Gemeenten trappen Staten op de tenen Identiteit ONDERZOEK Op een bijeenkomst in het statige Middelburgse stadhuis zijn de 25 machtigste Zeeuwen gepresenteerd 30 ZEELAND De top 25 MIDDELBURG - Henk van Koeverin ge is wel wat gewend geraakt in zijn rijke loopbaan. En toch voelt hij zich wat ongemakkelijk bij zijn uitverkiezing tot machtigste man van Zeeland. „Ik hoop dat het snel overwaait", zegt hij met een dikke glimlach. „Want je hebt er alleen maar last van." Wie de provincie kwaad gezind zou zijn, had gisteren in het oude stadhuis van Middelburg een gevoelige slag kunnen slaan. In de burgerzaal waren de in vloedrijkste mannen en vrou- wen van Zeeland bijeen. Sommi gen namen de uitverkiezing (het resultaat van een jaar diepgra vend onderzoek van de PZC en University College Roosevelt) met een korreltje zout, anderen waren stiekem maar wat trots dat ze bij de top 25 hoorden. De nummer drie van dat stel, CD A-gedeputeerde Kees van Be- veren komt nog net op tijd bin nen lopen om te horen dat hem door anderen een belangrijke po sitie wordt toebedacht. Hij hecht er weinig waarde aan, aangezien er volgens hem toch nooit veel klopt van wat er in de Zeeuwse krant staat, roept hij de zaal in. Het akkefietje over de uit zijn mond opgetekende streep door de plannen voor een Wester- s'chelde Container Terminal (WCT), zit hem blijkbaar nog hoog. Commissaris van de ko ning Han Polman, die na Van Be- veren naar voren wordt geroe pen, voelt zich duidelijk onge makkelijk bij de openlijke schof fering in dit gezelschap en weet - een nummer twee waardig - die plooi op diplomatieke wijze glad te strijken. „Dit is voor mij, in mijn inburgeringsperiode in Zeeland, een fantastische manier om te weten hoe de hazen lo pen." De hoogst genoteerde vrouw op de lijst, Polmans voorganger en oud CD A-minister Karla Peijs, doet ook een opvallende duit in het zakje. De macht ligt vooral bij mannen, omdat mannen el kaar benoemen, plaagt ze. Uitge daagd door de gespreksleider, er kent Peijs dat zij destijds als com missaris van de koningin ook zo haar invloed had kunnen uitoefe nen op de benoeming van vrou wen op Zeeuwse burgemeesters posten. Peijs geeft aan verschil lende potentiële kandidaten te hebben aangedragen. „En ik con stateer dat ze het niet zijn gewor den." Twee uur en 25 invloedrijken la ter zakt het gezelschap af naar de foyer beneden. Voor een borrel, bitterballen en netwerken op ni veau. Dit is voor mij een fantastische manier om te weten hoe de hazen hier lopen In de brief die donderdag is ver stuurd spreken de vier gemeenten hun bezorgdheid uit over de gevol gen van de bezuinigingsplannen van Gedeputeerde Staten voor de Zeeuwse economie en de leefbaar heid in de regio (13 miljoen dit jaar, 5,6 in 2015). Ook is er kritiek op bezuinigingen op de ontwik- keltaken van de provincie. Gede puteerde Van Beveren wordt in het schrijven persoonlijk aange sproken als het er om gaat dat 'eerst bij de voorjaarsnota' een be zinning volgt op de uit te zetten koers. De gemeenten daarover: „Dit lijkt ons onverstandig gelet op de grote impact die voorlig gend voorstel voor de economi sche ontwikkeling van de provin cie zal hebben. Wij adviseren u dringend om niet nu te beslissen om straks wellicht bepaalde zaken weer terug te moeten draaien." De gemeenten hadden ook betrok ken willen worden bij het vooro verleg over het bezuinigingsvoor stel van GS. De brief kwam giste ren aan de orde in een vergade ring van de provincie statencom missie Bestuur, Fianciën en Wel zijn. Veel waardering had de com missie niet voor het schrijven. SGP: 'Niet zo'n goed signaal van uit de gemeenten'. WD: 'ver baasd over de aanmatigende toon'. CDA: 'Eerst waren we samen met elkaar, nu tegenover elkaar'. Al leen A. Hijgenaar (D66) zag iets positiefs. Hij las er uit dat de ge meenten aanbieden een deel van de bezuinigingen voor hun reke ning te nemen. C. Bierens (WD) en Van Beveren moesten hem uit die droom helpen. In de brief staat namelijk niet meer, dan dat de gemeenten mee willen denken over de bezuinigingen. Voor de ge deputeerde kwam de brief als een verrassing liet hij weten. Hij teken de er bij aan dat het maar 4 van de 13 Zeeuwse gemeenten betreft. Dat zegt volgens hem wel wat. Hij bestreed - zoals ook sommige Sta tenleden aangaven - dat alle ont wikkelingstaken van de provincie worden geschrapt. Hij kondigde aan met plezier een lijstje met pro jecten in die vier betreffende ge meenten op tafel te leggen. Leen Harpe (GroenLinks) had de mees te kritiek op de bezuinigingsplan nen. Volgens hem is daarmee de fi nanciële paragraaf van het college programma geschrapt. Gedepu teerde Van Beveren bestreed dat. Er worden nog steeds grote projec ten uitgevoerd, zei hij. Adviseren dringend om niet nu te beslissen om straks bepaalde zaken weer terug te moeten draaien Nu moeten we opeens op zoek naar de Zeeuwse identiteit, omdat die volgens Minister Plasterk niet bestaat en wij dus wel even bij Zuid-Holland gevoegd kunnen worden. Limburg, Friesland en Brabant zouden die eigen iden titeit wel hebben en kunnen zo zelfstandig blijven. Wat een kul-argumentatie, ik moet nog zien wat er van komt (vorig jaar moesten we nog samen met West-Brabant), maar het is natuurlijk wel al voer voor dis cussie. Gisteren werd er in de ze krant aan een aantal Zeeuw en gevraagd waar ze Plasterk mee naar toe zouden nemen om hem van het bestaan van de Zeeuwse identiteit te over tuigen. De ffuitboeren van Ka- pelle werd er gezegd, Oostdijk, waar bewoners zelf een super markt runnen, werd genoemd, en zo kwam er nog een aantal voorbeelden. Ik vroeg me af waar ik Plasterk mee naar toe zou nemen. Ik denk dat ik zou beginnen op de Koewacht om hem daar in een weiland met een boer te laten praten die hij waarschijnlijk nooit van zijn le ven zal kunnen verstaan, en waarvan hij zal zeggen dat het een Belg was. Na een kort be zoek aan de industrie in de ka naalzone, gaan we in Sluis naar de seksshops, lunchen we in een van de overvolle sterrenres taurants, om vervolgens via Kruiningen, waar de SGP de grootste partij lijkt te gaan wor den, de gereformeerde gemeen te op Tholen te bezoeken. Daar na gaat hij op Schouwen-Duive- land naar het naaktstrand, in Middelburg mag hij dan even langs Provinciale Staten, waar na we aldaar in de historische binnenstad op een terras gaan dineren en hij tussen de stu denten van de Roosevelt Aca demy een bijna Randstedelijke sfeer zal proeven. Tenslotte eindigen we zo zat als een balletje op het carnaval van Sas van Gent, waar hij in m'n armen zal vallen en zal zeg gen: „Ik had gelijk, Zeeland heeft geen identiteit. Dit is een unieke provincie, met zoveel verschillen tussen mensen, ei landen en streken, laat maar. Jullie passen eigenlijk nergens bij. Blijf maar gewoon Zee land." zaterdag 1 Henk van Koeveringe 2 Han Polman 3 Kees van Beveren 4 Toine Poppelaars 5 Martin Verbrugge 6 Ben de Reu 7 George van Heukelom 8 Karla Peijs 9 Barbara Oomen 10 Daan van Doorn 11 Jan Lonink 12 Kees Bierens 13 Cees van Liere 14 Carla Schönknecht-Vermeulen 15 Co van Schaik 16 Peter de Koeijer 17 Albert de Vries 18 Jo-Annes de Bat 19 Adri de Buck 20 Ad Verseput 21 Paul Rademacher 22 Wies Saman 23 Frans Lievens 24 Dick van den Bout 25 Gerard van Harten I Henk van Koeveringe Wie wat wil, moet bij hen zijn door Marcel Modde i Han Polman Han Polman door René Schrier middelburg - Vier Zeeuwse ge meenten (Veere, Vlissingen, Schou- wen-Duiveland en Middelburg) zijn met een brief over provinciale be zuinigingen flink op de tenen van Provinciale Staten gaan staan. En vooral op de tenen van gedeputeer de Kees van Beveren (CDA, financi ën). Het aftellen van 25 tot 1 brengt enige spanning in de burgerzaal. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Kees van Beveren Maikel Harte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 146