OM wil werkstraf voor verdachten Ritthem Ouders krijgen meer te zeggen bij sluiting laatste dorpsschool I Olympomania 22 ZEELAND ZEEUWSE IDENTITEIT Jan Zwemer, publicist Suzanne van der Graaf, CZW Lilian Janse, Monique SGP Vlissingen Schoonen, OZ Jon Herselman, wethouder Henny van Kooten Dick van de Bout, Patrick Polie, burgemeester directeur Scoop VVV Zeeland vrijdag Het zal u vast niet ont gaan zijn: we zitten midden in de Olym pische Winterspe len. Nou ben ik sowieso al niet zo'n sportliefhebber (ik heb u reeds verteld over mijn bijles voor gym), maar deze Spelen zijn voor mij een ware lijdens weg. U moet namelijk weten: ik vind mensenrechten nogal belang rijk. Het is niet voor niets dat ik op University College Roose velt werk. De familie Roosevelt die aan de wieg stond van zowel de Vier Vrijheden (van meningsuiting, van religie, vrijwaring van ge brek, vrijwaring van angst) als de universele verklaring van de mensenrechten, is de naamge ver van UCR. Hoe naïef ook, ik geloof echt dat de wereld een betere plek zou zijn als we alle maal deze idealen zouden na streven. En daar gaat het mis met deze Spelen. Meneer Poetin is im mers niet een fervent voorvech ter van de mensenrechten. Pre ciezer: hij doet zijn stinkende best om deze vrijheden en rech ten te verzwijnen. En aangezien deze Spelen zonder enige over drijving De Grote Poetin Show zouden kunnen heten, heb ik mij voorgenomen er Helemaal Niets mee te maken te hebben. Dat blijkt moeilijker dan ge dacht. Als ik mijn tv aanzet val ik meteen in een sportprogram ma. Zelfs tijdens de reclames loop ik gevaar: Volkswagen, Heineken en ook WNF hopen te scoren met hun Olympische commercials. De radio dan maar? Nee hoor, binnen de ter reur van Radio Olympia wor den liedjes zomaar onderbro ken voor een willekeurige sport prestatie, zelfs voor een misluk te curlingworp. Op straat word ik lastiggevallen door mensen die mij een krant willen verko pen met een huilende schaatser op de voorpagina. Zelfs de win keletalages prostitueren zich. Dinsdagmiddag had ik mij ver schanst in een strandpaviljoen en waande me veilig. Maar om halfvijf kwam de Olympomania weef als een vloedgolf op me af: overal om mij heen gingen telefoons af en mijn de cafébe zoekers oh-den en ah-den er op los. Weg rust: Kramer had slechts zilver! „Ik zou hem meenemen naar het strandje van Ritthem, waar het ponton opgeblazen is, en zeggen: dit heeft een enorme klap gege ven, die half Zeeland gehoord heeft. Dan zegt een Zeeuw: daar is blijkbaar iets fout gegaan, en ze gaan door met wat ze deden, de dingen van het leven. Een Hollan der denkt dan: nu moeten we iets doen! Ingrijpen! En doet dan waarschijnlijk nog het verkeerde ook. Omdat de Hollanders te ver weg zijn om de situatie goed te beoordelen en omdat ze te doene- rig zijn. Terwijl de Zeeuw zich niet van zijn stuk laat brengen." „Plasterk mag mee naar het Veilig heidshuis. Daar kan hij horen en zien dat Zeeland ook grote steden- problemen heeft, zoals eergerela- teerd geweld. Maar dat het veel moeilijker is om in Zeeland effec tief en snel hulp te organiseren, omdat de afstanden groot zijn en de bevolking verspreid woont. Rotterdam-Zuid heeft net zoveel inwoners als heel Zeeland. Hulp en opvang kosten daardoor hier meer dan in de Randstad. Als een burgemeester in Zeeland een huis verbod oplegt, willen wij dat de hulpverlener aan de deur staat. Maar dat is altijd weer een uitda ging-" „Minister Plasterk zou met me meemogen naar Vlissingen, naar de boulevard. Daar zou ik hem la ten genieten van het weidse uit zicht. En dan zou ik hem wijzen op het havengebied en zeggen: Zeeland kan op eigen benen staan. Wij hebben de Randstad niet nodig. Plasterk wil minder be stuurders, minder ambtenaren. Dat zal een duur plan worden, met de vertrekregelingen. Ik zou vragen: 'En, wat kost het om amb tenaren naar huis te sturen?' Daar bij: wat hééft Zeeland met Zuid-Holland? Heeft hij de ge schiedenisboeken wel gelezen?" „Ik zou Plasterk meenemen naar het standbeeld van Michiel de Ruyter in Vlissingen. Onze be kendste zeeheld, internationaal hoog in aanzien. Hij staat voor lei derschap, durf, pioniersgeest, trouw en verantwoordelijkheid, letterlijk tot in de dood. De bood schap daarbij is dat heel veel Zeeuwen over deze eigenschap pen beschikken. Leiderschap wel licht niet, maar pioniersgeest ze ker: er zijn hier heel veel bijzonde re ondernemingen waar bijna nie mand van weet. En daarna gaan we eten bij De Kromme Water gang. Ook zo'n bijzonder bedrijf." „In de Randstad wordt niet beseft hoe uitgestrekt Zeeland in feite is en hoe belangrijk de bereikbaar heid voor de inwoners van Zee land is. Als Zeeland bij Zuid-Hol land gevoegd wordt, ben ik bang dat de; wet van de grote getallen gaat gelden. En Zeeland heeft al genoeg ingeleverd. Wat mij ge stoord heeft in deze discussie is dat er gesproken wordt over de identiteit van Limburg, Brabant, Friesland, maar niet over Zeeland. Dan snap je het niet. Ik ben gebo ren en getogen in Kapelle en ik ben er trots op. Ik zou hem dan ook meenemen naar de bedrijvig heid rond de fruitteelt hier." Tijdens de rechtszaak bleek dat ze nog steeds zoeken naar oorlogspa- rafernalia. „Maar geen granaten." Zodra je iets opgraaft, ben je straf baar, waarschuwde een van de re chercheurs. „Dan ga je voor gaas. En zeker als je al een kogel op pakt. Dan ben je al strafbaar." De beide mannen verzamelen al vele jaren materiaal dat herinnert aan de Tweede Wereldoorlog. Daarbij vonden ze ook allerlei wa pentuig zoals granaten, mortieren en pantservuisten. Volgens eigen zeggen waren ze niet geïnteres seerd in de explosieven. Die haal den ze eruit. In de avond van 23 september 2011 wilden ze drie bouwemmers met vooral TNT en RDX verbanden. Ze gooiden wat kruit erbij en staken dat met be hulp van een aansteker aan, vertel den ze gisteren tegen de rechters. Het vuur dat vervolgens ontstond ging echter steeds feller branden. Zo fel dat ze het op een lopen zet ten waarna een enorme explosie volgde. Die twee mannen hoeven niet nog eens de cel in, zei officier van justitie R. Rammeloo tegen hen. Maarten S. en Jan P. (26 en 47) uit Zoutelande en Hilversum moeten volgens hem wel de maximale werkstraf van 240 uur krijgen. Daarnaast eiste hij een celstraf van 360 dagen waarvan 266 voor waardelijk. De beide raadslieden vroegen om vrijspraak op puur juridische gronden omdat de beide verdach ten geen opzet hadden om iets tot ontploffing te brengen. Ook ga ven ze aan dat er, afgezien van het ponton, geen schade is toege bracht. En, zo vervolgde R. Da vids, de eigenaar van de ponton heeft zich niet gemeld. „En nie mand verkeerde in gevaar." Volgens Rammeloo is de gemeen te Vlissingen de eigenaar. „Die heeft wel degelijk schade geleden omdat het ponton is vernield." En volgens hem liepen de twee ver dachten zelf gevaar. Hij stelde ook dat ze in en bij hun woningen mu nitie en explosieven hebben be waard. Volgens hem leverde dat gevaar op voor de omwonenden. De beide verdachten boden hun excuses aan, aan de drie inwoners van Oost-Souburg die in eerste in stantie werden gezien als verant woordelijk voor de explosie. De twee ouders zaten bijna een week vast, hun zoon zeven. Rammeloo benadrukte dat in eerste instantie er wel degelijk redenen waren om hen aan te houden. „Er was be wijs." Uitspraak 6 maart. Volgens officier Rammeloo was er in eerste instantie wel reden voor de aanhou ding van drie Souburgers. „Als er één provincie is die een ei gen identiteit heeft is het Zeeland wel. Als je dat niet ziet, vraag ik me af, waar is het mis gegaan met de informatie? Wat ik hem zou la ten zien in Zeeland? Er zijn zo veel dingen waar ik trots op ben. Heef Noord-Beveland bijvoor beeld. Maar misschien zou ik hem wel meenemen naar het waters noodmuseum op Schouwen-Dui- veland. Dat is echt een stuk ge schiedenis van Zeeland maar ge tuigt ook van wederopbouw. Dat is nou echt Zeeland: Luctor et Emergo." „Het is een erg grote fout om van uit Zuid-Holland naar beneden te kijken. Éénderde van de Zeeuw en, namelijk Zeeuws-Vlaanderen, vormen het scharnier in de relatie tussen Holland en Vlaanderen. Zeeland vormt het ommeland van agglomeraties die er toe doen in Vlaanderen, West-Brabant en Holland. Ik zou Plasterk meene men naar Oostdijk. Daar heb ik kort geleden gezien hoe mensen dankzij plaatselijke initiatieven een nieuwe winkel opzetten. Daar moet je trots op zijn. Die ei genheid moet je begrijpen." „Als het gaat om identiteit, is Zee land de enige provincie die staat als toeristisch merk. Elders in Ne derland zijn wel regio's die uit dat oogpunt bekend zijn maar als sa menhangend geheel is Zeeland daarin uniek. Dat is op geen enke le andere provincie van toepas sing. Ik zou Plasterk graag meene men naar de Zeeuwse aquacul- tuur van oester- en mosselbedrij- ven en kreeftenvisserij. Dat zit ons in de genen. Daarmee zijn wij onderscheidend in Zeeland. Maar er zijn nog meer Zeeuwse iconen." De Tweede Kamer wil dat het ka binet het plan om kleine scholen in dorpen te behouden door de vorming van coöperaties toch se rieus neemt. Staatssecretaris San- der Dekker (Onderwijs) noemde het plan van initiatiefnemer Jan Schuurman Hess uit Kats onlangs nog 'juridisch niet mogelijk' en 'inhoudelijk niet wenselijk'. Dat plan richt zich op dorpen die hun laatste basisschool dreigen te ver liezen door sluiting of fusie. De lo kale dorpsgemeenschap neemt het bestuur over en deelnemende scholen gaan samenwerken in coöperaties. De Kamer heeft donderdag be paald dat ouders het initiatief recht krijgen om de laatste dorps school op te nemen in een coöpe ratie. Dat is tegen het zere been van Dekker. Die vindt juist dat een schoolbestuur de baas is en bepaalt of een school open kan blijven of dicht moet. De Kamer wil ouders wel een gro tere rol geven. Daar zitten juridi sche haken en ogen aan. Dat moet het Nederlands Centrum voor On- derwijsrecht onderzoeken. Jan Schuurman Hess reageert ver heugd op de nieuwe wending. „We zijn met een klein idee be gonnen. En dit is weer een stap naar de verwezenlijking ervan. Onlangs werd ik nog weggezet als 'gekke Henkie', want ons idee zou onmogelijk zijn. Maar de Tweede Kamer denkt daar anders over. De macht van de manipulerende ma nagers begint te breken. Ouders krijgen nu meer te zeggen dan wij in Kats te zeggen hadden. Toen besloot het schoolbestuur de school te sluiten, ook al waren de ouders daar fel op tegen." EP Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns I De minister van Binnenlandse Zaken, Ronald Plasterk door Emile Calon MIDDELBURG - Stop nu met dat gra ven, kappen, zo zeiden twee recher cheurs gisteren na afloop van de rechtszaak tegen de beide mannen die terecht stonden voor het ver oorzaken van de ontploffing op het strand bij Ritthem. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Ouders krijgen het meer voor het zeggen als het laat ste schooltje in een dorp gesloten dreigt te worden. ifii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66