Terneuzenaren komen in Sotsji echt 44 Ik vind niet dat t «r 54 SPORT Christian Vos is producent van Studio Sportwinter. De voormalige Terneuzenaar is in Sotsji met de laatste loodjes bezig. _L Poseren met Skoblikova Jan Piet en Inge Schoonakker uit Terneuzen gingen in Sotsji op de foto met Lidia Skoblikova. Die Russische oud-schaatsster, inmiddels 74 jaar, deed drie keer mee aan de Winterspelen en won in totaal zes keer goud. In 1964 in Innsbruck, won ze vier afstanden. Het is, zegt hij met het einde in zicht, vooral heel anders dan de program ma's die hij al eer der heeft gemaakt. Omdat het in Rusland is, omdat het op prime ti me wordt uitgezonden en ook om dat er een nieuw duo aan tafel zit. „We hebben lang over dit pro gramma nagedacht", zegt Christi an Vos, die als producent verant woordelijk is voor Studio Sport winter van de NOS. „Ik kan nu zeggen dat het al weken lekker loopt. Dat horen we ook terug van mensen om ons heen." Vos, opgegroeid in Terneuzen en tegenwoordig inwoner van Am sterdam, sluit straks een paar bij zonder intensieve weken af. Dat het praatprogramma een succes zou worden, daar had hij een paar maanden geleden nog een hard hoofd in. „De moed zakte me bijna in de schoenen", legt Vos uit. „Hoe moeten we hier een goed programma gaan maken, dacht ik. Er mocht eigenlijk niks. Voor elke vierkante meter moes ten we vechten. In de laatste week voordat we van start gingen, maakten we lange dagen. Dan kom je er ook achter dat je in een ander land aan het werk bent. We hadden tafels nodig, maar die ble ken nergens te koop. Daar zijn we een week mee bezig geweest. Maar andere zaken bleken ineens binnen een dag geregeld." Het is, na de Spelen van 2006 in Türijn, nog maar de tweede keer dat de NOS het winterprogram- ma maakt. „In Vancouver was dat vanwege het tijdsverschil niet mo gelijk", legt Vos uit. De producent is ook nauw betrokken geweest bij De Avondetappe in de Tour de France en de Olympische Spelen van 2008 in Peking. „Nu maken we een ander soort programma. Normaal zenden we rond half elf, elf uur uit, nu om half negen. We hebben een jonge, frisse redactie, die echt goed werk levert. Daar naast vormen Henry Schut en Erben Wennemars een goed duo." Wennemars weet waarover hij. .praat, merkt Vos op. „Hij zit zo diep in die sport. Sommige zaken heeft hij vooraf al voorspeld. Zijn enthousiasme vinden wij heel prettig. Hij vraagt onze gasten aan tafel ook naar zaken die hij zelf heeft meegemaakt. Erben weet hoe het in de praktijk werkt." Presentator Henry Schut lijkt in Sotsji zijn naam definitief te heb ben gevestigd. Vos: „Het is een succes en dat is prettig voor hem. Mart Smeets heeft een bepaalde manier van presenteren en Henry heeft ook zijn eigen stijl. Ik vind niet dat je hem de opvolger van je Henry Schut de opvolger van Mart Smeets kunt noemen Mart kunt noemen. Hij volgt het programma van Mart op. De kijk cijfers zijn heel goed en dat geeft veel voldoening. Het succes straalt af op alles en iedereen." Vos maakt onderdeel uit van een team van zo'n honderd medewer kers. Het voortraject richting Sot sji is voor veel mensen bij de NOS interessant en leerzaam ge weest. „Natuurlijk hebben ook wij met de Russische bureaucra tie te maken gehad. Ze doen hier anders zaken dan wij gewend zijn. De mensen zijn soms wat te rughoudend, kijken eerst de kat uit de boom, maar ze warmen langzaam op. De Russen hebben hier nu ook wel iets moois zien ontstaan." In oktober reisde Vos naar Sotsji, samen met mensen van de regie en redactie. „We trokken met mensen van Heineken op, omdat we graag dicht bij het Holland House zitten. We zochten naar ge schikte gebouwen, maar kwamen er niet uit. In januari ben ik nog een keer teruggegaan. Uiteinde lijk hebben we voor de achtertuin van het hotel gekozen. Dat moet later een nachtclub worden. We hebben een prachtig uitzicht op de olympische hal. Dat is ook be langrijk. Als kijker moet je de Olympische Spelen echt kunnen zien." Het Holland House ligt vlakbij en dat levert veel voordelen op, weet Vos. „De sporters kunnen nadat ze gehuldigd zijn zo doorlopen naar ons. Het programma begint hier om half twaalf Russische tijd. Dan kun je de sporters geluk kig nog net aan tafel krijgen. Dan is het geld het dus waard. De spor ters komen ook graag, omdat bij ons een goede, ontspannen sfeer hangt. Er is ook niet heel veel kri tiek te leveren op deze Spelen. Na tuurlijk is er veel over Poetin ge zegd. Maar voor ons ligt de focus op sport. En alles is hier goed gere geld. Minstens even goed als bij anders Olympische Spelen." Hij werkt in Sotsji opnieuw samen met de ervaren regisseur Matthias Bouman. „Dat gebeurt op basis van vertrouwen. Het is een heel prettige samenwerking. In Rus land moet je ook echt op elkaar durven vertrouwen. Zo was het zes jaar geleden in Peking ook. De eerste week daar was echt lastig. Wat moet dit worden, dachten we. Maar als ik nu terugkijk, zeg ik: we hebben daar toen een fan tastisch programma gemaakt." Pas halverwege de tweede week in Sotsji zat Christian Vos echt in het juiste ritme. „Ook dankzij de productie-assistente, die echt al les voor me regelt. Ik kan me daar door echt met de grote lijnen be zighouden." En soms, heel soms, was er even een gaatje om wat te sporten. „Even hardlopen langs het water of met een basketbal aan de slag", zegt de oud-speler van het Ter- neuzense Scheldesport. Achter over leunen omdat het program ma liep, was er echter niet bij. „Je moet altijd scherp blijven. We zijn in een ander land, bij een eve nement waar de hele wereld naar kijkt. Dan mag je geen fouten ma ken." Omdat de voorbereiding op de Tour de France nu bezig is bij de NOS, zit Vos deze zomer niet in Frankrijk. En hij hoeft, zoals de za ken er nu voorstaan, ook niet naar het WK voetbal in Brazilië. „Het WK hockey dat op 31 mei in Den Haag begint, wordt mijn volgen de klus. Het is sowieso weer een mooi jaar voor ons, met deze Spe len, de Tour en de WK's hockey, voetbal en roeien. Ik ben gek op sport en het is iedere keer weer anders. Ik voel nog steeds kriebels en heb altijd weer zin in een nieuw project. Jack van Gelder zegt altijd: 'Als je het niet .meer leuk vindt, moet je wat anders gaan doen'. Zo denk ik er ook over." Voor de buitenlandse pers lijkt het alsof Ne derlandse supporters in Sotsji alleen maar aan wezig zijn om naar het schaatsen te kijken. Maar niets is minder waar. Ook sporten waar Neder land niet in uitblinkt of zelfs ont breekt, worden door Oranje-sup porters bezocht. Zo ook door Jan Piet Schoonakker uit Terneuzen. Hij reisde samen met zijn vrouw Inge en hun vrienden Christiaan Hiensch en Esther van Rooijen af naar het Russische winterparadijs met het idee om 'nieuwe' sporten te bekijken. „Natuurlijk zijn we ook naar het- schaatsen gaan kijken", vertelt Schoonakker. „Maar voorafheb ben we met z'n allen afgesproken om ook bij andere sporten te gaan kijken. Schaatsen kennen we na tuurlijk allemaal en is ook leuk om bij te zijn, zeker als Nederlan der. Maar de Olympische Spelen zijn meer dan dat. We zijn naar het skiën, ijshockey en curling ge weest." Vooral het skiën leverde mooie momenten op. „De sfeer daar was heel gemoedelijk. Supporters van alle landen stonden door elkaar heen en praatten met elkaar. Ook als ze geen Engels spraken. Dan ging het gewoon met handen en voeten. Op een gegeven moment raakten we in gesprek met een echtpaar. Die mensen vertelden ons dat ze voor hun zoon kwa men. Bleken het de ouders van de Amerikaan Travis Ganong. Hij werd vijfde op de afdaling. Dat vonden we erg bijzonder, dat we gewoon bij de ouders van een olympiër stonden." Maar niet alleen bij het skiën bleek iedereen zo benaderbaar. Ook andere sporters en oud-spor ters stonden open voor een praat je, geeft Schoonakker aan. „We stonden bij een meisje dat pins verkocht, een soort speldjes. Op eens kwam er een vrouw aanlo pen die met ons begon te praten. OLYMPISCHE HELD 'Het succes van het programma door Barry van der Hooft Christian Vos door Daniel Vervelde De vier Terneuzense Oranje-fans: Jan Piet Schoonakker (links), Christiaan Hiensch, Esther van Rooijen en Inge Schoonakker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 118