek van mijn trainer en coach Bauke heb ik een kleine week een voedingsdagboek bijge houden. Letterlijk al-les wat ik at of dronk, moest ik invoeren in een computerprogrammaatje. Dat programma was netjes verdeeld in ochtend, middag, avond, en in geval van vreetbuien, nacht. Niet alleen moest je invullen wat je had genuttigd, maar ook hoeveel (in grammen) en om hoe laat. Mijn bloedhekel aan administra tie doen, speelde zodoende weer lekker op, maar ik heb het dag boek zonder smokkelen bijgehou den. Aan de hand van een code had Bauke ook inzage in mijn eet patroon en zo kon hij aan het eind van de week mijn voeding gaan analyseren. Ik kreeg uiteinde lijk een uitdraai van twee kantjes. Van het resultaat werd ik niet vro lijk. Ik bleek veel te wéinig te eten. Ja, te weinig. Zowat de helft te weinig. Zo ontbeerde ik nogal wat essentiële vitamines en mine ralen, alleen mijn fosfor en mag nesium zaten wel goed. De rest was vet knudde. Ik dacht nog: 'Weinig eten is toch goed? Zo val je toch ook sneller af?' Maar Bau ke hielp me al snel uit de droom. Mijn lijf heeft juist calorieën no dig om af te vallen. En het is zaak die binnen te krijgen met de juis te voedingsmiddelen. Vandaar dat alle light producten meteen in de ban moesten. Geen koffie meer met zoetjes, geen Coca Cola Zero. Zoetstoffen, zo leerde ik, mislei den je lichaam en verstoren je me tabolisme. Ze zijn prima als je al slank bent en dat wilt blijven, maar ze werken juist niet als je wilt afvallen. En ik dacht gezond bezig te zijn met mijn volkoren boterhammen, zilvervliesrijst en spaghetti-met- weinig-saus. Mis poes. Op aanra den van Bauke heb ik tarwebrood vervangen door speltbrood. Een oergraan. Net zo lekker en ge woon beter qua samenstelling. En wil ik écht iets lekkers tussen door omdat ik de neiging heb ie mand te wurgen, dan mag ik een stukje heel pure chocolade. Van die vrijheid maak ik dankbaar ge bruik. Verder schrap ik zoveel mo gelijk koolhydraten. Dus zo min mogelijk rijst, pasta en aardappe len. Is wel even wennen, want je moet wel aan je calorieën komen, dus moet je compenseren met ei witten. Zo at ik dus op de eerste avond van mijn nieuwe eetge woonten drie ons gepocheerde zalm en een bak sla. Smakelijk. Dat was iets té hardcore... De weegschaal geeft wel aan dat ik iets goed doe en ik voel me er goed bij. Dus op naar de min tien kilo. En dat vier ik dan met een extra groot stukje heel pure choco lade. Dertig gram ofzo. Omdat dat mag! Groetjes, Sheila Richard neemt het woord, staand op een voetenbankje. Hij weet waar hij het over heeft. Als ie mand de geschiedenis van Zaam slag kent, is het Richard wel. Hij stond ook aan de wieg van de vie ring van 850 jaar Zaamslag, want zo oud is het dorp. „Axel vierde vorig jaar nog maar 800 jaar stads rechten", merkt wethouder Van Hulle ietwat ballorig op. Hij prijst Richard en andere leden van de stichting 850 jaar Zaamslag voor hun inspanningen. Hét moment is dan aangebroken. Van Hulle mag een doek wegha len van 'iets' wat op de zijgevel aan een woning op de hoek Voor burcht-Plein is aangebracht. Het 'iets' blijkt een wapenschild te zijn, het wapenschild van de He ren van Zaamslag uit de periode 1350-1467. De Van Zuylens heer sten in die tijd over Zaamslag. Ze hadden er zelfs een kasteel, zoals ze op tal van andere plaatsen kas telen hadden. Richard: „De Haar in het Utrechtse Haarzuilens is nog wel hun bekendste slot." Axel vierde vorig jaar nog maar 800 jaar stadsrechten, Zaamslag zit op 850 jaar In het wapenschild komen de zui len als beeldmerk van de familie Van Zuylen terug en zijn merlet- ten (merels) te zien die al in het oudste wapen van Zaamslag voor kwamen. Het is volgens Richard allemaal historisch verantwoord. Hij heeft er speciaal een graf voor bezocht van de familie Van Zuy len in Gent. „Dezelfde soort zui len staan op dat graf." Met het wapenschild is de oudste geschiedenis van Zaamslag zicht baarder geworden. Veel opvallen der wordt een grote buitenschilde ring van de entree van het kasteel Zaamslag. Richard hoopt op plaat sing deze zomer. Voor die tijd, in april, is in de Protestantse kerk de presentatie van een boek over de vele kerken in Zaamslag. De publi catie is al - met de vele andere ac tiviteiten - vol trots aangekondigd op de Facebook-pagina Zaamslag 850 jaar. Historici gaan ook met hun tijd mee. FINALE VOICE KIDS - 'zi Polman sprak die woorden gister ochtend in de provinciale Staten commissie Bestuur over het altijd gevoelige onderwerp: bestuurlijke herindelingen van provincies en gemeenten. Aanleiding voor de discussie was een initiatief-voorstel van Groen- Links om te komen tot een ge meentelijke herindeling in Zee land. Die partij was met het idee gekomen om in Zeeland nog zes gemeenten te laten voortbestaan; Oost-Zeeuws-Vlaanderen, West- Zeeuws-Vlaanderen, Vlissingen- Borsele, Veere-Middelburg-Noord- Beveland, Goes-Reimerswaal-Ka- pelle en Tholen-Schouwen-Duive- land. De commissie stond wel sympa thiek tegenover het idee om de omvang van de gemeenten in Zee land eens tegen het licht te hou den. Maar het ging verschillende Statenleden te ver om direct al de puzzel in te vullen. Dat vindt Pol man ook: „Pas op voor blauwdruk- denken, dat is juist wat we minis ter Plasterk verwijten." Hij voeg de toe dat bij gemeenten het ge voel van urgentie groeit. Van diverse kanten werd er op ge hamerd dat er wel draagvlak moet zijn voor herindelingen. In dat ka der werd voorgesteld om eerst in te zetten op bestuurlijke samen werking tussen gemeenten, waar uit dan vervolgens een draagvlak voor mogelijke fusies kan groeien. Leen Harpe van GroenLinks gaf aan dat zijn voorstel geen wet van Meden en Perzen is. Zijn voorstel komt binnenkort in Provinciale Staten. PZC-verslaggevers Sheila van Doors- selaer en Raymond de Frel hebben zich een gezamenlijk doel gesteld: eind mei beklimmen ze de Alpe d'Huez. Ze haken aan bij het Zeeuws-Vlaamse sportproject Koes- terchallenge. Zij berichten in deze rubriek over hun drijfveer om meer te sporten en anders te eten. Historie Zaamslag steeds zichtbaarder door Harmen van der Werf ZAAMSLAC - Tientallen mensen staan vrijdagmiddag op de hoek van de Voorburcht en het Plein in Zaamslag. Zoveel volk zie je zelden bij elkaar op straat in het dorp. Een argeloze voorbijganger zal zich af vragen: wat doen die daar? Wet houder Frank van Hulle en archeo loog in opleiding Richard Lensen uit Zaamslag komen even later aan lopen. Ze gaan een stukje historie van het dorp g in ere herstellen. Frank van Hulle, wethouder i Richard Lensen (links) geeft uitleg bij het door wethouder Frank van Hulle (helemaal rechts) onthulde wapenschild van de Heren van Zaamslag op de gevel aan een woning op de hoek Voorburcht-Plein, foto Mark Neelemans door René Schrier MIDDELBURG - Isabel Provoost (14) uit Middelburg hoorde vrijdagavond bij de beste drie kandidaten in de finale van het televisieprogramrtia The Voice Kids. Ze bleef als laatste over met Stephanie en de uiteindelijke winnaar Ayoub. Isa bel kreeg veel lof voor haar single 'I don't believe you'. „Wat is dit mooi. Je weet me zo te raken. Ik geloof elk woord", zei haar coach Simon Keizer, van het Volendamse duo Nick Simon, foto Laura Oldenbroek/Hollandse Hoogte MIDDELBURG - „Het is belangrijk dat Zeeland zelf de regie neemt over zijn bestuurlijke toekomst", al dus Commissaris van de Koning Han Polman. „De provincie moet de toekomst niet over zich heen la ten komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 148