Burgemeester wil stalker weren Lesje Zeeland Ook The Opposites naar Concert at Sea commentaar ZEELAND 23 De Zeeuwse commissaris van de koning Han Polman wil de eigenheid van Zeeland laten zien aan minister Ronald Plasterk. UITGESTREKT zeehelden ONDERNEMEND HAVENS FRUITTEELT SCHAAL-EN SCHELPDIERE WATERSNOOD Wat de burgemeester betreft mag deze man alleen maar zijn moe der bezoeken, die in een verzor gingscentrum woont. Hij moet dan wel in de directe omgeving parkeren en mag niet met haar verder dan 200 meter lopen. De burgemeester vraagt om deze maatregelen omdat de man in het verleden verdacht werd van ze denmisdrijven. Zijn minderjarige slachtoffers wonen nog in Middel burg en Bergmann wil hen be schermen. Niet alleen hen maar ook alle andere vrouwelijke inwo ners, zo maakte raadsman Hoeks tra gisteren duidelijk tijdens het kort geding. Vooral omdat de man een gevaar zou vormen voor zijn omgeving en in herhaling kan vallen. Advocate Scholderman noemde de gevraagde beperkingen onge kend. Ze wees erop dat daarmee fundamentele rechten worden ge schonden zoals het recht op vrije vestiging, het recht op verplaat sing, recht op beweging en het recht of het omgaan met familiele den. Ze zei ook op dat de man niet veroordeeld is voor zware ze dendelicten. „In hoger beroep bleef alleen mishandeling en stal king over. Hij is veroordeeld in to taal voor zestien maanden." De rechter liet gisteren doorsche meren dat de gevraagde beperkin gen ook wel heel ver gaan. Hij vroeg zich af of werkelijk alle vrouwen van Middelburg nu bang moeten zijn voor die man. De man zelf vertelde dat hij een aanvraag heeft ingediend voor een huurwoning van Woongoed in Middelburg. Hij vertelde ook dat hij veel vrienden in Middel burg heeft, 'ongeveer 150', en dat hij door de gevraagde verboden straks geen sociaal leven meer heeft. Hij woont nu in een vakan tiehuisje op Noord-Beveland. Daar moet hij binnenkort weg. De burgemeester erkende na af loop dat de gevraagde maatrege len zeer ingrijpend zijn. „Maar we doen dit niet voor niets." Tijdens de zitting werd trouwens aangege ven dat het verbod ook kan gel den voor alleen het gebied van Middelburg binnen de vesten. Maar de burgemeester heeft lie ver, zo zei hij, dat het geldt voor de gehele stad. Uitspraak 3 maart Dat heeft de organisatie gisteren bekendgemaakt. Eerder werden Passenger, Nielson, Chef Special en organisa tor Blof aangekondigd. De kaartverkoop is inmiddels ge start via www.concertatsea.nl of telefonisch via 0900-9000500. In de aanloop naar het festival wor den nog meer namen bekendge maakt. Behalve het feit dat het festival voor het eerst in de geschiedenis twee volle dagen duurt, is er nog meer nieuws. Er is extra aandacht voor het unieke karakter van het festival op het eiland Schou- wen-Duiveland. Een groot stuk strand wordt bij het festivalter rein betrokken waarop ruimte is voor dj's, singer-songwriters en intieme optredens zoals van Sun day Sun. „Wat is er nou mooier dan met de voeten in het zand van een goede songwriter te ge nieten? Dat past heel goed bij ons festival", zegt festivaldirecteur Le sley Grieten. Zeeland zal Ronald Plasterk een lesje le ren. Dat het niet aan gaat om de identiteit van Limburg, Brabant en Fries land te respecteren maar die van Zeeland te ontkennen. In zijn wilde plannen voor een herdefinitie van de provincies walst Plasterk over de Zeeuw se identiteit heen. Maar de Zeeuwen hebben hun antwoord klaar. Het klinkt krachtig en zeer zelfbewust. Als Plasterk hier op uitnodi ging van commissaris van de koning Han Polman verschijnt, kan hij maar beter goed naar ze luisteren. De les bevat de geschiedenis van 'ik worstel en kom boven', de kracht van het kleine initia tief, de typische volksaard van mensen die zich niet zo snel van hun stuk laten brengen, de wens om op eigen benen te staan, de invloed van de eilan den en de grote afstanden tus sen kleine groepen mensen. Deze simpele les ligt klaar voor de huidige minister van Bin nenlandse Zaken en als dat niet genoeg is, ook voor zijn op volger en diens opvolger. MIDDELBURG - „Ik maak wel eens grapjes, maar de uitnodiging aan minister Plasterk was serieus. Ik heb hem in het openbaar uitgeno digd bij de opening van de vie ring van 200 jaar Zeeland en 's avonds heb ik dat persoonlijk ge daan, toen ik hem tegenkwam bij het afscheid van mijn collega van Zuid-Holland. De minister heeft de uitnodiging meteen aanvaard met de woorden: dat gaan we doen." Commissaris van de koning Pol man legt uit, dat het hem heeft verbaasd dat de minister Zeeland niet noemt als hij het heeft over delen van Nederland met een ster ke identiteit. „Dan kent de minis ter Zeeland niet en is er dus alle aanleiding hem uit te nodigen om langs te komen." Polman noemt Zeeland een klei ne grote provincie. Klein in inwo nertal, maar groot in oppervlakte land eo water. Maar ook groot in zaken die niet meteen opvallen. Als voorbeeld noemt hij het feit dat twintig procent van de Zeeuw- Se beroepsbevolking direct of indi rect zijn geld verdient in de Zeeuwse havens. Ook wil hij de minister duidelijk maken dat de rijksoverheid er rigide normen op na houdt bij de verdeling van het geld over het land en dat er geen rekening wordt gehouden met de uitgestrektheid van provincies als Zeeland. Wat Polman betreft speelt het be zoek van minister Plasterk zich niet af binnen de muren van het provinciehuis. „Ik wil hem kennis laten maken met de trots en de ei genheid en de identiteit van de provincie. De diversiteit van de re gio's die toch één zijn als het om Zeeland gaat. Dat is de kracht van Zeeland."- Wanneer de minister komt is nog niet duidelijk. Dat hangt af van zijn agenda. De Zeeuwse commis saris wil wel dat het dit jaar ge beurt, ook al staan de eventuele herindelingsplannen voor Zuid west Nederland nog niet op de agenda van dit kabinet. „Maar als het zo ver komt, moeten ze in Den Haag wel weten waar ze het over hebben." VRIJDAG 21 FEBRUARI 2014 door Emile Calon MIDDELBURG - Via een kort geding wil burgemeester Harald Berg- mann bereiken dat een 58-jarige man een vestigingsverbod opge legd krijgt zodat hij niet in Middel bug mag komen wonen noch vrij rond kan lopen. De man is veroor deeld voor mishandeling en stal king. illustratie Rolant Quist' RENESSE - Caro Emerald, De Dijk en The Opposites zijn toegevoegd aan de line-up van Concert at Sea. Voor de negende editie van het festival, dat op 27 en 28 juni wordt gehou den, hebben ook Alain Clark, Di-Rect, Niels Geusebroek, Jett Re bel, 3JS, The Dirty Daddies, Sunday Sun en FeestDJRuud toegezegd te komen. Plasterk, kom maar op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53