'Vuurwerkvrije zones en wellicht centrale show' Goese BMW-dealer gedupeerd door inbraak Gemeente blundert met berekening rioolheffing Grote politiecontrole 44 Ons doel is 24 BEVELANDEN en THOLEN Wat merkten inwoners van de Bevelanden van WOI? Toch wel wat, zo blijkt uit oude foto's en kaarten. Goes vraagt borg voor circus op het Molenplein Burgemeester René Verhulst is be reid die aan te wijzen rond win kelcentra, zieken- en verzorgings huizen en eventuele andere gevoe lige objecten, antwoordt hij op vragen van GroenLinks. Verhulst wil bovendien onderzoeken of de gemeente eventueel zelf een gro te vuurwerkshow kan verzorgen, om op die manier het afsteken van vuurwerk door particulieren te ontmoedigen. Net als Groen Links vindt ook Verhulst dat 'wen selijk'. Op het door een aantal Groen- Links-fracties ingestelde meld punt Vuurwerkoverlast zijn de af gelopen jaarwisseling 89.623 mel dingen binnengekomen. Daarvan waren er 171 afkomstig uit de ge meente Goes. Uit de meldingen bleek dat veel mensen het vuur werk te veel, te vroeg afgestoken en te hard vinden. De Goese GroenLinks-fractie stelde begin dit jaar vragen aan burgemeester en wethouders. De fractie ver wees naar een onderzoek van Een- Vandaag, waaruit naar' voren kwam dat een meerderheid van de Nederlanders voor een vuur werkverbod voor particulieren is. Of de gemeente bereid zou zijn het afsteken van vuurwerk te ont moedigen door zelf een grote vuurwerkshow te houden was één van de vragen. Verhulst zegt nu dus toe dat op zijn minst te willen onderzoeken. Ook kan de overlast volgens GroenLinks wor den verminderd door de tijd waar op vuurwerk mag worden afgesto ken te beperken, bijvoorbeeld tus sen 22.00 uur tot 02.00 uur. Dat is niet mogelijk, antwoordt Ver hulst. Want waar het Vuurwerk- besluit voorschrijft dat het is ver boden om het op een ander tijd stip dan tussen 31 december 10.00 en 1 januari 02.00 te ontsteken, is het eveneens niet toegestaan om die tijden als gemeente eigenhan dig te beperken. Het is overigens de vraag hoe en of vuurwerkvrije zones kunnen worden gehandhaafd. Het lijkt las tig om daar voortdurend iemand toezicht op te laten houden. Talloze op het terrein geparkeer de auto's zijn 'gestript', dat wil zeggen van onderdelen en appara tuur ontdaan. Directeur John Zwartepoorte ver moedt dat een georganiseerde bende achter de goed voorbereide bliksemactie zit. „Dit is landelijk aan de gang, nu waren wij aan de beurt." Zwartepoorte, oud-be stuurslid van de Stichting Beveili ging bedrijfsterreinen Goes (SB- BG), vreest dat er weinig tegen valt te doen. „Maar dit is heel ver velend, ook voor medewer kers." De daders zijn zeer waarschijnlijk van tevoren langsgeweest om zich voor te bereiden. De diefstal heeft onopgemerkt plaatsgevon den, want ook de stroomdraad van het hek is omzeild. Het sms-alertsysteem is daardoor niet geactiveerd. Zwartepoorte wil nog beter naar beveiliging kijken. „We waren al bezig met camera's, maar of dat helpt? Daar zwaaien ze gewoon naar." GOES - Het is dit jaar een eeuw ge leden dat de Eerste Wereldoorlog uitbrak. Nederland was weliswaar neutraal, maar toch was er hier ook het één en ander van te mer ken. Voor het Goese gemeenterachief was dat aanleiding om specifiek op zoek te gaan naar materiaal dat inzicht geeft in wat de inwoners van de Bevelanden meekregen van de strijd. Daarvoor werden op roepen geplaatst en dat heeft tot nu toe een aardige collectie spul len opgeleverd, zegt archiefmede werkster Willy van Meegen. „We wisten natuurlijk dat dit eraan zat te komen, dus we zijn zo'n ander halfjaar geleden begonnen met die oproepen. De mensen die mo gelijk nog materiaal hebben zijn nu rond de negentig. Ons doel is om alles wat er nog is te archive ren." Er zijn tot dusverre vooral veel fo to's binnengekomen van soldaten in de dorpen en Belgische vluchte lingen, maar ook prentbriefkaar ten met teksten erop en een veld- zakboekje uit die tijd. „We zijn vanwege hun leeftijd bij al die mensen langsgeweest om het op te halen", zegt Van Meegen. „Het meeste hebben we ingescand, maar soms mochten we het ook houden." Ook van Walcheren is GOES - Om te voorkomen dat de exploitant van het circus op het Molenplein in Goes zich opnieuw niet aan de voorwaarden houdt, wil de gemeente dat vooraf een waarborgsom van 3000 euro wordt betaald. Omwonenden klaagden afgelopen zomer over onder meer parkeer- en stankover last. De exploitant had tegen de af spraak in verzuimd om mest elke dag af te voeren. „Als wij het zelf doen, blijven we met een onbe taalde rekening zitten", aldus wet houder Meeuwisse. De gemeente wil het circus niet weer direct ver bieden. „Maar als de borg niet wordt betaald, houdt het op." materiaal binnengekomen. Van veel personen die op de fo to's staan is niet bekend hoe ze he ten. „Er zijn wel registers, dus als er wel namen bekend zijn, bij voorbeeld van die Belgische vluch- om alles wat er nog is uit die periode te archiveren DE EERSTE WERELDOORLOG De blunder kwam aan het licht nadat alle belastingtarieven wa ren herrekend, waaronder ook de rioolheffing. Tot 2020 wordt jaarlijks circa 2,5 kilometer riool vervangen of gere noveerd, voornamelijk in de wij ken Goes West, Oost, Zuid en telingen, kunnen we nagaan of die die hier nu nog steeds voorko men." Er zijn veel ansichten die de mili tairen zelf lieten maken, wat bij zonder was voor die tijd. Ook lie ten ze zich graag statig fotografe ren. Een postzegel hoefden ze niet te plakken. 'Militair' krabbe len in de rechter bovenhoek was voldoende. Andere foto's laten sol daten in de dorpen zien. Wat de Bevelanders vooral merk ten van de oorlog, waren de vluch telingen en de mobilisatie cq grensbewaking. Echt vechten de den de soldaten niet, maar ze kon den 'Dikke Bertha', het Duitse ka non dat vooral in België werd in gezet, horen bulderen, schreven ze. Ook was er sprake van voedsel schaarste. „Het eten ging op de bon", zegt Van Meegen. Daar wer den grappige rijmpjes over ge maakt, blijkt uit meerdere docu menten. „Als er iets gebeurt is het wachten op de eerste grap, dat was toen niet anders." Goese Polder. Om dat te bekosti gen, wordt geleidelijk toegewerkt naar een kostendekkende rioolhef fing. Dat komt neer op een verho ging van twee procent per jaar. Volgens een memo van het colle ge aan de gemeenteraad is echter uitgegaan van een verkeerde be ginsituatie. Het verwachte voor deel is vervolgens dubbel inge boekt. Goes wil nu de investerin gen in het riool aanpassen om het tekort dit jaar op te vangen. Hoe het gat in de begroting daarna wordt gedicht, is nog niet duide lijk. Een extra verhoging van de rioolhefïing is volgens wethouder Loes Meeuwisse niet aan de orde. Vluchtelingen, mobilisatie en voedselschaarste door Luc Oggel GOES - In Goes worden de komen de jaarwisseling vuurwerkvrije zo nes ingesteld. SCHARENDIJKE - De politie hield donderdagavond en -nacht een grote ver keerscontrole op de Brouwersdam. Ter hoogte van bungalowpark Port Zélan- de werden auto's in beide richtingen aan de kant gezet. De actie was in eerste instantie gericht op het opsporen van inbrekers, overvallers en straatrovers, al dus teamchef Oosterscheldebekken Winfred Kuijpers. Vandaag wordt bekend gemaakt wat de controle heeft opgeleverd, foto Ronald den Dekker door Luc Oggel GOES - Ondanks een zwaar bevei ligd hekwerk hebben onbekenden deze week hun slag geslagen bij de Goese BMW-dealer Zwartepoorte op bedrijventerrein De Poel. door Luc Oggel Willy van Meegen De Eerste Wereldoorlog, die ook de Grote Oorlog werd genoemd, begon op 28 juli 1914 en duurde tot 11 november 1918. De aanleiding was de moord op Frans Ferdinand, troonopvolger van Oostenrijk-Hongarije en zijn vrouw Sophie Chotek in Sarajevo. De werkelijke oorzaken lagen ech ter dieper. Alle grootmachten van de wereld waren bij deze oorlog betrokken, die werden samengesteld in twee door Luc Oggel GOES - Een pijnlijke fout van de ge meente Goes: door een misreke ning zijn de inkomsten uit de riool- heffing dubbel en dus te hoog be groot. Dat levert de komende jaren een structureel tekort van ruim een half miljoen euro op. conflicterende allianties: de gealli eerden (gecentreerd rond de Tri ple Entente van het Verenigd Ko ninkrijk, Frankrijk en Rusland) en de centralen (oorspronkelijk ge centreerd rond de Triple Alliantie van Duitsland, Oostenrijk-Honga rije en Italië). Uiteindelijk werden er meer dan 70 miljoen militairen, onder wie 60 miljoen Europeanen, gemobili seerd. Meer dan 9 miljoen van hen sneuvelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60