I REIZEN 21 e Schneeberg ontleent zijn naam aan de mergel in de bodem, die de heuvel op en kele plekken een lichte kleur geeft, duidelijk afste kend tegen de omgeving. Boeren ploegen op hun ak ers nog weieens kalksteen omhoog. Al- :en al de on-Nederlandse naam nodigt uit m deze 'berg' te bewandelen. De heuvel >56 meter hoog) maakt deel uit van het lateau van Bocholtz, waarvan de rand ge- eeltelijk evenwijdig langs de Neder- tnds-Duitse grens en de Rijksweg naar 'aals loopt. De Selzerbeek heeft het pla- ;au hier behoorlijk afgerond. wandel vanuit het gehucht Holset met ijn zeer oude kerkje in de richting van het orpje Lemiers, waar ik de drukke Rijks- zeg oversteek. De geschiedenis van het rensdorp Lemiers gaat terug tot de Ro- reinse tijd. Het oudste deel (Oud-Le- ïiers) ligt aan de Selzerbeek, het jongste eel aan de Rijksweg. Een eindje verderop chemert kasteel Lemiers met zijn hoeve oor de bomen en hét struikgewas heen. 'ia een brug over de beek bereik ik het )uitse deel van Lemiers. Het landelijke ka- akter is tot nu toe de sterkste troef voor de /andelaar. Her en der liggen carréhoeves, /aar de woon- en bijgebouwen min of teer vierkantig om de binnenplaats zijn ebouwd. Vakwerkhuizen, veldkruizen, lariabeelden, kapelletjes, de meanderende eek en het kasteel dragen sterk bij aan het /andelgenot. k koers langs de negentiende-eeuwse villa emierser Mühle naar het dorp Orsbach, en plaats waar voor toeristen niet veel te eleven is. En dat vinden veel wandelaars liet erg. Bij de kerk staat de gerestaureerde wachttoren Orsbacher Burg, die wel enige nd ruk maakt. Toen Vaals in de zeventien- j Ie eeuw onder Nederlands en dus calvinis- isch bestuur kwam, gingen veel katholie- en uit deze plaats en de omliggende dor en naar de kerk in Orsbach. Aan de huidi- e kerk is dat niet af te lezen, want die is an latere tijd. Ta een ommetje om het Orsbacher Wald om ik weer terug in Orsbach. Dit helling- os met eiken en haagbeuken, net iets gro- ?r dan twintig voetbalvelden, is be- chermd. Volgens Duitse natuurbescher- ïers voelen veel soorten vlinders en vlie- ende herten - de grootste in Nederland le ende keversoort met geweivormige kaken zich hier goed thuis. Ik kom ze in ieder eval niet tegen. Op verschillende borden s te lezen dat natuurbeheerders fruitboom aarden en heggen herstellen. Het resultaat s goed zichtbaar. In de verte draaien de nolens van het Windpark Vetschau. .opend over de krijthelling naar de Schnee- terg ontvouwen zich prachtige panora- Wie in Nederland 'de bergen' in wil, moet zijn fantasie laten werken. Misschien voldoet de Schneeberg, net over de Duitse grens bij Vaals, aan die wens. De Duitse bult steekt boven de grens van 200 meter uit, wat maar bij enkele Nederlandse heuvels het geval is. ma's. In de verte ligt het 'bergdorp' Vijlen met zijn pronte godshuis, dat bijna de hoogst gelegen kerk in Nederland is. Het donkere en golvende Vijlenerbos bedekt de horizon en oostwaarts duiken de uit zichttorens van het Drielandenpunt op, het hoogste topje van ons land. Naarmate ik verder in zuidoostelijke richting loop, komt Vaals, dat daar beneden ligt, beter in beeld. Op weg naar de Schneeberg vallen de talrij ke graften in het landschap op. Dat zijn steile randen in de helling, waarop hak- en kreupelhout en heggen groeien, vaak door boeren aangelegd als perceelscheiding of om erosie tegen te gaan. Het lijkt net alsof in het hoogopgaande struikgewas engelen haar hangt. Bij nader inzien blijkt het bos- rank te zijn, waarvan de vruchten wit be haard zijn. Deze klimplant houdt van kreu pelhout. Vooral na de herfst trekt de krioe lende klimmer de aandacht. Plantenliefhebbers kunnen hier op de hel ling hun hart ophalen aan de bijzondere kalkminnende flora. Het pad voert pal langs de graften. Een witte bult op het pad valt op. Het blijkt vers uitgegraven mergel te zijn, vermoedelijk werk van een das of vos. De weilanden en akkers achter me latend, loop ik het bos op de Schneeberg in. Het hellingbos is niet groot, maar de modder zorgt ervoor dat het wat langer duurt voor dat ik er doorheen ben. Het is mogelijk wat rondjes via bospaadjes te lopen, maar ik wandel rechttoe rechtaan en draai na de golfbaan terug naar het westen. De Duitsers vinden de omgeving ook wel 'hellen', want een naam voor een locatie als Am Wiesenhang verzin je anders niet. De mergel in de Schneeberg heeft in het verleden een beetje een naam opgebouwd als fossielenrijke plek. Liefhebbers vonden hier onder andere op de akkers en andere plekken restanten van vroegere zeedieren. Rechts doemt een lange en grote betonnen muur op. Ook een enkele drakentand (anti- tankversperring) staat er nog. Het zijn res tanten van de Westwall of Siegfriedlinie, een Duitse verdedigingslijn van Kleve tot aan de Zwitserse grens, opgeworpen door het naziregime. Vanaf de antitankmuur hadden de Duitsers een strategisch uit zicht over een deel van Zuidoost-Limburg. Een tekstplaat je herinnert de passant aan de bedoelingen van het regime dat de linie bouwde. Het is een vreemde gewaarwor ding langs de muur te lopen, die vermoede lijk een monumentale status heeft. In de diepte komt Lemiers weer dichterbij en de brug over de Selzerbeek brengt me weer terug in Nederland. WAAR EN WAT Keulen Schneeberg 4 pers. ions v. 6632 of es.nl kTERDAG 22 FEBRUARI 2014 MGEN aanb. a-do) >9 riq.de af Ehls. hoog- 28,50 ;mühle. ce Harz, ing: 5 lachten 2 per- geldig 19 3465 le.de uur en 9 kdata. .nl of excl. SGR r aor Elio Pelzers Bovenste foto: Schnee oftewel 'sneeuw', opgeploegde kalk steen, de naamgever van de Schneeberg. Foto boven: Brug over de Selzerbeek bij Lemiers, tevens de grensovergang, foto's Elio Pelzers reageren? reizen@depersdienst.nl De Schneeberg ligt op onge veer 200 kilometer van Utrecht. Horeca is te vinden in Holset, Lemiers en Ors bach. Gebruikte kaart: Wandel- kaart Heuvelland-Oost, schaal 1:25.000, Uitgave VW Zuid-Limburg. Voor meer wandelroutes in grensstreek rondom Vaals: www.grenzrouten.eu. Grens- route 1 loopt over de Schnee berg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 101