Skiwereld wacht nog steeds op een 52 SPORT Verliezer krijgt Justin Bieber Skiër Oost-Timor geen echte exoot Nederland viert feest in Sotsji. Bij de overige schaatslanden is het chagrijn enorm. a •BgSSte. - - De Winterspelen leveren talrij ke rare, leuke, opmerkelijke en ontroerende zaken op. Die vin den hun plaats in deze rubriek die tijdens de Spelen dagelijks verschijnt. Schaatsen op noren mag in de Ver enigde Staten als een wat vreem de en geestdodende hobby wor den beschouwd, de ruigere va riant staat tijdens de Olympische Spelen wel volop in de belangstel ling. Vooral in de steden in gebie den met strenge winters richt de aandacht zich op ijshockey. De confrontatie met Canada in de hal ve finale bood gisteren een ideale uitlaatklep voor de fans om hun fanatisme te botvieren. De eigenaar van een bedrijf in de staat Illinois zag zijn kans schoon om de ontmoeting op ludieke wij ze uit te venten. Aan de gevel be vestigde hij een reusachtig recla mebord met daarop Justin Bieber als stralend middelpunt. De zan ger, geboren in Canada maar woonachtig in Californië, staat tussen twee spelers van beide lan den ingeklemd. De clou van de grap staat in witte letters op de voorgrond. „De verliezer houdt Bieber." Het tieneridool kan door zijn stra- patsen op weinig steun rekenen. Zijn vrije houding tegenover drank, drugs en vrouwen van lich te zeden zorgde vooral in conser vatieve streken voor een allergi sche reactie. Met de clash tegen Canada, de continentale derby, voor de deur kon het probleem eenvoudig worden opgelost. De winnaar mocht, als het aan de ma ker van het billboard lag, zijn han den van het probleemkind aftrek ken. De Spelen trekken een wissel op sporters maar evenzo op de aanwezige media. Met wallen onder de ogen en de creativi teit gedaald tot een absoluut nulpunt komt een exoot met een fraai verhaal als geroepen. Yohan Goutt Goncalves, een slalomskiër, voldoet perfect aan dit profiel. Althans op het eerste gezicht. Om de goden niet te verzoeken lazen veel journalisten louter een korte in troductie over hem. Daarin stond, dat hij de eerste atleet was die zich namens Oost-Ti- mor kwalificeerde voor de Winterspelen. De link met het eiland in de Stille Oceaan riep beelden op van stranden en ko kospalmen. De vergelijking met het bobteam van Jamaica en de film Cool Runnings lag voor de hand. Het klonk bijna te mooi om waar te zijn. En dat was het eigenlijk ook. Goncal ves is inderdaad in zijn eentje de afvaardiging van Oost-Ti- mor en kan wel degelijk skiën. Maar de tiener (19), zoon van een Franse vader en een Oost-Timorese moeder, groei de wel op in Europa. Het gros van de media zag dit (bewust) over het hoofd. In de slotweek moet je een goed verhaal na tuurlijk niet doodchecken. Opletten bij de biatlon. Canadese Thompson wint skicross Freestyleskiester Marielle Thompson is olympisch kam pioene op het onderdeel skicross. De 21-jarige Canadese bleef op de piste van Rosa Chatoer haar landgenote Kel- sey Serwa voor. Het brons ging naar de Zweedse Anna Holmlund. Ophélie David, meervoudig winnares van het wereldbekerklassement, viel in de finale en eindigde als vierde. Marion Josserand, de Francaise die in Vancouver nog brons won, werd al in de achtste finales uitgescha keld. Bij de mannen was het podium volledig Frans. Schaatsen. Zijn wij nou zo goed, of is de rest zo slecht? De Nederlandse ploeg komt terug uit Sotsji met 22 of 23 schaatsme- dailles. De buitenlanders kregen een paar mooie kruimels, maar verder was het twee weken lang Oranje Boven in de Adler Arena. Hamvraag is: hoe nu verder? Moet Nederland straks, eenmaal uitge- feest, aan het grotere belang van de schaatssport denken en aan ontwikkelingshulp doen? Of moe ten die andere landen zelf de handschoen oppakken? Of, dat kan ook nog, zijn deze Olympi sche Spelen gewoon een moment opname die niets zegt over de hui dige staat van de sport? Op die laatste lijn zit Arie Koops, technisch directeur van de schaatsbond en bondscoach van de ploegen voor de achtervolging. „Natuurlijk hebben wij in Neder land geld, topcoaches en rijders met veel ervaring. Maar het is ook wel allemaal de goede kant opge vallen. Als je zo'n kunststukje ooit wil herhalen, zal weer alles moeten kloppen en die kans is niet zo groot." Een deel van de concurrentie heeft het bovendien zelf laten af weten, vindt Koops. „Op de 10 ki lometer hebben andere landen het gewoon laten gebeuren dat Nederland 1,2 en 3 werd. Er lag brons klaar voor bijvoorbeeld een Noor. Maar ze deden niet mee. Kijk naar de Amerikanen. Die wa ren echt heel goed in het voorsei zoen. Zij hadden de potentie om ook hier zo goed te zijn, alleen het lukt ze niet. Het woord is aan de buitenlanders." De mening van Bart Veldkamp, coach in dienst van de Belgen, staat daar redelijk haaks op. Eigen lijk, zegt hij, heeft Nederland het op de vorige Spelen in Vancouver gewoon slecht gedaan. En zien we nu een normale afspiegeling van de krachtsverhoudingen. „Ne derland heeft een stap vooruit ge daan, de rest een stap achteruit." Hij is er niet bang voor dat al die oranje 'sweeps' het peloton demo tiveren. „Ik vind wel dat Neder land zelf een rol moet spelen bij Ik vind dat Nederland een rol moet spelen bij het ontwikkelen van de rest het ontwikkelen van de rest. Durf je kennis te delen. Veel landen hebben geen goed programma. Ze zijn gericht op één individu. Voor vier ton kan je in heel veel landen een schaatsbond sponsoren. Dat zegt genoeg." Marnix Wieberdink is een expert op dit gebied, een pionier. De Apeldoorner ondervond aanvan kelijk veel weerstand, toen hij een jaar of vijf geleden aangaf een schaatsschool voor 'niet-Nederlan- ders' te willen openen. Nu wordt zijn academie in Inzeil, met twin tig schaatsers, mede gefinancierd door de internationale schaatsfe- deratie. Wieberdink wil de Neder landse suprematie op termijn doorbreken. Met Jeremy Wother- spoon, Jan Bos en Wim den Eisen als trainers breken de eerste talen ten langzaam door. Negatief is Wieberdink niet over de eenzijdige medailleverdeling in Sotsji. „Ik maak me pas zorgen als het zo doorgaat en het interna tionale niveau bij de buitenlan ders niet omhoog gaat." Het middel volgens hem: geld. „TVM zegt te werken met een budget van 3,5 miljoen euro voor zes schaatsers en twaalf begelei ders. Wij doen het in Inzeil met minder dan een half miljoen voor twintig schaatsers en tien begelei ders. Daar zit mijn oppasmeisje bij, die filmt de trainingen." Niet gek dus dat Nederland het goed doet, wil hij maar zeggen. Behalve Nederlandse bedrijven ('investeer in buitenlanders') roept Wieberdink de ISU op wat te doen. „Begin zo'n academie als die van ons ook in Oceanië. Türn inliners om tot schaatsers. Daar naast moeten de stadions voller, of in ieder geval voller lijken, en moet er meer schaatsen op tv ko men in andere landen. Pas dan krijg je aanwas van jeugd." Aksel Lund Svindal, Bode Miller, Alexis Peinturault, enzovoorts, het zijn allemaal prima skiërs, geen van hen is een Alberto Tom- ba. Dat vindt de 47-jarige Italiaan se playboy en drievoudig olym pisch kampioen zelf trouwens ook. „Toen ik zestien jaar geleden stopte, zeiden mensen dat het waarschijnlijk dertig jaar zou du ren voor er weer zo iemand als ik zou zijn. Ze hadden gelijk, maar ik zou echt wensen dat er weer ie mand als ik komt." Vandaag staat in Sotsji de presti gieuze slalom voor mannen op het programma. De winnaar zal wereldwijd de olympische jour naals halen. Maar de aandacht die Tomba in zijn hoogtijdagen op zich wist te richten, is voor de hui dige generatie niet weggelegd. Het rijkeluiszoontje uit Bologna, net als bijna iedere Italiaanse man een extreem moederskindje, brengt van 1987 tot en met 1998 een heel land in vervoering. Zijn nachtelijke escapades worden breed uitgemeten in de Italiaanse pers. Tomba maakt er een tweede sport van om zijn leven zo wild mogelijk over te laten komen. Tij dens de Winterspelen van 1992 in Albertville ('Albertoville' voor de Italianen) stelt Tomba zich se rieus voorbereid te hebben op het belangrijke toernooi, waarop hij zijn olympische titels op de sla lom en reuzenslalom moet verde digen. „Ik ben gewend om 's nachts om vijf uur naar bed te gaan met drie vrouwen. De laat ste tijd heb ik de zaken serieus aangepakt en ben ik om drie uur naar bed gegaan, met vijf vrou wen." Vaak overdrijft Tomba: in werkelijkheid is hij wel degelijk een serieus en toegewijd sport man. Elf jaar op rij wint hij mini maal één wedstrijd - een veelzeg gend gegeven. De manier waarop de vrouwen magneet met zijn zonnebankbrui- ne huid en zwarte lokken zichzelf 1 UITSLAGEN SOTSJI VROUWEN. Alpine ski. Vrouwen, slalom: 1. Shiffrin (VSt) 1.44,54 (52,62+51,92), 2. Schild (Oos) 1.45,07 (53,96+51,11), 3. Zettel (Oos) 1.45,35 (54,00+51,35), 4. Höfl-Riesch (Dui) 1.45,73, 5. Hansdotter (Zwe) 1.45,90, 6. Wikström (Zwe) 1.46,11. Biatlon. 4x6 km estafette: 1. Oekraïne (Vita Seme- renko/Dzjima/Valj Seme- renko/Pidroesjna) 1.10.02,5, 2. Rusland 1.10.28;9, 3. Noor wegen 1.10.40,1, 4. Tsjechië 1.11.25,7, 5. Wit-Rusland 1.11.33,4, 6. Italië 1.11.43,3". Freestyle-ski. Cross: 1. Thompson (Can), 2. Serwa (Can), 3. Holmlund (Zwe), 4. David (Fra), 5. Naslund (Zwe), 6. Ofner (Oos). Schaatsen. Achtervolging kwartfinales: Nederland (Jorien ter Mors/lreen Wüst/Lotte van Beek) wint van Verenigde Sta ten, Japan wint van Zuid-Ko- rea, Polen wint van Noorwe gen, Rusland wint van Cana da. Shorttrack. 1000 m: 1. Park Seung-Hi (ZKo), 2. Fan Kexin (Chn), 3. Shim Suk Hee (ZKo), 4. Smith (VSt), 5. Jorien ter Mors (Ned), 6. Malt- ais (Can), 18. Yara van Kerk hof (Ned). MANNEN. Curling. Om het goud: Canada- Groot-Brittannië 9-3. Om het brons: Zweden-Chi- na 6-4. IJshockey Halve finales: Zweden-Finland 2-1, Cana da-Verenigde Staten 1-0. Schaatsen. Achtervolging kwartfinales: SKICROSS Het woord is nu door Rik Spekenbrink en Johan Stobbe Bart Veldkamp Nederland (Jan Blokhuijsen/ Sven Kramer/Koen Verweij) wint van Frankrijk, Polen wint van Noorwegen, Zuid-Korea wint van Rusland, Canada wint van Verenigde Staten. Achtervolging halve finales op zaterdag: Nederland wint van Polen, Zuid-Korea wint van Canada. Shortrack. 500 m: 1. An (Rus), 2. Wu Dajing (Chn), 3. Cournoyer (Can), 4. Liang Wenhao (Chn), 5. Han Tianyu (Chn), 6. Celski (VSt), 7. Eley (GBr), 8. Sjinkie Knegt (Ned, 10. Freek van der Wart (Ned), 24. Niels Kerstholt (Ned). 5000 m aflossing: 1. Rusland (An/Elistratov/Grigorev/Zacha rov), 2. Verenigde Staten," 3. China, 4. Nederland (Daan Breeuwsma/Niels Kerstholt/Sjinkie Knegt/Freek van der Wart), 5. Kazachstan, 6. Canada. door Chris van Mersbergen Het skitoernooi in Sotsji ontbeert een Alberto Tomba. Die conclusie mag na twee weken afdalingen, Super G's en reuzen- slalommen wel getrokken wor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 116