met lege handen in de Adler Arena Canada en Zweden naar ijshockeyfinale Wijnbar SPORT 51 Koss wil vertrek top Noorse schaatsbond Oud-schaatser Johann Olav Koss wil dat de top van de Noorse schaatsbond na de blamage op de Spelen van Sot- sji opstapt. Op Twitter vroeg hij 'of de top van de schaats bond eindelijk overweegt om zijn positie ter beschikking te stellen'. Koss was woedend over de Noorse afzegging voor de to kilometer. De Noren deden dit om zich te spa ren voor de ploegachtervolging. 'De teleurstelling moet enorm zijn', stelde Koss fijntjes vast na afloop van de kwartfinale, waarin Noorwegen van Polen verloor. Slalomgoud voor Amerikaanse Shiffrin Het goud op de slalom bij het alpineskiën voor vrouwen is gewonnen door de jonge Amerikaanse Mikaela Shif frin. De 18-jarige skiester legde de basis voor haar over winning gisteren in de eerste run, waarin ze naaste con currente Maria Höfl-Riesch op bijna een halve seconde zette. Zilver was er toch wel verrassend voor de Oosten rijkse Marlies Schild, op 0,53 seconde. Haar landgenote Ka- thrin Zettel pakte het brons met een achterstand van 0,81 seconde op de winnares. Canada tegen de Verenigde Staten betekende een herhaling van de olympische finale van vier jaar ge leden. Toen bezorgde Sidney Cros by het gastland in de verlenging het goud (3-2). In de volgepakte Bolsjoi Ice Dome van Sotsji was Ja mie Benn de gevierde man bij de Canadezen. Hij maakte in de tweede periode het enige doel punt. De twee grootmachten in het ijs hockey gaven elkaar nauwelijks iets toe tijdens de beladen kracht meting in Sotsji. De Amerikanen begonnen als lichte favoriet aan het duel met de Canadezen, die vooralsnog niet al te veel indruk konden maken in Sotsji. Vooral t, van de baan, heeft geen snelheid. Hij roept dat Breeuwsma moet gaan. Daarmee zijn de kansen verke ken. „Dat is het stomste wat je kunt doen, mij de laatste twee ronden laten rijden", zegt Breeuwsma. „Dan kun je Sjinkie er nog beter vier laten doen." Zelf zit hij er doorheen. Hij is goed, maar nog niet goed genoeg voor een vlammend eindschot. Weg zijn de Chinezen, weg is het brons. „Alles voor niks", zegt Breeuwsma. „Een rampscenario", vindt Knegt. „Niemand heeft gere kend. We hadden moeten reke nen." Verschillende scenario's zijn voor afgaand aan de finale doorgeno men. Een valpartij in de eerste ronde zit er niet bij. „We vallen nooit", zegt Knegt. „Nooit!" De laatste keer die hij zich herinnert is bij het olympisch kwalificatie toernooi van vier jaar geleden voor de Winterspelen van Vancou ver. Sotsji had de revanche moe ten worden. Het wordt een ultie me deceptie. „Dit is de belangrijk ste race in vier jaar", stelt Knegt. „Als je die verkloot, ben je een dombo." we gaan weg met nul medailles." Wat nu precies de oorzaak is van de falende Amerikanen blijft vaag. Eerst was er de pakkendis- cussie, maar ook in het oude pak rijden ze beroerd. „Er speelden ge woon te veel zaken die hebben af geleid", zei Davis, zonder daar na der op in te gaan. Of hij na dit sei- Grote namen kwamen naar Sotsji voor medailles, maar waren er geen moment bij in de buurt zoen gaat stoppen, weet hij nog niet. „Eerst heb ik rust nodig. Tijd om mijn hoofd leeg te maken. En dan zullen we wel zien of ik op dit pad blijf." Van Skobrev gaat ook het verhaal dat hij er een punt achter gaat zet ten. Hij had, voor eigen publiek, de grote man moeten worden. Maar Skobrev is de afgelopen tijd met veel te veel andere dingen be zig geweest. Geld verdienen, bij voorbeeld. „Ik was niet goed genoeg voorbe reid, dat klopt. En in de laatste week hebben we, in onze jacht naar goud op de ploegachtervol ging, misschien wel te veel ge daan. Ik voel me in elk geval niet in vorm, overtraind. Maar als ik wel de 10 kilometer had gereden was ik echt niet aan de tijden van Kramer en Bergsma gekomen." De Nederlanders kwamen zonder problemen de dag door. Voor de vrouwen was er alleen een kwart finale, tegen de Verenigde Staten. Geen probleem voor Ireen Wüst, Lotte van Beek en Jorien ter Mors. De mannen versloegen eerst het zwakke Frankrijk, daarna met groot verschil ook de Polen. Zij staan vandaag in de finale tegen de Koreanen. REDACTIE SOTSJI Als je eenmaal in de olympische bubbel zit, moet je ervoor waken de rest van de wereld niet te verge ten. Er is meer dan sport, meer dan Sotsji, meer dan 1-2-3. Gelukkig is er internet. Kiev staat in brand, zien we. Collega's die na de Spelen via Oekraïne zouden te rugvliegen, hangen aan de lijn met Nederland om hun vlucht om te boeken. Een oud-minister, het had mijn oma kunnen zijn, wordt onder verdachte omstandigheden dood aangetroffen. Akelig. De econo mie schijnt weer te groeien. Da's mooi. Relativeren is, althans voor sommigen, een belangrijk mid del. Daarom proberen we een lange olympische dag in Sotsji als het even kan af te sluiten met een hapje en een drankje. Op de com pound, zo noemen we het strak aangelegde terrein van saaie me- diahotels, staat wel een knus wijn barretje. Daar wordt dag doorgenomen. Met een hele dikke knipoog. De Olympische Spelen noemen we 'het WK spelletjes'. Schaatsen is 'hardlopen op bevroren water". We lachen om de grap van Antho ny Curling. Maar ook in dit wijnbarretje loopt Crosby kon de hooggespannen verwachtingen niet waarmaken. De Canadese vedette was tegen de Verenigde Staten in de eerste periode dicht bij een doelpunt, maar hij sloeg de puck tegen de paal. In de tweede periode brak Benn, na een pass van achteruit van Jay Bouwmeester, de ban in de Bolsjoi Ice Dome: 1-0. Ondanks wat mogelijkheden over en weer bleef het daarbij. Zweden bereikte eerder op de dag de finale van het olympische ijs- hockeytoernooi. In de halve finale was het land nipt te sterk voor aartsvijand Finland: 2-1. De Finnen openden de score nog wel in de 27e minuut door Olli Jo- kinen, maar vijf minuten later trok Loui Eriksson de stand al weer gelijk. Inde 37e minuut scoorde Erik Karlsson wat later de winnende treffer bleek voor Zwe den. Net als in 1994 staan daar door Zweden en Canada tegen over elkaar in de finale. De Spelen noemen we 'WK spelletjes'. Schaatsen 'hardlopen op bevroren water*. We lachen om 'Anthony Curling* de spanning soms hoog op. De Russen nemen stevig in en vra gen de dj de meezingers uit zijn karaokekoffer te halen. Met de mi crofoon in de hand schreeuwen ze de longen uit hun lijf. Tot zo ver nog niks de hand. Veel ge schreeuw en weinig wol. Maar woensdagavond ging het, kennelijk, toch mis. Het was te gen vieren toen een groep feest vierders zo hard stond te sprin gen op de houten vloer, dat die het bijna begaf. En dat leek ook precies hun be doeling. De gastvrouw besloot de zaak te ontruimen. Een dag later was het regime in de wijnbar da nig versoberd. Geen karaoke meer en de bazin keek eerst even met wie ze van doen had voordat ze een tafeltje toewees. Het moet wel leuk blij ven, dat relativeren. ZATERDAG 22 FEBRUARI 2014 SCHAATSEN SKIËN iPj De Canadese ijshockeyers lig- u2J gen nog altijd op koers om hun olympische titel te prolonge ren. De kampioen van Vancouver 2010 bereikte gisteren de finale door de Verenigde Staten met 1-0 te verslaan. Canada strijdt morgen met Zweden om het goud. na eerste bocht - Niels Kerstholt probeert ploeggenoot Daan Breeuwsna op te tillen na de mislukte finale van de relay, foto Leo Vogelzang/VI Images Rik Spekenbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 115