Burgemeester Goes: Vuurwerkvrije Overnachten in een zones en wellicht centrale show suite in gevangentoren 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Lezing Wat merkten inwoners van de Bevelanden van WOI? Toch wel wat, zo blijkt uit oude foto's en kaarten. Schor? Burgemeester René Verhulst is be reid die aan te wijzen rond win kelcentra, zieken- en verzorgings huizen en eventuele andere gevoe lige objecten, antwoordt hij op vragen van GroenLinks. Verhulst wil bovendien onderzoeken of de gemeente eventueel zelf een gro te vuurwerkshow kan verzorgen, om op die manier het afsteken van vuurwerk door particulieren te ontmoedigen. Net als Groen Links vindt ook Verhulst dat 'wen selijk'. Op het door een aantal Groen- Links-fracties ingestelde meld punt Vuurwerkoverlast zijn de af gelopen jaarwisseling 89.623 mel dingen binnengekomen. Daarvan waren er 171 afkomstig uit de ge meente Goes. Uit de meldingen bleek dat veel mensen het vuur- Veel Goesenaren vinden dat er te veel vuurwerk is afge stoken, datalet te vroeg is afgestoken en te hard. werk te veel, te vroeg afgestoken en te hard vinden. De Goese GroenLinks-fractie stelde begin dit jaar vragen aan burgemeester en wethouders. De fractie ver wees naar een onderzoek van Een- Vandaag, waaruit naar voren kwam dat een meerderheid van de Nederlanders voor een vuur werkverbod voor particulieren is. Of de gemeente bereid zou zijn het afsteken van vuurwerk te ont moedigen door zelf een grote vuurwerkshow te houden was één van de vragen. Het is overigens de vraag hoe en of vuurwerkvrije zones kunnen worden gehandhaafd. De hotelsuite moet boven het res taurant komen, in de spits boven in de 'bomvrije'. In het dak zou den vier ronde ramen moeten worden gezaagd, het uiterste punt je van de toren wordt vervangen door een glazen spits. Het ont werp is gemaakt door architect Joos Nijsse. Het plan ligt op dit moment ter inzage bij de gemeen te Vlissingen. De hotelkamer wordt in opper vlakte in ieder geval ruim; hij biedt plaats aan twee personen, die pal onder het puntje van het dak komen te slapen. De gevan gentoren is een rijksmonument. Het gebouw is een restant van de vroegere Westpoort en dateert uit de vijftiende eeuw. De toren is een tijd in gebruik geweest als ge vangenis, hij heet in de volks mond 'de bomvrije', uit de tijd dat hij deel uitmaakte van een ka zerne en een bomvrij dak had. in de dorpen en Belgische vluchte lingen, maar ook prentbriefkaar ten met teksten erop en een veld- zakboekje uit die tijd. „We zijn vanwege hun leeftijd bij al die mensen langsgeweest om het op te halen", zegt Van Meegen. „Het meeste hebben we ingescand, maar soms mochten we het ook houden." Ook van Walcheren is materiaal binnengekomen. Van veel personen die op de foto's staan is niet bekend hoe ze heten. „Er zijn wel registers, dus als er wel namen bekend zijn, bijvoor beeld van die Belgische vluchtelin gen, kunnen we nagaan of die die hier nu nog steeds voorkomen." Er zijn veel ansichten die de mili tairen zelf lieten maken, wat bij zonder was voor die tijd. Ook lie ten ze zich graag statig fotografe ren. Een postzegel hoefden ze niet te plakken. 'Militair' krabbe len in de rechter bovenhoek was voldoende. Andere foto's laten sol daten in de dorpen zien. Wat de Bevelanders vooral merk ten van de oorlog, waren de vluch telingen en de mobilisatie cq grensbewaking. Echt vechten de den de soldaten niet, maar ze kon den 'Dikke Bertha', het Duitse ka non dat vooral in België werd in gezet, horen bulderen, schreven ze. Ook was er sprake van voedsel schaarste. „Het eten ging op de bon", zegt Van Meegen. Daar wer den grappige rijmpjes over ge maakt, blijkt uit meerdere docu menten. „Als er iets gebeurt is het wachten op de eerste grap, dat was toen niet anders." GOES - Aan de hand van het bin nengekomen materiaal geeft Wil ly van Meegen aanstaande zater dag op persoonlijke titel een le zing over wat de Zeeuwen en de Bevelanders in het bijzonder merkten van de oorlog. Dat gebeurt op uitnodiging van de Zeeuwse afdeling van de Ne derlandse Genealogische Vereni ging (NGV) in dorpshuis De Vroone aan C.D. Vereekestraat 74 in Kapelle. De lezing begint om 14.00 uur en is voor iedereen gra tis toegankelijk. Het zal dan ook over namen van de mensen op de foto's gaan. GOES - Het is dit jaar een eeuw ge leden dat de Eerste Wereldoorlog uitbrak. Nederland was weliswaar neutraal, maar toch was er hier ook het één en ander van te mer ken. Voor het Goese gemeenterachief was dat aanleiding om specifiek op zoek te gaan naar materiaal dat inzicht geeft in wat de inwoners van de Bevelanden meekregen van de strijd. Daarvoor werden op roepen geplaatst en dat heeft tot nu toe een aardige collectie spul len opgeleverd, zegt archiefmede werkster Willy van Meegen. Er zijn tot dusverre vooral veel fo to's binnengekomen van soldaten Vluchtelingen en schaarste door Luc Oggel GOES - In Goes worden de komen de jaarwisseling vuurwerkvrije zo nes ingesteld. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Overnachten pal aan zee, op de Vlissingse boulevard, met zicht op de Westerschelde van uit je bed: het kan binnenkort mis schien want bij de gemeente is een plan ingediend om de gevangento ren om te bouwen tot een hotel met één kamer. door Luc Oggel -V- I Militairen uit de Eerste Wereldoorlog lieten zich graag fotograferen, zoals uit bovenstaande foto's blijkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56