Een krotekoker mie een kop as een slegge CULTUUR 41 Sprookjes komen tot leven Barokensemble in Zaamslag HZ Cult: de kunst van verleiden Stukafest is dinsdag in Middelburg. Het publiek kan muziek, dans en kunst zien in de intimiteit van de studentenkamer. Ze had het meegemaakt toen ze studeerde in En schede en ze vond dat Mid delburg ook een Stukafest moet hebben. De Middelburgse studen te Rosanna Baas van nu de Univer sity College Roosevelt (UCR), trommelde bestuursleden op en Stukafest Middelburg was een feit. Stukafest is de intrigerende naam •voor een studentenkamerfestival. Studenten stellen hun kamers open voor getalenteerde acteurs, musici, dansers en kunstenaars in het algemeen. In negen Middel burgse studentenkamers wordt dinsdag opgetreden en als de voor stelling voorbij is, wacht verderop een nieuwe. Daniël van Veen, student en be stuurslid, zegt: „Het sleutelwoord voor Stukafest is intimiteit én laagdrempeligheid. Je zit onder een hoogslaper, dicht tegen elkaar aan en je luistert naar een sin- ger-songwriter, zoals Marike Ja ger. Elk optreden duurt een half uur. Na Marike kun je bijvoor beeld kiezen voor 111 Skill Squad, een dansgroep." Stukafest wil zoveel mogelijk Zeeuwen bij het festival betrek ken. Studente, bestuurslid Kim Bergen: „We willen ook wat terug doen voor de stad. We zouden het erg leuk vinden als jong en oud, student en gewoon belang stellenden komen." Stukafest is dus niet alleen be stemd voor de 6oo UCR-studen- ten die Middelburg telt, of voor de studenten van buurgemeente Vlissingen. „Hier is het niet voor ;l-1 Cf I mm en door studenten, zoals in de gro te studentensteden. Inderdaad, ook de buurman is welkom." Het Stukafest-bestuur vergadert deze middag in een van de stu dentenkamers in Middelburg. Er hangen oude lp's aan de muur, hun hoezen en posters. We zitten op een tweedehands bankstel en bijpassende zware stoelen, die rond een salontafel staan. De kaar sen zijn voor de gelegenheid aan gestoken. Een afwas staat klaar om gedaan te worden. De studen ten drinken thee, overdag geen bier. Maar dinsdag zullen er vast bier en borrelnootjes zijn. „En we ruimen nog op voor die tijd." De intieme sfeer in de huiskamer zal de voorstelling goed doen. „Dat weten we zeker, en wanneer zit je zo dichtbij dat je ook de artiest kunt aanraken." Eén huiskamer is voor de Kunst bende en Scoop bestemd. Op dat adres ga je een 'blind date' aan. Stukafest is ontstaan naar aanlei ding van het Broadway Festival in Texel. Studenten van de universi teit van Nijmegen namen het idee over en maakten er Stukafest van. In 2001 was de primeur op de campus van Nijmegen. Stukafest kan het beslissende zet je geven aan talenten om door te breken. Marike Jager bijvoorbeeld trad tien jaar geleden op tijdens Stukafest in Maastricht. Zij was toen zelf nog een studente. Nu heeft ze drie albums en al heel wat podiumervaring. TERNEUZEN - Alle leerlingen van Balletschool Lilianne Butler wer ken mee aan de voorstelling Won derland die zaterdagavond en zon dagmiddag wordt opgevoerd in het Scheldetheater in Terneuzen. Zij brengen in verschillende dans stijlen tal van sprookjes tot leven. Het programma biedt klassiek en modern ballet, jazz- en streetdan- ce. Groepschoreografieën en so lo's wisselen elkaar steeds af. ZAAMSLAG - Het barokensemble Eik en Linde belicht de compo nist Joseph Haydn en tijdgenoten in 'Onstuimig Wenen'. Het be gint met de ouverture van de ope ra Doktor und Apotheker van Carl Ditters von Dittersdorf. Daar na worden de symfonie in C van Vanhal en het pianoconcert in Es (KV449) van Mozart gespeeld. Van Haydn zelf wordt de Trauer- sinfonie in e vertolkt. VLISSINGEN - Als je antwoord wilt hebben op de vraag hoe je ie mand in de disco of de super markt moet verleiden, kom dan 25 februari naar de cabaretlezing 'De Psychologen'Hans Reijnier- se en zijn tegenspeelster Petra de Bil ontwikkelden voor HZ Cult deze theatervoorstelling. De twee psychologen ontrafelen de kunsten en achtergronden van het pure verleiden. De voorstelling begint om 19.00 uur, Arsenaaltheater Vlissingen. Een wuufje uut Krab- bendieke beld'n op over de zurge die a ze ao over 't verdwienen van 't Zeêuws. Ze vond het erg, eèl jammer dat het aol- mae minder en minder gebruukt wordt. Ik most het bevestige. Op de laegere scholen bin d'r bienae gin guus mï die a nog dialect spre ke. Of a t'r wat an te doen is? En zö ja, wien a dat da mö doe? Ik most bekenne da 'k dienke a t'r mae weinig an te doen is, on danks Opa en Oma Pluus, de Zeêuwse Top40, Streektaal't Kerkje van Ellesdiek, de dialectvereênige enz. Taal verandert mie de maatschap pij mee en daè ka je nie vee an doe. 'k nog een foto uut Corn wall van een uusje daè a opstaèt a 't wuufje die a daè eweund d'n les ten was die a nog Cornish sprak. Voe a me ier zövarre bin, za 't nog wè even anlópe, mae op d'n duur is het dialect zö vervlakt, da je 't nauwelijks nog as dialect op za merke: Nederlands mie een ac cent. Dat taal verandert wor ik daege- lijks gewaer noe a'k het Woorden boek der Zeeuwse Dialecten an het deurblaeren bin op zoek naè mo- aie woorden en uutdrukkingen. Daè bin vee meêr woorden die a 'k nie kenne, as wè. Toch praot ik dialect, a zoue misschien oanze grottevoaders en grotmoeders zeg ge at het nergens op trokt. Vee woorden en uutdrukkingen ange saemen mie de landbouw en het soort werk daè a de mensen in een bepaelde periode de kost mie verdiend'n. Wie eit het nog over een kroteko ker? Oait was het een functie in de meestove. Wie begriept het a je zeit a je aol je strienge mö trok- ke? „Dat iedereen zijn string moet uittrekken", zei het meisje. Dat is toch even een are waereld as die van het paeretuug. Een vent mie een kop as een sleg ge? Op een flat van tien öge je gin slegge noadig, dus za je ok nie wete oe a die d'r uutziet. Dat weet je a je wè es paelen motte zetten eit. Taal kan dus gewoon uutsturve. Volgens de website van het Max Planck Instituut worre vee talen mie uutsturven bedreigd. Volgens schattingen za d'n eit van de onge veer 7000 talen die a noe esproke worre op de waereld tegen het jaer 2100 uut'esturve weze. Me kunne dus nog even vooruut. En het proces ka je ok vertraege deur het Zeêuws te bluve gebru- ken. En ok de nieuwe media, zöas ze die noeme, kunne daè werach- tig an biedraege. Sterker nog: het gebeurt. Nog mae pas elee stoeng 'r in de krante een groat stik over Zeêuws op facebook:www.face- book.com/ZeeuwenBeLike. Ik vond'r een vèsje op van meêster D'n Ollander, wellicht de beken de Middelburgse zanger/dichter Jo den Hollander. Ik geef het weer zöas het op facebook staèt: Lammaketta akketuuteh ziejetwe, ketnognie geleze meh dah doek nog weh... joenge doe toch nie zo rear, anders krieg je krek een flair, meej een boel gedult komt voh mekkehrrrr yehyeh. Andere jonge gasten bin begonne mie een Zeeuws woordenboek op internet. A je op de site komt, lees je dit: Dit vonne de mèènsen leuk fleeweke: puup-ööge, vercouvere- re, koekoek, Wesgappel, zeuge en kontekoeke. Afijn kiek zelf mae es: www.zeeuwswoordenboek.nl Noe aor ik je a zegge, mae ik gin feestboek, me dat is nie erg. Dat is ok voe jongelui benee de tachtig. Die komme daèdeur wee in anrae- king mie het dialect. 'En aolle bit jes elpe, zei 't wuufje en ze pist'n in de zeê', ZATERDAG 22 FEBRUARI 2014 Cultuur vanaf de bank door Edith Ramakers i ciyj Enkele UCR-studenten en bestuursleden van Stukafest Middelburg vlnr: Kim Bergen, Daniël van Veen, Simone Landman en Rosanna Baas. foto Ruben Oreel Stukafest wordt 25 februari geopend met een gratis optreden van Hannoa (Joanneke ter Stege, 1990) in eetcafé de Geere (19.00 tot 20.00 uur). De eerste ronde begint om 20.30 uur. De studentenkamers liggen op loop-, fietsafstand in het centrum van Mid delburg. Een voorstelling kost 3.50 eu ro, drie voorstellingen 9,00 euro. Met de afterparty in het Schuttershoferbij kost het 12.00 euro. Zie voor meer in formatie www.stukafest.nl. Zaterdag 22 feb., 19.30 uur en zon dag 23 feb., 14.00 uur, Scheldethea ter, Terneuzen. Podium Zaamslag, zondag 23 februari, aanvang 15.00 uur, 18.00 euro. door Engel Reinhoudt Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail:cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Nae een maend is dit stikje nae te lezen op www.zeeuwsezanger.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 131