Vredespalm 6 WONEN t GROENE VINGERS Romke van de Kaa Een lezer schrijft: 'Ik vind palmen altijd prachtige planten, met name de vredespalm. Ik bezit er twee. Als je ze koopt, zitten ze prachtig in het blad. Soms wel twaalf tot zes bladeren. Maar na één tot anderhalfjaar worden de bladeren geel en dan gaat het snel achteruit. De bladeren knip ik af, de plant laat ik in de schuur staan en in de zomer op de galerij. Won der boven wonder komen er dan ook weer bladeren aan, vier tot acht. Vaak blijven deze bladeren klein. Maar ook hier hetzelfde ver haal. De bladeren worden weer geel. Hoe moet de palm verzorgd worden om hem goed te houden? En hoe lang gaat de plant mee als je steeds weer de bladeren moet afknippen? Zijn deze palmen zelf te kweken? Tijdens een vakantie vond ik een soort 'noten' in de zij kant van de stam. Of hier nieuwe palmen uit kunnen komen?' Tot zover deze lezersvraag. De vre despalm, Cycas revoluta, is hele maal geen palm en de plant is meer verwant aan coniferen dan aan palmen. Deze plant, die ook Ja panse sagopalm wordt genoemd, komt uit Japan en China, waar er sago uit wordt bereid. De vredes palm is een primitieve plant, een soort levend fossiel uit het car- boon. Er bestaan veel soorten, maar de plant die veel als kamerplant wordt verkocht, is bijna altijd de ze Cycas revoluta. Oudere planten maken een stam die zich kan ver takken. Uiteindelijk bereikt de plant een hoogte van een meter of vijf, maar daarover kan hij wel honderd jaar doen. De plant is tweehuizig: er bestaan mannelijke en vrouwelijke. Terug naar de vragen, om te begin nen met het gele blad. De vredes palm is groenblijvend, maar dat wil niet zeggen dat de bladeren eeuwig aan de plant blijven zit ten. Het is normaal dat de onder ste bladeren na een paar jaar geel worden. Zo is het model van de plant nu eenmaal: een kale stam, met bovenop een toefje blad. Maar vroegtijdig geel worden, kan wel te maken hebben met de ver zorging. Zet de plant in een pot met goed doorlatende grond. Geef spaarzaam water. Planten in pot ten krijgen snel een tekort aan mest. Geef daarom in het voorjaar een langzaam werkende, organi sche meststof. Ik gebruik voor mijn eigen kuipplanten Culterra, maar er zijn andere mogelijkhe den. De cycas houdt 's zomers van warmte. In een koele zomer komt het inderdaad voor dat het blad aan de kleine kant blijft. Daar valt niet veel aan te doen, behalve dan de plant op een zo warm mogelij- TIPS HINTS Cycas revoluta, vredespalm. Hoe energiezuiniger een woning, des te beter het energielabel. Daardoor kan de waarde van de woning een stuk hoger worden, foto Campagnebeeld energielabel Omlaag met die energierekening Deze handige websites geven meer tips en inzicht: Info over de energiebespaarlening www.ikinvesteerslim.nl. Bereken hoe veel je op energie kunt be sparen www.milieucen- traal.nl/themas/energie-besparen. Vergelijk energieaanbieders op www.overstapgids.nl/energie- kosten of de Energievergelijker van de Consumentenbond, www.consumenten- bond.nl. Op www.energiebespaarwijzer.nl is te berekenen hoe goed u bent in energiebe sparing. Doe de test: www.bespaartest.nl. Overzicht van energieverbruiksmeters op: www.energieverbruiksmanagers.nl. Gasrekening omlaag, woningverbetering: www.verbeteruwhuis.nl. Kinderen bewust maken van energie: www.energiegenie.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50