Koreaanse families na tientallen jaren verenigd 64 We geven dit stukje New York eindelijk terug aan de New Yorkers êtSi; 4 3 6 BUITENLAND GROUND ZERO Het World Trade Center is bijna af, maar huurders staan nog niet in de rij voor de immense kantoortoren. c Arrestatie bewakers van Auschwitz De politie in de Duitse deel staat Baden-Württemberg heeft drie vermeende oud-bewakers van het be ruchte vernietigingskamp Auschwitz gearresteerd. De drie mannen, inmiddels tus sen de 88 en 94 jaar, zitten in voorarrest. Ze worden ver dacht van betrokkenheid bij het doden van gevangenen. Drie jaar cel voor te dure' taxichauffeur Een rechtbank in Berlijn heeft een taxichauffeur tot drie jaar cel veroordeeld we gens fraude. Hij had in 2012 voor veertien ritten binnen de stad exorbitante bedra gen gevraagd. Zo moest een vrouw voor een traject van tien kilometer 296 euro beta len. De 48-jarige man is nu werkloos. 250.000 dollar voor verhaal over Grant Om een verhaal over de ac teur Hugh Grant met een prostituee exclusief te heb ben, betaalde de krant News of the World 250.000 dollar. Dat zei oud-hoofdredacteur Rebekah Brooks gisteren tij dens het proces tegen haar. De prostituee kreeg een ton, de rest was om haar van an dere media af te schermen. Pakistaans leger doodt militanten Het Pakistaanse leger heeft gisteren bij aanvallen met gevechtsvliegtuigen op schuilplaatsen van militan ten in Noord-Waziristan, bij de grens met Afghanistan, zeker vijftien mensen ge dood. Volgens de inlichtin gendienst zijn veel van de omgekomen militanten bui tenlanders. Tientallen doden door Boko Haram Gewapende leden van de is lamitische terreurbeweging Boko Haram hebben woens dag bij een aanval in de noordoostelijke Nigeriaanse stad Barna 47 mensen ge dood. De extremisten open den het vuur op een school. Ze staken ook het paleis van de traditionele heerser van de regio in brand. NEW YORK - Achter de met blauw plastic afgeplakte hekken rond het blinkende One World Trade Center wordt keihard gewerkt. Volgens Jordan Barowitz, direc teur van verhuurder Durst, moet over drie maanden alles af zijn. „Dan breken we de hekken af en geven we dit stukje New York ein delijk terug aan de New Yorkers." In het gebied waar voor 11 septem ber 2001 de Twin Towers stonden, moeten vier - misschien wel vijf - nieuwe kantoortorens komen. Op de begane grond komt een luxe winkelcentrum met meer dan 150 winkels. Barowitz zwaait met zijn arm. „Mensen moeten hier graag naar toe willen komen", zegt hij. Dat idee komt al goed naar voren in de gedenkplaats voor de ramp, die ontworpen is door de Ameri kaans-Israëlische architect Mi chael Arad. De vierhonderd bo men, de grasperken, de ruimte en het stromende water in de bas sins geven een gevoel van rust en ruimte. Iets dat schaars is in het hectische stukje van de stad. Iets verder, in de enorme hal van One World Trade Center, is stilte ver te zoeken. Bouwvakkers za gen, boren en schuren en'zelfs in de lift omhoog overheerst de her rie. Nu is het een rockband die uit de boxen van een draagbare radio schalt. „Het houdt me wakker", zegt een bouwvakker. „Ik ben van morgen om drie uur begonnen en ga waarschijnlijk door tot vanmid dag half zes. Lange dagen." Het heeft 26.000 mensen meer dan acht jaar gekost om dit ge bouw neer te zetten. De toren heeft bijna 4 miljard dollar ge kost. In augustus vorig jaar was de buitenkant klaar. Later werd de punt erop gezet, waarmee de officiële hoogte op 541 meter kwam. Daarmee raakt de Willis Tower in Chicago na ruim veertig jaar zijn titel kwijt van hoogste ge bouw van het westelijk halfrond. Het uitzicht vanuit de ontvangst- ruimte op de zestigste verdieping is adembenemend. Links bene den hangt de Brooklyn Bridge, recht vooruit staat het Vrijheids beeld en wie naar rechts kijkt ziet het MetLife Stadium in New Jer sey, waar onlangs de finale van de Superbowl werd gespeeld. Hoewel de huur van 575 euro per vierkante meter lager is dan die in Midtown, is pas 55 procent van de beschikbare ruimte verhuurd. De grootste huurders zijn nu uit gever Condé Nast, het Chinese vastgoedbedrijf Vantone en de New Yorkse havenexploitant Port Authority. Barowitz zegt zich geen zorgen te maken om de leegstand. „De markt is nog niet zo goed als voor 2008", zegt hij. „En een gebouw als dit willen huurders graag eerst af zien. Het duurt soms jaren voor het vol zit." Hij noemt kantoortoren Bryant Park nr. 1 in Midtown, die Durst ook exploiteert. „Dat zit nu pas vol, vijfjaar na oplevering." En One World Trade Center is geen gewoon gebouw, benadrukt Barowitz. Hij loopt naar een be tonnen muur in de kern van het gebouw. „Het staaldraad hierin is bijna twee keer zo dik als gebrui kelijk. Dit gebouw is buitenge woon sterk. En kijk hier naar deze lift, die is exclusief voor de politie en brandweer." Barowitz maakt duidelijk dat de toren niet is neergezet uit finan ciële overwegingen. „Het Ameri kaanse volk en de politiek hebben besloten dat dit een groot en in drukwekkend gebouw moest wor den. Dat is gelukt. Nu gaan wij er een goede economische bestem ming aan geven. Dat mag best even duren." /J Het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap meldde dat 82 oudere Zuid-Koreanen en 58 jongere fa milieleden in een toeristisch oord bij de Noord-Koreaanse oostkust 180 Noord-Koreaanse verwanten hebben ontmoet. Hun samenzijn duurt tot zaterdag. Dan volgen er andere familiereünies voor onge veer 450 Koreanen. Die duren tot en met dinsdag. De 90-jarige Son Ki-ho werd herenigd met zijn dochter, die hij voor het laatst zag toen ze 2 jaar oud was. Hij zei zich altijd levendig te herinneren hoe ze bij hun afscheid destijds naar hem zwaaide. Onder de Noord-Koreanen die familie terug zagen, waren ook twee vissers uit Zuid-Korea die lang geleden wer den ontvoerd door het regime in het noorden en dus gedwongen Noord-Koreaan zijn. De oorlog tussen het westerse zui den en het communistische noor den werd in 1953 met een wapen stilstand gestaakt. Tot een vredes verdrag is het nooit gekomen. Het front van toen is nu de grens tus sen de Korea's. Het is voor het eerst sinds eind 2010 dat deze ont moetingen plaatsvinden. Het stali nistische regime in Pyongyang schermt de bevolking zo veel mo gelijk van de buitenwereld af. STUTTGART BERLIJN Hugh Grant foto HH LONDEN ISLAMABAD BAMA New York heeft weer een hart REPORTAGE ONE WORLD TRADE door onze correspondent Mathijs Rotteveel Jordan Barowitz, verhuurder SEOUL - Honderden Koreanen heb ben gisteren voor het eerst sinds de officieel nog steeds niet beëin digde Koreaanse oorlog (1950) fa milieleden ontmoet die aan de an dere kant van de 'frontlijn' leven. s Een arts onderzoekt een 95-jarige Zuid-Koreaanse vrouw die op het punt staat herenigd te worden met familieleden in Nood-Korea. foto Yao Qilin/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6