nieuwe Alberto Tomba 'La Bomba' >ORT 53 L; el Minuut stilte na estafettegoud De 4x6 kilometer estafette bij het biadon is een prooi ge worden voor de vrouwen uit Oekraïne. Ze bleven de Rus sen en Noren ruim voor. De nummer twee kwam binnen met een achterstand van 26,4 seconden, de nummer drie had 17,6 seconden meer nodig dan de winnaars die rond gingen in 1.10.02,5. Tijdens de persconferentie na afloop vroeg de Oekraïense ploeg bij monde van Olena Pidroes- jna om een minuut stilte voor de doden die vielen bij de volksopstand in Kiev. STIMULERENDE MIDDELEN Twee dopinggevallen in Sotsji Evi Sachenbacher-Stehle heeft gisteren bevestigd dat ze in Sotsji positiefis bevonden bij een dopingtest. In een verklaring schreef de Duitse biatlete, die vierde werd, dat het 'de ergste nachtmerrie is die men zich kan voorstel len'. In haar urine zijn sporen gevonden van methylhexa- namine, een stimulerend middel. Ook de Italiaanse bob- sleeër Fruüani zou zijn gepakt. Volgens de Italiaanse olympische equipe mag hij niet meer meedoen met de viermansbob Volgens Jarle Pedersen, de Noorse bondscoach, zijn de Nederlandse triomfen in Sotsji het gesprek van de dag. „Rusland, Korea, Japan, de VS. Niemand vindt die 'clean sweeps' leuk. We zijn niet boos, wel teleurgesteld." Na het seizoen maakt hij een plan waarmee de Nederlanders de ko mende jaren misschien wel te ver slaan zijn. Eenvoudig is dat niet. „Het lijkt op de jarenlange Noorse dominantie in het langlaufen. Dat was ook niet goed voor de sport, daar zijn we in Noorwegen ook over na gaan denken. Met sponso ren en de organisatie van de we reldbekers hebben we geprobeerd andere landen te helpen." Deze Spelen werd het langlauf- goud beter verdeeld. Maar hele maal te vergelijken is het niet. „Jullie hebben zó veel goede schaatsers. Maar dat is geen ex cuus voor het niet doorbreken van een paar goede Noren." Hulp uit Nederland is bij Peder sen zeker welkom. „In een IOC-sessie heb ik al de nodige kennis van coaches opgedaan. Maar de vraag is natuurlijk of ze alles delen. Dat zullen we ze moe ten vragen. Op dit moment is er geen contact tussen ons." Pedersen denkt erover met zijn ploeg meer-in Heerenveen te ko men trainen. In Thialf hangt een geavanceerd camerasysteem dat de schaatsers nauwkeurig moni- tort. Oud-olympisch kampioene weet te verkopen, maakt hem im mens populair. Bij de pers, bij de dames, maar vooral ook bij de ski liefhebbers. Voor een slalomskiër van zijn gewicht heeft hij een op vallend lichtvoetige stijl. Als een scheermes kan Tomba langs de poortjes zigzaggen. Traditiege trouw doet hij dat vooral in zijn tweede run. De Italiaan heeft de onhandige gewoonte zich in zijn eerste run op (soms forse) achter stand te laten skiën. Meestal En de 'Messiah of the Moun tains' is nog altijd vrijgezel, iets waar zijn moeder niet onverdeeld gelukkig mee is brengt dat het beste bij hem naar boven: in de tweede slalom stort hij zich naar beneden alsof de dui vel hem op de hielen zit. In 'Albertoville', pakt Tomba nog maals de olympische titel op de reuzenslalom. Op de slalom pakt hij slechts zilver - ook nu door een te langzame eerste run. Daar na wint Tomba nog veel, maar geen olympisch goud meer. Hij stopt na de teleurstellend verlo pen Spelen van 1998. Tomba is de druk van het sterrenbestaan en de torenhoge sportieve verwach tingen moe. Zestien jaar later blijkt er nog wei nig veranderd in het leven van de Italiaan. Skiën doet hij niet meer, maar in Italië is Tomba nog steeds een graag geziene gast in de me dia. En de zelfverklaarde 'Messiah of the Mountains' is nog altijd vrij gezel, iets waar zijn moeder niet gelukkig mee is. Tomba zelf stelt dat de vrouwen nog steeds voor hem in de rij staan. „Als ze me alle maal willen, is het toch niet eerlijk om er maar één te kiezen?" Maar, zo filosofeerde Tomba La Bomba tegenover een journalist: mis schien wordt het toch eens tijd om op zoek te gaan naar die ene vrouw en een gezinnetje te stich ten. „Dat is mijn droom, een fami lie. En een kleine super Tomba." Wellicht is het ooit die super Tom ba die het gat opvult dat de oude met zijn afscheid achterliet. Tot het zover is, zijn het de minder kleurrijke skiërs die de prijzen mo gen verdelen. Yvonne van Gennip pleit voor in ternationale ploegen. Het begin is daar, verschillende Nederlandse teams hebben er al een buitenlan der bij zitten. „Misschien kunnen er ook Nederlanders naar een bui tenlandse ploeg. Nederlandse coaches in het buitenland zijn er al: Bart Schouten bij de Canade zen, Bart Veldkamp, de mannen in Inzeil. Maar of het ooit echt zal veranderen... In Canada of de VS is schaatsen gewoon geen sport met een historie. Wij zouden in Nederland ook het Chinese tafel- tennismodel niet kunnen kopië ren. Hoeveel jongens en meisjes beginnen met tafeltennis?" De ISU weet waar het over moet gaan komende zomer op het con gres. Voorzitter Ottavio Cinquan- ta kondigde gisteren hervormin gen aan. Hij vindt het langebaan schaatsen saai en stelt voor de massastart toe te voegen aan de Olympische Spelen en de baan te verkorten van 400 naar, bijvoor beeld, 275 meter. Hij hoopt op meer spektakel. Aan de andere kant: voorspelbaar is het olympisch toernooi toch niet te noemen. Wie had gedacht aan Hong Zhang als winnares op de 1.000 meter? Aan Zbigniew Brodka op de 1.500 meter. Ook het goud van Stefan Groothuis en Michel Mulder op sterk bezette nummers was echt geen vanzelf sprekendheid. Dat Jorien ter Mors Ireen Wüst versloeg op 'haar' 1.500 meter evenmin. De zeges van de Chinese en de Pool, en ei genlijk ook die van shorttrackster Ter Mors, laten juist zien dat het wel degelijk mogelijk is om ertus sen te komen. In relatief korte tijd zelfs. „Daarom: we moeten ge woon aan de bak", zegt de Ameri kaanse coach Ryan Shimabukuro. „Over vier jaar kan alles anders zijn." Nicolien Sauerbreij en Michel le Dekker snowboarden van daag de parallelslalom. Voor de jonge Dekker het belangrijkste onderdeel deze Olympische Spe len. De kwalificatieruns begin nen al om 06.15 uur. De viermansbob van Edwin van Calker heeft vandaag (vanaf 17.30 uur) de eerste twee runs en morgen (vanaf 10.30 uur) de laatste twee. Op de schaatsbaan vormen de twee ploegenachtervolgin- gen het slotakkoord. Bij de vrou wen neemt Nederland het in de halve finale, om 14.30 uur, op te gen Japan. De mannen staan al in de fina le en treffen daarin om 16.00 uur Zuid-Korea. ZATERDAG 22 FEBRUARI 2014 151R i LOH j aan de buitenlanders mmm I Dit is menigeen een doorn in het oog. De 'clean sweeps' van Oranje op de 500, 5.000 en 10.000 meter (mannen) en 1.500 meter (vrouwen), foto VI Images .ü-' -uil üj v. a t'j .ijjt' 9ii Alberto Tomba. foto VI Images SPOORBOEKJE SOTSJI zie onze website/sotsji Al het actuele nieuws over de Olympische Spelen van Sotsji

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 117