Ter Mors: even niet scherp en de medaille is weg Drie grote namen staan 50 SPORT Vier jaar trainden de shorttrackers voor olympisch goud. Na een valpartij in de eerste bocht was alles voorbij. Canadese mannen prolongeren titel De Canadese curlingmannen hebben hun olympische ti tel van vier jaar geleden uit Vancouver met verve verde digd. In de finale in Sotsji waren ze duidelijk te sterk voor de Britse mannen: 9-3. De Canadezen onder leiding van Brad Jacobs kwamen geen moment in gevaar. In de eerste end pakten ze meteen een voorsprong van 2-0 en na de derde end was de wedstrijd eigenlijk al gespeeld (5-1). In de achtste end pakte Canada het beslissende punt: 9-3. In de halve finale kwam ze al snel op de vierde en laatste plaats te liggen. Ze bleef in het spoor van de koplopers, kon nog volgen, maar een versnelling inzetten om bij de eerste twee te komen, zat er geen moment in. Ogenschijnlijk gelaten, moegestreden, liet ze zich de kans op een medaille ont nemen. Dat voedde het idee dat het te veel was geweest, eerst de ploeg achtervolging op de langebaan en precies twee uur later, in een an der stadion, overschakelen naar het shorttrack. Ter Mors wilde van geen excuus weten. „Ik ben er juist luchtig mee omge gaan en heb op zich een prima dag gehad. Het zijn twee verschil lende dingen en zo heb ik het ook benaderd. In juli heb ik me gecom mitteerd aan de ploegachtervol ging en gezegd dat ik er alles voor zou doen. Toen wist ik al dat die op dezelfde dag zou zijn als de 1.000 meter. Als je dan moet rij den, moet je rijden." In die achtervolging hoefde de En- schedese, samen met Ireen Wüst en Lotte van Beek, zich ook niet bovenmatig in te spannen om in de kwartfinale van de Amerikaan- sen te winnen. Maar toch, het is wel 2,3 kilometer geconcentreerd Jorien ter Mors had gisteren de macht niet. En dus redde ze het niet op de 1.000 me ter en op een hoog tempo schaatsen. In een discipline die geen dagelijk se kost is voor Ter Mors. „Toch. heeft die race me geen parten ge speeld", herhaalde de winnares van de 1.500 meter bij het schaat sen. Wat dan wel? Ter Mors vertelde dat ze te veel 'de mentale ontspan ning had gezocht' in de twintig minuten tussen haar kwartfinale, waarin ze net op tijd van drie naar twee schaatste, en de halve fi nale. „Daardoor was ik niet oplettend genoeg. En het lukte me op het ijs niet om te schakelen." Bondscoach Jeroen Otter had het meteen na de race van Ter Mors druk met de mannen en had haar gisteravond nog niet gesproken. „Maar ik zag ook dat ze mentaal even niet scherp was. Ik had niet de indruk dat de tank leeg was, maar ze kon zich niet oppom- pen. Ter Mors won, met één tegenstan der, nog wel de B-finale om zo vijfde te worden op de 1.000 me ter. „Vier jaar geleden sprongen we op van het halen van een B-fi- nale. Maar daar is nu geen lol meer aan", zei Otter. Ter Mors vond dat ze met een vierde, vijfde en zesde plek een allround shorttracktoernooi had gereden. Maar haar grote droom, een olympische medaille in haar favoriete sport, ging niet in ver vulling. „Dan moet ik nog maar vier jaar door hè. Of deze Spelen mislukt zijn? Vraag me dat mor gen maar. We zijn nog niet klaar hè", doelde ze op het vervolg van de ploegachtervolging. Eerst de ploegachtervolging op de langebaan en precies twee uur later, in een ander stadion, het shorttrack Met de handen voor zijn I ogen stort Daan Breeuwsma op het ijs. Ongeloof, intens ver driet. Kapot is hij, hij kan nauwe lijks meer op zijn benen staan. Op het scorebord staat achter Ne derland een 4. Het had een 1 moe ten zijn. Languit blijft Breeuws ma liggen. Totdat Niels Kerstholt hem overeind tilt. „Dit is een hele harde klap", zegt Breeuwsma la ter, vechtend tegen de tranen. Al les wat mis kan gaan, gaat mis in de olympische finale van de aflos sing. Vierde. „Vier jaar trainen is in een halve ronde naar de klo ten." Al eerder. Als het startschot klinkt, wurmt Freek van der Wart zich als eerste Nederlander in het gedrang richting de eerste bocht. Een tikje, een duwtje. Bam, daar ligt hij. Nog voor hij halverwege de bocht is. „Ik kon er echt niets aan doen", stamelt Van der Wart. De starter moet conform de re gels affluiten, maar een signaal blijft uit. Weg droom, weg gou den medaille. Bondscoach Jeroen Otter vecht na de race in de mixedzone tegen Dit is de belangrijkste race in vier jaar. Als je die verkloot, ben je een dombo zijn tranen. De eerste woede heeft hij er in de kleedkamer al uitgegooid. Hij lijkt rustig, maar breekt toch. „Ik wilde de mensen zo graag laten zien hoe mooi deze sport is", zegt hij met een gebro ken stem. „Dat kinderen gaan zeg gen dat ze later Sjinkie Knegt wil len zijn en niet alleen Sven Kra mer. Ik had die gasten een medail le zo gegund. En dan wordt die weggenomen door de starter. Die zat gewoon te slapen. Wilde ken nelijk naar huis, naar de whisky." Bekomen van de eerste schrik van de valpartij begint Nederland sa men met China de jacht op Ka- zachstan. Voorin geven de latere olympisch kampioen Rusland en Amerika gas wanneer ze twee concurrenten op het ijs zien klap pen. „Maar die Kazakken gaan wel kapot. Dat wisten we", stelt Sjinkie Knegt. Hij, Breeuwsma, Van der Wart en Kerstholt zetten als bezetenen de achtervolging in. De adrenaline spuit uit hun oren. Jeroen Otter maant tot rust, maar alleen Niels Kerstholt ziet het. Het is chaos. Nederland en China hengelen Ka- zachstan binnen. Maar het kost veel kracht. Te veel. „Er was pa niek in de tent", weet Kerstholt. „Als er chaos is, moet je niet als een malle gaan rijden. Je moet je juist niet opblazen. Gewoon die Kazakken pakken en in de laatste zes rondjes China voorbij. Wij zijn conditioneel beter." Alleen op die manier kan Kerstholt zijn carrière beëindigen met een olym pische plak. Otter schreeuwt. Hij ziet een rampscenario naderen. Otter raast, maar met Rusland op kop gaan de fans als dollen tekeer. De decibelmeter slaat uit in het rood. Otters woorden sterven na een paar meter. Lijdzaam kijkt hij toe hoe de ramp zich voltrekt. Door de val van Van der Wart valt ook het oorspronkelijke aflos singsplan in duigen. Niet de be oogde slotrijder Sjinkie Knegt met zijn vermaarde eindschot komt in de laatste twee ronden op kop. Knegt ziet het aankomen. Breeuwsma ook. Handen in de lucht. Wie pakt de laatste rondes? Knegt zit aan de verkeerde kant De Russen en Noren hadden, na dat het individueel niet lukte, al les op het teamonderdeel gezet. Skobrev, Bokko en de andere Noor Sverre Lunde Pedersen zeg den voor de zekerheid af voor de 10 kilometer van dinsdag. Maar ook nu ging het meteen mis. Noorwegen verloor in de kwartfi nale van Polen, Rusland van Zuid-Korea. Ook de Amerikanen kwamen niet bovendrijven, Davis moest zelfs lossen en zag de Cana dezen winnen. Toch was Davis na afloop nog de meest opgewekte van de drie. „Het gaat wat tijd kosten om dit te verwerken", bekende hij. „We hebben het gewoon dramatisch gedaan. Team USA komt naar Sotsji als een van de meest gedeco reerde landen in deze sport. En iOk" CURLING 1 Jorien ter Mors na haar uitschakeling, foto VI Images door Rik Spekenbrink jFvjShorttrack is geen sport van KL*f: verstoppertje spelen. Als je de macht niet hebt, kan het hele stadion dat zien. Jorien ter Mors had gisteren de macht niet. En dus redde ze het niet op de 1.000 me ter. Droom spat uiteen door Johan Stobbe Sjinkie Knegt door Rik Spekenbrink i Het team van Noorwegen ging roemloos ten onder, foto VI Images i Drie hoopjes ellende stonden I er gisteren in de Adler Arena. Ivan Skobrev, Shani Davis en Ha- vard Bokko. Grote namen, en ze kwamen naar Sotsji voor één of meerdere medailles, maar waren er géén moment bij in de buurt. Ook op de ploegachtervolging lukte het gisteren niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 114