Dagbladbezorger J PZC Partijen komen met aanpassing voorstel Havenpark-Kraanplein Schouwen ligt niet wakker van zeehondenlobby's in Zuid-Holland 24 SCHOUWEN-DUIVELAND RESTAURATIE Dreischor, Sirjansland en Bruinisse Het Zeeuws Planetarium wordt gerestaureerd. Deels in Middelburg en deels in Ouwerkerk. EF OP ZOEK NAAR EEN bubAAN? M E Het plan zoals het er nu ligt, wordt op twee punten aangepast. Er moet geen extra wandelpad ko men in het grasveld op het Haven park en het voorstel voor een drij vende trap (de Spaanse trap) wordt geschrapt. „Maar dat laatste is voor LSD geen gelopen race", zegt Robbert Lievense. Hij geeft aan dat dit deel van het plan mee genomen moet worden in het ont werp voor de Oude Haven; het laatste stuk van de herinrichting van de binnenstad van Zierikzee. „En of het nu Spaanse trappen moeten worden of drijvende ter rassen zoals nu bij De Werf ko men, daar kan je het dan over heb ben." Voor Lievense is het belang rijk dat bij dit deel van de totale herinrichting op een goede ma nier wordt gecommuniceerd met de omwonenden en belangheb benden. „Dat is nu in ieder geval een goede leerschool geweest." Daniël Joppe (CDA) benadrukt dat het CDA bij de keuze voor het weghalen van het wandelpad door het groen van het Haven park, vooral gekeken heeft naar het behouden van het authen tieke karakter van het gebied. „Het is een monumentaal park. Wij hebben ons altijd op het standpunt gesteld dat als je iets doet met het gebied wel de kwali teit moet verbeteren en met dat pad wordt de kwaliteit niet verbe terd." Alle andere punten in het plan, zoals het aanpakken van de bestrating, het handhaven van het beeld van Baster, de kikkerfon tein en het anker blijven over eind. Ook de huidige dwarsverbin dingen in het parkgedeelte blij ven gehandhaafd. Omdat de stra ten wel een heel andere uitstra ling krijgen (gelijk aan de straten langs het Havenplein) verwach ten beide partijen -dat de mensen het park voldoende kunnen erva ren, zonder er dwars doorheen te lopen. Het Kraanplein wordt ook helemaal opnieuw ingericht. Of het wijzigingsvoorstel kan reke nen op voldoende steun is nog niet helemaal duidelijk. Als je iets doet met dit monumentale park moet de kwaliteit verbeteren Eind vorig jaar maakten raadslid Jos Beije (ONS) en de dorpsraad van Scharendijke zich sterk voor de komst van een lokale zeehon dencrèche bij Scharendijke, nadat Lenie 't Hart, oprichtster van de zeehondencrèche in Pieterburen, liet weten een opvang in zuid west Nederland te willen hebben. De crèche zou 'een meer dan uit stekende slechtweervoorziening zijn', oordeelde de dorpsraad. Maar er waren meer zuidwestelij ke gemeenten die dat idee had den. Raadslid Beije drong daarom bij het college aan op actie. Portefeuillehouder Ad Verseput laat echter weten af te wachten, ondanks de lobby's van Hoek van Holland en Westvoorne. Zo was 't Hart maandag in Hoek van Hol land waar zeehonden werden uit gezet en profileerde Westvoorne zich door te melden al plannen te hebben. Verseput is niet bang dat Scharendijke daardoor achterop raakt. „Er is een bestuurlijk pro bleem bij de zeehondencrèche", doelde hij op het recente opstap pen van de Raad van Toezicht. „Ik denk dat het verstandig is om op nieuw contact op te nemen met Pieterburen als iedereen tot rust is gekomen. De uitspraken over een dependance zijn gedaan door 't Hart, niet door de directie die er toen zat. Ze heeft voor haar beurt gepraat. De spreekbuis voor mij is Pieterburen zelf. Die zou den moeten beslissen of er über haupt een dependance komt." ook al een licht ongemakkelijk ge voel, al is de vorm van het planeta rium hier nog duidelijk waar neembaar en is de ontmanteling minder ingrijpend. „Wat ik doe is vooral cosmetisch", zegt Krans. „De stukken op zich zijn construc tief goed." Het Zeeuws Planetarium is eigen dom van het Koninklijk Zeeuw- sch Genootschap der Wetenschap pen en staat normaliter in het Zeeuws Archief. Het planetarium is gebouwd tussen 1783 en 1786. En dat laatste jaartal is nieuw, ont dekt door Stins. Eerder ging men ervan uit dat het uurwerk al in 1784 voltooid was, dat stond gegra veerd in de klok. „Maar wij heb ben een ingekraste tekst gevon den en daaruit blijkt dat het laat ste deel op 20 februari 1786 ge maakt is", zegt Stins. De klokken bouwer was Joseph van Eekhout en hij deed dat in opdracht van Jo- han Adriaan van de Perre. Deze heer van Nieuwerve en Wel- singe en voormalig representant van de Eerste Edele in Zeeland, betaalde het werk uit eigen zak. Van de Perre stierfin 1790 en heeft maar kort van zijn planeta rium kunnen genieten. Hij liet het inmiddels in brede kring ge roemde planetarium na aan het Middelburgs departement van het Zeeuwsch genootschap der Wetenschappen (het huidige Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen). Het planeta rium is al die jaren in eigendom gebleven bij het genootschap en het is deze organisatie die op dracht heeft gegeven voor de res- taurantie. En dat was voor de 'bewegende delen' van het planetarium hard nodig. Het uurwerk was vijfjaar weGGNeR Media MIDDELBURG - Wie op de werk bank van uurwerkmaker Jan Stins in Middelburg kijkt, bekruipt het gevoel dat het nooit meer goed komt met het Zeeuws Planeta rium. In bakjes liggen balletjes die de planeten voorstellen, in la des liggen allerhande busjes en staafjes met tandwielen en op het werkblad een schijnbaar achte loos opgestapelde hoeveelheid gaaswerk. „Dat is destijds hele maal met de hand gemaakt", ver telt Stins. „Het verhaal gaat dat een man daar een jaar aan heeft gewerkt." In het atelier van restaurateur Vin cent Krans in Ouwerkerk biedt de aanblik van de ontmandelde kast van het historische planetarium Ga naar www.bezorgers.nl voor meer informatie. Direct aanmelden? Via internet: www.bezorgers.nl Telefonisch: 0800-0222710 Meer bereiken. Met Wegener door Melita Lanting ZIERIKZEE - Op initiatief van Leef baar Schouwen-Ouiveland en het CDA wordt komende donderdag tij dens de raadsvergadering een wijzi gingsvoorstel ingediend voor de herinrichting van het Havenpark en Kraanplein in Zierikzee. Groen- Links steunt het initiatief. Daniël Joppe CDA door Michiel Bouwman ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland is niet bang dat ze benadeeld wordt door actieve lob by's van Hoek van Holland en West- voorne om daar een zeehonden crèche te openen. Zolang de be stuurlijke problemen in Pieterbu- ren niet zijn opgelost, onderneemt Schouwen niets, stelt wethouder Ad Verseput (VVD). Ieder radertje of nerfj e wordt nagelopen De PZC is op zoek naar dagbladbezorgers die 's ochtends voor 07.00 uur de krant willen bezorgen. door Melita Lanting Jan Stins aan het werk in zijn atelier in Middelburg. „Het was een heel be roemd project in die tijd." foto Ruben Oreel Wat staat er tegenover? Een prima maandelijkse vergoeding. Gratis de PZC lezen. Vele extra's. Uitstekend te combineren met andere bezigheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54