ANDEREN ZEEUWS- Alle zeilen bij voor Museum in Sas almanak Grootspraak Wonen 36 en 37 Luid protest in en voor de Tweede Kamer van pomphouders, slijters en winkeliers tegen de verhoging van accijnzen. md Da p. Met een print j** in één keer een P andere sfeer Feyenoord viert 70e verjaardag van Van Hanegem DEN HAAG - Het kabinet kijkt bij de evaluatie van de accijnsverho ging op diesel en lpg in mei ook naar het heil van ondernemers in de grensstreek. „We kijken niet al leen naar de inkomsten van de overheid, maar ook naar de effec ten op ondernemers zoals pomp houders en slijterijen." Dat zei staatssecretaris Eric Wie bes donderdag nadat CDA-leider Sybrand Buma hem een rapport had aangeboden over de gevolgen van de accijnsverhoging voor be drijven aan de grens. „De effecten van de accijnsverho ging zijn ernstiger dan verwacht", aldus Buma. „Sommige pomphou ders en slijterijen melden een om zetdaling van 35 procent en moe ten mensen ontslaan. Ook super markten lijden, omdat mensen het tanken over de grens combine ren met boodschappen doen. Draai die accijnsverhoging terug", riep hij Wiebes op. Dat klinkt allemaal niet mooi, rea geerde de staatssecretaris. „Maar ik stel beleid vast op basis van fei ten. Cijfers over een maand zeg gen niet zoveel. Daar kunnen al lerlei effecten in zitten. Als je het niet over minstens drie maanden meet, rij je met een blinddoek op over de snelweg. Bovendien moe ten we de schatkist op orde zien te krijgen. Daarvoor hebben we voor tientallen miljarden aan ver velende maatregelen moeten ne men. Dit is er één van." Als Petra de Boevere van slijterij wijnhandel de Vuurtoren in Sluis dat hoort, begint ze te koken. „Wij lopen veel omzet mis. Dat was al het geval. De grootste stij ging heeft al 1 januari 2013 plaats gevonden. Deze kwam er nog eens bovenop. Ik merk dat men sen hun boodschappen in België gaan doen. Duitse toeristen ne men alles mee van thuis en kopen niets meer. Ze komen alleen je winkel in om te vragen waar de eerste benzinepomp in België is. Ik hoop dat de verhoging wordt te ruggedraaid." Dat hoopt ook eigenaar Peter Bies- broeck van het Avia tankstation bij Sluis. Hij heeft een omzetver lies van 30 procent en laat op het Plein voor de Kamer zijn protest horen. „Na de BTW-verhoging in 2012 hebben we al een klap gehad. Nu weer een verhoging. De rek is eruit. De tabakverkoop is bijna niets meer en alcohol mag je niet meer verkopen. Mensen komen voor vijf euro tanken, net genoeg om de grens over te komen. Draait het kabinet het niet terug, dan overwegen we de pomp onbe mand te maken." Daaraan denkt ook directeur Maarten de Pooter van De Pooter Olie. De exploitant van tién tankstations in Zeeuws-Vlaande- ren heeft een 'gigantisch omzet verlies'. „We draaien tot 25 pro cent minder dan in 2013. Dat is te wijten aan de accijnsverhoging. Het verschil in diesel met België is 4,5 cent. De zakelijke rijder of iemand die toch al in België komt, pakt dat mee. We werken nu met 45 mensen. Ook wij over wegen onbemande pompen of zelfs sluiting van stations als het niet wordt teruggedraaid. Dan ko men mensen op straat te staan." omhoog cn accijns omhoog Een gat van 220.000 euro is in de begroting voor de inrichting van het museum geslagen, omdat het landelijke Mondriaan Fonds niet over de brug komt. Ook het VSB Fonds dreigde daarop af te haken. Het is de gemeente toch gelukt dit fonds binnenboord te houden met een truc. Eigen geld (130.000 euro) voor de inrichting van het buitenterrein van het museum is verschoven naar de inrichting van het museum zelf. Dat gaf het VSB Fonds voldoende zekerheid om in principe maximaal 100.000 euro toe te zeggen. Het Terneuzense college van B en W heeft niet alleen voor deze op lossing gekozen om de VSB- bijdrage binnen te hengelen, maar ook om het museum op tijd af te krijgen. Het nog verder ver lengen van de bouwfase zou een te zware wissel trekken op de vrij willigers. Het Industrieel Mu seum Zeeland moet dit jaar open. Wanneer is nog niet bekend. Omdat ze een afspraak hadden in dezelfde stad, besloten de collega's samen te rijden. Daarom stapte die Zierikzeeënaar in de fonkelnieuwe Japanse auto van zijn maat. „Als ik de key-card bij het portier hou, draaien de zij spiegels naar buiten. Mooi hé", zei de collega. De Zierikzeeënaar was onder de indruk. „Zal ik de airco op 19 houden of wil je het warmer?" De Zierikzeeënaar vond het best. Toen ze bij een verkeerslicht stop ten, pochte de collega: „Nou zet-ie zelfde motor uit. Dat spaart brand stof, goed hè." Dat was het moment waarop de Zierikzeeënaar voelde dat hij wraak kon nemen: „In 1982 had ik een ouwe Kadett en die deed dat ook al." Kabinet bekijkt grenseffecten door Jeffrey Kutterink Eigenaar Peter Biesbroeck van het Avia tankstation bij Sluis (links, in rood-zwarte jas) en directeur Maarten de Pooter van De Pooter Olie (in zwarte jas) protesteren voor de Tweede Kamer in Den Haag. foto Jos van Leeuwen SAS VAN GENT - De gemeente Ter- neuzen moet alle zeilen bijzetten om het Industrieel Museum Zee land in Sas van Gent financieel op de rails te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65