m li Tienermeisjes willen Dutroux als penvriend Duitse president: 'Kiev doet denken aan 1989' 24 maanden 50% korting EB H Samsung Galaxy Sill Mini twv €359,- GRATIS p/mnd -#r SP- ÜM BUITENLAND 7 GRATIS Vodafone Voordeel Web Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc 0 BRUSSEL - Een tiental tienermeis jes heeft geschreven naar kinder verkrachter en -moordenaar Mare Dutroux in de gevangenis. De meisjes willen dat Dutroux hun penvriend wordt. De brieven bereiken Dutroux niet, omdat het gevangenisperso neel de schrijfsels achterhoudt, meldde de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws gisteren. Dutroux kreeg in 2004 levenslang en tbs voor moord op en ontvoe ring, marteling en verkrachting van minderjarige meisjes. Hij zit vast in de gevangenis van Nijvel in Wallonië. „U fascineert mij. Als ik uw mooie foto's zie, kan ik alleen maar geloven dat u eerlijk bent. Wilt u mijn pennevriend zijn? Als u wilt, stuur ik u mijn foto", zo citeert de krant uit een brief van een 15-jarig meisje. Normaliter wordt de post voor ge vangenen niet geopend, tenzij de veiligheid in gedrang kan komen. De post van 'staatsvijand num mer 1 van België' wordt geopend. Een Belgische psychiater is blij dat de brieven Dutroux niet berei ken. „Deze jonge meisjes beseffen niet welk gevaar er schuilt in een cor respondentie met een dergelijk su jet", stelt hij in de krant. De partijloze Gauck werd in 2012 bondspresident, nadat de zitten de christen-democratische ambts drager struikelde over een bonne tjesschandaal. Gauck, de man die geldt als het gezicht van het 'goe de Duitsland', moet het president schap weer moreel inhoud geven. In Schloss Bellevue, de residentie van de president in Berlijn, neemt een joviale Gauck uitge breid de tijd om vragen van bui tenlandse journalisten te beant woorden. War kunnen Duitsland en Europa doen om het geweld in Oekraïne te stoppen? Gauck: „De beelden uit Kiev doen mij denken aan 1989, toen wij de monstreerden en de tanks op ons afkwamen. Gelukkig verliep de omwenteling bij ons zonder bloedvergieten. Degenen die de macht hebben en de wapens - le ger en politie - dragen de grootste verantwoordelijkheid voor het ge weld. Europa moet met een reac tie komen en tegelijk een signaal afgeven dat de deur naar Europa open blijft." Hoe moet die reactie eruitzien? „Het is met mijn ambt verbonden dat ik me over concrete maatrege len niet kan uitlaten. Maar ik kan me een Ronde Tafel voorstellen. Met internationale onderhande laars, die dan niet de grootste Rus land-liefhebbers moeten zijn want het gaat in eerste instantie om de belangen van de bevolking van Oekraïne, niet om die van Rusland." De teleurstelling over het Westen wordt onder de Oekraïense demon stranten steeds groter. „De Oost-Europeanen kennen het gevoel in de steek te worden gelaten. Op veel momenten heb ben zij het besef gehad er alleen voor te staan: in 1953 tijdens de op stand in Berlijn, in 1956 de Hon gaarse opstand, 1961 de bouw van de Muur, Praag 1968: het Westen greep niet in want de vrede was Degenen die de macht hebben, dragen grootste verantwoordelijkheid voor het geweld De Oost-Europeanen kennen het gevoel in de steek te worden gelaten te kostbaar, en dat begrijp ik. Maar niemand in Europa zal er blij om zijn als Oekraïne de toe gang naar Europa wordt ontzegd." U doelt op Rusland, dat zich verzet tegen toenadering tussen Kiev en de Europese Unie. U ging niet naar Sot- sji. Het Nederlandse koningspaar ging wél en besprak met de Russi sche president Poetin onder meer de mensenrechtensituatie. „Je kunt ook bij andere gelegenhe den met elkaar spreken. Ik besloot om niet te gaan en weet je wat, ik ga dat besluit niet nogmaals uit leggen, het is al uitgebreid becom mentarieerd. Laat ik het zo zeg gen: ik ben blij met elke stap die Rusland maakt richting rechts staat en democratie. Het is ook een van mijn grote wensen om de Russische Federatie te bezoeken. En ik hoop dan met president Poe tin een mooi, open gesprek te voe ren. Hij schijnt humor te hebben. Daar ben ik erg benieuwd naar." U pleit voor een actievere internatio nale rol voor Duitsland. „Ja, maar altijd in samenspraak met Europa. In Zuid-Europese me dia wordt Duitsland beschimpt omdat onze regering haar wil aan hen zou opleggen. Maar ik zie dat niet: Duitsland is juist solidair met die landen. In andere landen kijkt men heel anders naar Duits land. Zoveel buitenlanders willen bij ons en met ons leven; ook Jo den uit de voormalige Sovjet- Unie, die nog maar 70 jaar gele den door de Duitsers werden ver nietigd. Dat is voor ons een waar achtig geschenk." Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant van êè&,- voor Kijk op de website voor meer gratis toestellen met identieke aanbiedingen. ■OMMBi z| L WËÊÊÊÊHi VRIJDAG 21 FEBRUARI 2014 One World Trade Center in hartje Manhattan foto Luiz Rampelotto/HH INTERVIEW JOACHIM GAUCK door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Joachim Gauck (74), de Duitse bondspresident, kent Oost-Europa als geen ander. Hij werd geboren in de voormalige DDR, zijn vader zat gevangen in Stalins kampen, hij werd predikant en mensenrechtenactivist en na de Duitse eenwording beheerde Gauck de archieven van de Oost-Duitse geheime dienst, de Stasi. Joachim Gauck, bondspresident tinrnsii ai n l W. ÜP '<-Wj TOESTEL MIN SMS INTERNET VAN ACTIE 60 40 200 MB €30,- €15,- 120 80 200 MB €357- €17,50 180 120 300 MB €407- €20,- 240 180 400 MB €457- €22,50 «TTT* Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 (e opsper gesprek) vodafone Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 15,- en altijd in combinatie met een toestel. Bovenstaande actie abonnementen hebben een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30,-. Zolang de voorraad strekt. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7