FZC Overzicht houden in volstrekte chaos 23 Johan Cruijff werkt niet mee KIJKTIP zondag 1950 uur Johan. Logisch is anders is het al veelbesproken televisie-vierluik over het leven van Johan Cruijff én zijn familie. Veel heilige huisjes gaan omver. Bij de VPRO zullen ze - zeker binnenskamers - alleen maar blij zijn met de felle reacties op de dramaserie Johan. Lo gisch is anders. 'Het zou mijn gezin kunnen schaden', stelde de legende zelf in de Tele graaf, benadrukkend dat hij geen enkele medewerking heeft verleend. Ook zelfbe noemd Cruijff-kenner Johan Derksen rea geerde op voorhand kritisch. Aandacht verzekerd dus voor een vrolijk stukje volkstoneel in een lange VPRO-tra- ditie. Maar het geeft, eerlijk is eerlijk, meer een tijdsbeeld van de jaren zeventig en tachtig, dan dat de kijkers veel (meer) te weten komen over voetballer Johan Cruijff. „Het is vooral een héél positieve kijk op zijn carrière", zegt acteur Reinout Scholten van Aschat. Hij is één van de vertolkers van de jonge Cruijff: met nóg kortere voet balbroekjes dan de echte Cruijff ooit droeg, lange lokken en een maffe, grote bril. In het stadion laat deze Cruijff geniale acties zien, in de serie zitten archiefbeelden. Thuis is hij een sul, die de balletvoorstel ling van één van zijn dochters mist én op een haar na ook de geboorte van zoon Jor- di. Omdat hij zo nodig moet voetballen. Geen wonder dat vrouw Danny ontploft als zij in Barcelona het gezin draaiende houdt, terwijl Johan het erin Duitsland van neemt. Na de van Brazilië gewonnen halve finale tijdens het WK van 1974 be landt hij in een zwembad vol naakte vrou wen. Foto's van het feestje komen in de krant: Cruijff: Sekt und nackte Madchen. Danny is boos. Zó boos, dat ze de telefoon tjes van haar schuldbewuste echtgenoot niet beantwoordt. De voetballer is daarover zo ontdaan, dat hij er niet 'staat' in de WK-finale. Nederland verliest en een natio naal trauma is geboren. Zou het zo gegaan zijn? „Weet je, als er toen een camera had gestaan en die had ge registreerd wat er was gebeurd, was het al lang klaar geweest", stelt Scholten van Aschat. „Nu is het allemaal heel spannend geworden omdat het niet is vastgelegd. Er is een enorme mythevorming ontstaan." Droogjes: „Ik was er niet bij." Het geeft hem de vrijheid 'heel licht en met humor' zijn eigen interpretatie van Cruijff te spelen én en passant af te reke nen met het trauma. Zo voelt ook Ian Bok het. „Er is behoefte aan verlichting. Over dat trauma van 1974 kan een mens niet eeu wig blijven klagen", stelt de acteur die in de serie de rol van de oudere Cruijff speelt. Juist de humor, de toffe jarenzeventigmu- ziek en de algemene vrolijkheid van de se rie kunnen dat trauma nu definitief de we reld uit helpen, denkt Bok. Een en ander beperkt zich niet tot 1974. Bijna alle heilige huisjes gaan omver. Neem alleen de jonge Danny Cruijff. Wie denkt dat de eerste echte voetbalvrouw in de Nederlandse geschiedenis bescheiden, serieus en op de achtergrond leefde, komt in de serie bedrogen uit. De broodmagere Bracha van Doesburgh vertolkt haar als een voluptueuze, rappe Amsterdamse volksmeid, die de een na de andere oneli ner afvuurt. „Er zijn maar weinig beelden van Danny. Die heb ik een stuk of vijftig keer teruggespoeld. Maar ik doe het toch op mijn manier", zegt de actrice. Contact met de echte Danny heeft ze niet gehad. „Ik hóóp dat ze er zelf blij mee is. Dat geldt ook voor Johan. Misschien is hij wel blij verrast als hij de serie ziet. Al lijkt het me ook raar als ze een serie over je leven ma ken terwijl je nog leeft." Actrice en schrijfster Elle van Rijn, die Dan ny op oudere leeftijd speelt, benadrukt het respect voor de Cruijffs waarmee is ge werkt. „Als schrijfster zou ik Danny's leven wel in een boek willen vertellen. Maar daar voor, vind ik, moet je iemand écht leren kennen. In haar hoofd kruipen. Zeker we ten dat alle woorden kloppen. „Bij Danny blijf ik daar verre van. Daar is het juist mijn eigen interpretatie." En dat geldt in feite voor de hele serie. Jo han Cruijffkan dus gerust zijn. Johan. Logisch is anders is een vier luik van Pim van Hoeve (1967), die eerder voor de VPRO drama maakte over het leven van (prins) Bernhard Schavuit van Oranjeen Beatrix Oranje onder vuur). Voor de serie over Johan Cruijff zegt de VPRO uitgebreid research te hebben gedaan. Er is contact geweest met de Johan Cruijff foundation, maar de voormalig voetballer zelf verleende geen medewerking aan de serie. ZATERDAG 22 FEBRUARI 2014 zJÊèÈ Media Toneel tegen voetbaltrauma door Jeroen Dirks Reinout Scholten van Aschat als Johan Cruijff en Bracha van Doesburgh als Danny: „Het werd spannend, omdat het nooit is vastgelegd. Er ontstond mythevorming." foto Guido van Gennep Johan. Logisch is anders. Vanaf maandag (24 februari) op Nederland 2 om 22.00 uur. reageren? SmJ media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 103