WONEN 7 Het is mooi gedaan met overlast buren Jaloersmakend m ke plaats neerzetten. In de winter kan de cycas lang buiten blijven. Ik haal de mijne eigenlijk alleen naar binnen als het meer dan tien graden vriest. Zodra het dooit, gaat hij weer naar buiten. Maar mijn cycas staat onder een overhangend dak, waardoor hij de hele winter droogstaat. Wie geen afdak heeft, kan de plant 's win ters beter binnenhalen. Het zaaien van een vredespalm is niet moeilijk. Doe het binnen, op de vensterbank. Ook kun je de plant vermeerderen door de zij- scheuten los te snijden en op te potten. Een enkele keer heeft de plant last van dopluis. Dat is sim pel op te lossen: knip al het blad af. De vredespalm is dodelijk gif tig. Pas dus op met kinderen. En met honden, want die knagen graag aan de plant. HEBBEN i$r -vs4:.. ,a De jaarlijkse Warme Truiendag is leuk, maar wie duurzaam wil besparen op de energiekosten, moet meer stappen nemen. Ca met deze tips zelf aan de slag met de energie-uitgaven. Zat u begin februari ook met een dikke trui en de thermo staat laag thuis tijdens War me Truiendag? Een goed mo ment om stil te staan bij energiebesparing. Want als de thermostaat maar 1 graad lager wordt gezet, bespaar je zomaar 7 pro cent op het gasverbruik van de verwar ming. Het Nibud becijferde dat dit voor een gemiddeld huishouden neerkomt op ongeveer 65 euro per jaar. Best de moeite. Volgens voorlichtingsorganisatie Milieu Centraal heeft één op de vijf huishoudens zorgen over de vraag of de energierekening wel betaald kan worden. Al weten velen niet eens hoe hoog die rekening jaarlijks is. Volgens berekeningen van de Vereniging Eigen Huis betaalt een gemiddeld huishou den jaarlijks ruim 1.800 euro aan energie kosten; Milieu Centraal komt zelfs uit op 1.940 euro. Sinds het kabinet in september het Nationaal Energieakkoord afsloot, is het energiezuiniger maken van huizen ei genlijk een plicht. Daar is sinds 21 januari een Nationaal Energie Bespaarfonds voor. Hieruit kan een lening worden afgesloten om slim te investeren in energiebesparen de maatregelen in huis; de lening kan ge bruikt worden voor veertien energiebespa rende maatregelen. Niet alleen verlaag je zo de energierekening, de waarde van de woning kan er door verhogen omdat het huis een beter energielabel kan krijgen. Ook de bouwsector zet zich in. De eerste woningen met een energienota van o euro worden zelfs al gebouwd. De nieuwste wo ningen van VolkerWessels Vastgoed zijn zelfvoorzienend in energie en hebben geen C02-uitstoot. Daarnaast zullen de komen de jaren honderdduizend oude huurwonin gen zo goed worden geïsoleerd, dat de gas meter niet meer hoeft te draaien en het huis meer energie genereert dan verbruikt. Hoe volgen we dat voorbeeld? De energiere kening kan op diverse manieren dalen. De meeste klussen zijn eenvoudig zelf uit te voeren en in sommige gevallen kan de ge reedschapskist zelfs dicht blijven. Aan de hoogte van energiebelasting en netwerkta rieven is niets te doen, maar overstappen naar een andere energieleverancier kan in sommige gevallen flinke besparingen ople veren. Volgens Vereniging Eigen Huis ge middeld 275 euro per jaar. Volgens Milieu Centraal zijn veel_ mensen al actief bezig met energiebesparing. Veel maatregelen leveren maar een klein voor deel op, maar opgeteld zijn ze de moeite waard. Haal bijvoorbeeld opladers van mo biele telefoons, laptops en elektrische tan denborstels uit het stopcontact als ze niet worden gebruikt. Laat televisie en compu ter niet op stand-by staan. Het gemiddelde stand-by-verbruik is 100 euro. Met een stand-by-killer is ruim twee derde daarvan te vermijden. Ook tijdig uitzetten van ver warming (uur voor het slapengaan) is ver standig. Ook korter douchen helpt, liefst met een energiebesparende douchekop. Vergeet ook niet gloeilampen te vervangen door spaar- en ledlampen en kies bij aan schaf van een nieuw apparaat een exem plaar met het zuinigste energielabel. Doe de wasdroger zelfs helemaal de deur uit en laat het wasgoed gezellig aan de lijn drogen nadat het op lage temperatuur is gewassen. Ook de vaatwasser kan op de ecostand. Wees altijd kritisch bij de aanschaf van ap paraten. Zijn die keukenmachine en aircon ditioning of tweede koelkast echt nodig? Uiteraard helpen alle kleine beetjes, maar vergeet niet eerst de grote ingrepen te doen. Veel van deze klussen kosten eenma- lig een flinke hap geld; maak eventueel ge bruik van het nieuwe nationaal energiebe- spaarfonds en bedenk dat het inhuren van een vakman momenteel tegen het lage BTW-tarief kan. Maar ze betalen zich uit op lange termijn. Zo helpt vooral het investeren in een hr- combiketel op gas en het isoleren van het dak, de vloer en de muren. En het verhoogt het wooncomfort. Nog ramen met enkel glas in huis? Toepassing van hr++ glas le vert een besparing op van 280 euro per jaar. Het plaatsen van zonnepanelen op het dak is een klus die over het algemeen moet worden uitbesteed, maar er zijn ook doe- het-zelfpakketten, voor handige klussers. Net als met lijnen, wordt energie besparen pas leuk als het zichtbaar resultaat ople vert. Wie de deur van de meterkast 'open trekt, ziet de klokjes op de water- en elek triciteitsmeter driftig ronddraaien. Maar in zicht in het energieverbruik geven ze niet. Schaf daarvoor een energiekostenmeter aan: een apparaatje dat per apparaat of per - ruimte aangeeft hoeveel er op dat moment wordt verbruikt. Energieleveranciers adverteren ook volop met slimme thermostaten en energieme ters. Als eenmaal te zien is hoeveel effect kleine ingrepen hebben - denk aan het uit doen van de verlichting in ongebruikte ruimtes en het plaatsen van radiatorfolie - wordt energie besparen een echte sport. Met niet alleen een vollere portemonnee/ als resultaat, maar ook nog een goed gevoel vanwege de bijdrage aan een beter milieu. VRIJDAG 21 FEBRUARI 2014 Vervelend hoor, van die (te) dunne muren. Je kunt bijna letterlijk ver staan wat de buurman en -vrouw te gen elkaar zeggen. En, nog erger, het blijft vaak niet altijd bij praten... Of maak je zelf graag lawaai en wil je de buren niet lastiggevallen met je voorzichtige, stuntelende pogingen om een liedje uit een gitaar te persen? Kijk dan eens rond bij Stone Design. Het Spaanse bedrijf heeft hartstikke leuke vilten tegels, waarmee je niet al leen ongewenst geluid kunt dempen, maar die de muren ook nog eens ver fraaien. De ginkgo's - vernoemd naar het ginkgoblad - zijn verkrijgbaar in verschillende kleuren en je kunt er de Ginkgo's van Stone Design. leukste creaties mee maken. Wil je de boel een keer omgooien? Dat is geen probleem. De tegels zitten namelijk aan de muur met klittenband. Wat wel onhandig is: de tegels liggen niet in de winkel, zijn niet direct via een website te koop en de prijzen zijn Jalousier. foto's PR er ook niet bij vermeld. Het bedrijf Bla Station distribueert de gingko's wereldwijd. Kijk op de site, stuur ze een e-mail en waarschijnlijk kun je er zo dan toch nog een paar kopen. www.blastation.com Zit je lekker voor de tv, wijntje bij de hand, klaar voor de Spelen in Sotsji: schijnt de zon in het scherm. Amper iets te zien. Steeds opstaan om de luxaflex dicht te doen, later weer te openen, weer te sluiten enzovoort, is dodelijk vermoeiend. Maar wellicht is de Jalousier een oplossing: een kastje met lichtsensoren, een thermometer en een motortje, dat automatisch de luxaflex bedient. Er zijn verschillende variabelen in te voeren. Warm, koud, elektrisch licht aan of uit. En via inter net kun je de luxaflex altijd bedienen, waar ter wereld je ook bent. Handig! Al is bijna 90 euro per raam wel pittig. Toch maar zelf opstaan dan? www.jalousier.com im -rf-x- Het loont voor iedereen de moeite in huis eens goed rond te kijken of er kan worden bespaard op de energierekening. Veel dingen kun je zelf aanpakken, foto's DesignPress door Suzanne Dijkstra 1.800 Volgens berekeningen van de Vereni ging Eigen Huis betaalt een gemiddeld huishouden jaarlijks ruim 1.800 euro aan energiekosten; Milieu Centraal komt zelfs uit op 1.940 euro. reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51